نکته هایی برای درمان دل درد کودکان با دارو و درمان خانگی

معمولا زیاد پیش میاید که کودکان دچار دل‌درد شوند . اگر کودکی به طور مکرر دچار دل‌دردهایی شود که این درد‌ها به صورت دوره‌ای می‌آیند و می‌روند، اصطلاحا دچار  دل‌درد مکرر و عود کننده است. بیماری‌ها و مشکلات مختلفی می‌توانند موجب دل‌درد مکرر شوند، البته ممکن است این مشکل ناشی از هیچ بیماری زمینه‌ای خاصی نباشد. اگر پزشک کودک را معاینه کرده و آزمایشات لازم را انجام داده، اما هیچ بیماری یا شکل خاصی که عامل درد باشد شناسایی نشده باشد، اصطلاحا گفته می‌شود که دل‌درد از نوع عملکردی (فانکشنال) است.  بسیاری از کودکانی که دچار دل‌درد می‌شوند،  ظرف زمان کوتاهی و بدون هیچ اقدام درمانی بهبود پیدا می‌کنند و دل‌درد آن‌ها هیچ دلیل مشخصی ندارد. برخی اوقات با گذشت زمان، به تدریج علت دل‌درد مشخص می‌شود و می‌توان درمان را آغاز کرد. به همین دلیل بسیار مهم است که برای پیگیری وضعیت کودک خود مراجعات منظم به پزشک داشته باشید.

دل‌درد مکن است به طور ناگهانی رخ دهد و یا در ابتدا بسیار خفیف باشد و به تدریج شدت بگیرد. کودکان معمولا به جز دل‌درد علائم دیگری مانند تب ، اسهال  و استفراغ نیز دارند که مربوط به دلیل اصلی بروز دل‌درد می‌شود. اگر کودک شما به جز دل‌درد علائم نگران‌کننده دیگری نیز دارد، به متخصص اطفال مراجعه کنید.پزشک در ابتدا سوابق پزشکی کودم را بررسی می‌کند و به شرح حال او گوش می‌دهد و سپس کودک را معاینه کرده و در مورد چگونگی درد سوالاتی می‌پرسد. روش درمان می‌تواند به سادگی استراحت کردن و خوردن مایعات بیشتر و رژیم غذایی سبک باشد. اما در مواردی، ممکن است لازم باشد که کودک در بیمارستان بستری شود یا به جراحی نیاز داشته باشد.جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت با شماره‌های  03136826450  تماس بگیرید.

علل


دل‌درد برخی از کودکان می‌تواند علت مشخصی داشته باشد. برخی از این علل عبارتند از:

چه زمانی مراجعه به پزشک ضروری است


در صورتی که کودک دل‌درد دارد و علاوه بر آن علائم زیر را دارد، به پزشک مراجعه کنید:

 • کاهش وزن
 • رشد کم
 • استفراغ زیاد یا اسهال
 • درد مداوم در قسمت راست شکم
 • تب
 • دردی که کودک را هنگام شب از خواب بیدار می‌کند
 • خون در مدفوع
 • درد یا خونریزی در هنگام ادرار کردن
 • احساس اضطرار بسیار زیاد برای رفتن به دستشویی
 • تغییر در الگوی دفع (دفع مدفوع به دفعات مکرر و یا کاهش دفعات دفع نسبت به حالت عادی)

اگر کودک هیچ یک از این علائم جدی را نداشته باشد، اما به طور مکرر دچار دل‌درد می‌شود، سعی کنید زمان‌های بروز دل‌درد کودک را ثبت کنید. زمان شروع درد، مدت زمان طول کشیدن درد و عواملی که حدس می‌زنید موجب تحریک دل‌درد شده است را یادداشت کنید. در زمان مراجعه به پزشک این اطلاعات را همراه خود داشته باشید.

تشخیص

پزشک برای پی بردن به علت دل‌درد در مورد سوابق پزشکی و علائم کودک سوال می‌کند و سپس معاینات فیزیکی را انجام می‌دهد. در برخی موارد لازم است برخی آزمایشات انجام شوند، از جمله:

 • آزمایش خون
 • آزمایش ادرار
 • نمونه‌گیری از مدفوع
 • رادیولوژی از ناحیه شکم
 • سونوگرافی

انواع روش‌های درمان دل‌درد کودکان


روش‌های درمانی عبارتند از:

تغییر در رژیم غذایی

تحقیقاتی که تاکنون انجام داده‌اند به طور قطعی تایید نکرده‌اند که تغییر رژیم غذایی تاثیری در درمان دل‌درد مزمن کودکان دارد یا خیر. با این حال، ممکن است ایجاد تغییرات زیر در برخی از کودکان موثر باشد. به طور کلی، دنبال کردن رژیم غذایی اصلاح شده برای مدت دو هفته به احتمال زیاد می‌تواند تاثیرات مثبتی داشته باشد. در صورتی که رژیم غذایی هیچ تاثیری از خود نشان ندان، به رژیم غذایی عادی بازگردید.

 • لاکتوز: لاکتوز نوعی قند طبیعی است که در شیر و فرآورده‌های آن وجود دارد. برخی از کودکان به عدم مقاومت لاکتوز مبتلا هستند و با خوردن فرآورده‌های حاوی لاکتوز دچار دل‌پیچه، نفخ، گاز روده یا اسهال می‌شوند. داشتن رژیم غذایی بدون لاکتوز می‌تواند در بهبود این علائم موثر باشد. برای این کار باید مصرف شیر و فرآورده‌های شیر قطع شود و یا در صورتی که این موارد مصرف می‌شوند جایگزینی آنزیم لاکتاز انجام شود (مصرف شیر لاکتیک، استفاده از قطره‌های لاکتائید). اگر دل‌درد کودک بعد از دو هفته بهبود پیدا نکند، کودک می‌تواند مجددا به طور عادی شیر و فرآورده‌های آن را مصرف کند. البته آزمایشاتی نیز برای بررسی ابتلا به عدم مقاومت لاکتوز وجود دارد که می‌توان در صورت عدم تشخیص قطعی، از آن‌ها استفاده کرد.
 • فیبر: خوردن رژیم غذایی با فیبر بالا (خوردن میوه و سبزی بیشتر یا غذاهای غنی‌شده با فیبر) می‌تواند علائم دل‌درد را در کودکان مبتلا سندرم روده تحریک پذیر و یبوست، بهبود دهد. در کودکانی که از دفع کردن مدفوع خود می‌ترسند (مدفوع خود را نگه می‌دارند)، قبل از اضافه کردن فیبر به غذا یک دوره درمان پاکسازی انجام می‌شود.
 • پروبیوتیک‌ها: پروبیوتیک‌ها در واقع همان باکتری‌های خوب یا مفید هستند که در بدن ما زندگی می‌کنند و به عملکرد صحیح بدن در واقع کمک می‌کنند. پروبیوتیک‌ها به بدن ما در مبارزه با باکتری‌های مضر و سایر میکروب‌ها کمک می‌کنند. پروبیوتیک‌ها به خودی خود وارد بدن ما می‌شوند و لازم نیست که ما برای داشتن آن‌ها کار اضافه‌ای انجام دهیم. اما برخی از افراد قرص‌هایی مصرف می‌کنند که حاوی پروبیوتیک هستند چرا که فکر می‌کنند این قرص‌ها به سلامت آن‌ها کمک می‌کند. پروبیوتیک‌ها ضرری برای بدن ندارند و می‌توانند برای برخی از کودکان مبتلا به دل‌درد مزمن مفید باشند. البته هنوز موثرترین دوز مصرفی، دوره مصرف و نحوه مصرف این قرص‌ها مشخص نیست. قبل از مصرف پروبیوتیک با پزشک مشورت کنید.
 • سایر تغییرات: مصرف برخی غذاها و نوشیدنی‌های خاص در برخی از کودکان موجب تشدید علائم می‌شود. برخی از شایع‌ترین محرک‌های غذایی عبارتند از: غذاهای چرب، کافئین و غذاهایی که موجب نفخ می‌شوند ( مانند لوبیا، پیاز، هویج، موز، کرفس، کلم، کلم پیچ، بروکلی، مارچوبه و گندم).

درمان دارویی

در برخی از موارد خاص (با توجه به علت بروز دل‌درد) لازم است که داروهایی برای کودک تجویز شوند. قبل از دادن هر دارویی به کودک با پزشک او مشورت کنید. داروهایی که موجب ناراحتی معده می‌شوند عبارتند از مسکن‌های غیر تجویزی مانند آسپرین و ایبوبروفن.

توجه مثبت

زمانی که خانواده دچار تغییری می‌شود و یا به دلایلی تحت فشار و استرس است، ممکن است والدین نتوانند به اندازه کافی به کودکان توجه کرده و برای آن‌ها وقت بگذارند. در برخی از موارد، کودکان به خاطر نیاز به توجه بیشتر دچار دل‌درد مزمن یا مکرر می‌شوند. بنابراین بهتر است که زمانی در ر.ز زا به کودکتان اختصاص دهید که در آن زمان تنها و تنها به ارتباط با کودک خود بپردازید.
بهتر است شما خودتان برای گذراندن وقت با کودکتان وقت بگذارید تا این که زمانی که او دل‌درد دارد و از درد شکایت می‌کند به ناچار در کنار او باشید .

تکنیک‌های ریلکسیشن

کودکانی با سن بالاتر و همچنین افراد بزرگسال مبتلا به درد شکمی فانکشنال می‌توانند تکنیک‌های ریلکس کردن عضلات ماند تکنیک‌های نفس کشیدن را بیاموزند. این تمرینات باید حداقل برای 10 دقیقه و دوبار در روز انجام شوند. در هنگام بروز درد نیز می‌توان از این تکنیک‌ها استفاده کرد. یکی از اعضای خانواده می‌تواند به عنوان "مربی" عمل کند.

نکته‌هایی برای درمان کودک در خانه


در این برخی توصیه‌های کاربردی برای تسکین درد کودک را می‌خوانید:

 • به کودک کمک کنید که به اندازه کافی مایعات بنوشد. نوشیدن مایعات کافی برای کودک بسیار مهم است و از بروز مشکل کم آبی بدن (دی هیدراته ) جلوگیری می‌کند.
 • اگر کودک گرسنه است بگذارید هر غذایی که دوست دارد بخورد و یا غذاهای سبک و بدون ادویه مانند برنج، موز یا نان تست به او بدهید. اگر کودک احساس ناخوشی می‌کند او را مجبور به غذا خوردن نکنید.  کودک بعد از این که حالش بهتر شود، خودش شروع به غذا خوردن می‌کند.
 • کودک را تشویق کنید که به دستشویی برود. گاهش اوقات این کار موجب تسکین درد می‌شود.
 • ماساژ دادن شکم کودک یا پرت کردن حواس او  مانند خواندن یک کتاب، می‌تواند گاها موجب تسکین درد شود.
 • اگر کودک بسیار درد دارد و بی قرار است می‌توانید به او استامینوفن بدهید. به دقت برچسب دارو را بخوانید تا دوز مناسب دارو را به کودک بدهید و توجه کنید که مبادا داروهای دیگری به کودک بدهید که آن‌ها نیز حاوی استامینوفن هستند. دارو را تنها طبق دستور مصرف کنید.