چگونه سکسکه زیاد نوزادان و کودکان را با درمان خانگی رفع کنیم؟

سکسکه حاصل انقباض مکرر عضله گنبدی شکل دیافراگم است که وظیفه کنترل تنفس را بر عهده دارد. سکسکه در کودکان و نوزادن کاملاً طبیعی است و معمولاً یک اختلال پزشکی محسوب نمی‌شود. در اکثر مواقع، سکسکه در کودکان و نوزادان به علّت تغذیه بیش از حد یا بلعیدن مقدار زیادی هوا رخ می‌دهد. در صورتی که سکسکه بیش از 48 ساعت طول بکشد، به آن سکسکه مقاوم گفته می‌شود و در مواردی که سکسکه بیش از یک ماه طول بکشد، سکسکه لجوج  و ممتد نامیده می‌شود. این دو نوع سکسکه می‌تواند نشانه یک اختلال مربوط به سلامت باشند. در این حالت، باید برای پیدا کردن علت سکسکه، کودک تحت بررسی قرار بگیرد. به طور کلی، سکسکه باعث اذیت شدن کودکان و نوزادان نمی‌شود اما اگر احساس می‌کنید کودک شما ناراحت است می‌توانید با تطبیق الگوهای تغذیه ای و یافتن علّت آن به کودک خود کمک کنید.

اگرچه ممکن است سکسکه برای کودکان ترسناک یا آزاردهنده باشد، معمولاً جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. با این حال ممکن است سکسکه ریسک مشکلاتی مانند مسدود شدن مجاری هوا را سوراخ کند و در برخی موارد نادر نشان دهنده یک اختلال پزشکی باشد. اما اگر سکسکه مدت زیادی طول بکشد و هیچ علامتی مبنی بر توقف آن مشاهده نشود، ممکن است یک دلیل حاد و جدی وجود داشته باشد. گاهی اوقات ممکن است سکسکه کودک با صداهای غیرطبیعی مانند خس خس سینه همراه باشد، در این موارد باید حتماً به متخصص اطفال مراجعه کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت درمان فرزندتان در  کلینیک تخصصی کودکان من و کودکم با شماره  03136826450  تماس بگیرید.

چرا کودکان دچار سکسکه می‌شوند؟


 دیافراگم تقریباً همیشه عملکردی عالی دارد.هنگامی که کودک نفس می‌کشد، دیافراگم پایین می‌رود تا هوا بتواند وارد ریه ها شود و هنگامی که تنفس را بیرون می‌فرستد، دیافراگم بالا می آید تا جریان هوای موجود در ریه ها از طریق دهان و بینی خارج شود. اما گاهی اوقات دیافراگم دچار التهاب می‌شود، در این حالت نمی تواند به خوبی پایین برود، در نتیجه به طور ناگهانی هوا وارد گلوی کودک می‌شود. هنگامی که هوا وارد گلوی کودک می‌شود، گلو به صورت ناگهانی بسته می‌شود و کودک دچار یک سکسکه بزرگ می‌شود. سریع غذا خوردن و پرخوری از مواردی هستند که باعث التهاب دیافراگم می‌شوند. سایر عمل التهاب دیافراگم عبارتند از: التهاب گلو یا معده، عصبی بودن و هیجان زده بودن. سایر علل سکسکه در کودکان و نوزادان عبارتند از:

 • آسم
 • آلرژی
 • التهابات هوابرد
 • افت دما
 • رفلاکس معده.

تقریباً انواع سکسکه فقط چند دقیقه طول می‌کشند. در برخی موارد، سکسکه می تواند چند روز یا حتی چند ماه طول بکشد، اما این مسئله کاملاً غیرعادی است و می‌تواند نشان دهنده سایر مشکلات و اختلالات باشد.

چگونه سکسکه کودک و نوزاد را قطع کنیم؟


 برای قطع کردن سکسکه هر یک از روش های زیر را یک بار امتحان کنید.

به کودک کمی شکر بدهید

 دادن شکر به کودک یکی از روش های درمانی قدیمی برای قطع کردن سکسکه است. اگر کودک شما به اندازه کافی بزرگ شده است که بتواند غذای جامد بخورد، چند دانه شکر را زیر زبان او بگذارید. اگر کودک شما آمادگی خوردن غذای جامد را ندارد، می‌توانید پستانک او را به شربت آغشته کنید و در دهانش قرار دهید یا آن که انگشت او را درون شربت قرار دهید و اجازه دهید کودک آن را بمکد. از تمیز بودن پستانک و انگشت کودک اطمینان حاصل کنید. قند باعث تسکین انقباضات دیافراگم می‌شود و در نتیجه سکسکه کودک متوقف می‌شود.

پشت کودک را ماساژ دهید

 ماساژ دادن کودک، روشی مفید برای قطع سکسکه است. کودک را به گونه ای بغل کنید که سرش روی شانه شما قرار بگیرد، سپس به صورت چرخشی از قسمت پایین کمر تا شانه های او را ماساژ دهید. برای این کار می‌توانید کودک را روی یک سطح نرم و اسفنجی تشک قرار دهید و شروع به ماساژ دادن او نمایید. برای ماساژ دادن کودک از حرکات دورانی و فاقد فشار استفاده کنید. هدف از این کار، کاهش انقباضات دیافراگم و در نتیجه قطع سکسکه کودک است.

پس از شیر دادن به نوزاد، او را در حالت ایستاده نگه دارید

 پس از سیردهی به مدت 15 دقیقه نوزاد را در حالت افقی و مستقیم نگه دارید. قرار دادن کودک در این حالت باعث می‌شود دیافراگم در وضعیت طبیعی خود قرار بگیرد. به این ترتیب از ارتعاش عضلات، جلوگیری می‌شود. می‌توانید پشت کودک را با آرامی ماساژ دهید تا کودک آروغ بزند تا هوایی که هنگام شیر خورد بلعیده است از معده او خارج شود. این کار، باعث شل شدن دیافراگم و در نتیجه کاهش سکسکه می‌شود.

حواس کودک یا نوزاد را پرت کنید

 هنگامی که کودک شما دچار سکسکه می شود سعی به بازی با او کنید یا اسباب بازی مورد علاقه اش را مقابلش قرار دهید تا حواسش پرت شود. سکسکه به علت اسپاسم عضلات رخ می‌دهد که این مسئله به علت تکان خوردن اعصاب ایجاد می‌شود. تغییر دادن میزان تحریک عصب از طریق لمس کردن (به عنوان مثال، ماساژ کودک) یا تحریکات احساسی (دیدن اسباب بازی مورد علاقه) حتی اگر نتواند سکسکه را قطع کند می‌تواند از تعداد دفعات سکسکه کودک یا نوزاد بکاهد.

از گرایپ واتر استفاده کنید

 خاطر نشان می کنم که هیچ مبنای علمی در خصوص مزایای گرایپ واتر برای درمان مشکلات معده ای – روده ای در کودکان و نوزادان وجود ندارد. با این حال، این دارو یکی از رایج ترین داروهای موجود برای درمان مشکلات گوارشی است که منجر به سکسکه کودک شده است. می‌توانید این دارو را با آب آشامیدنی تمیز رقیق کنید و به کودک بدهید. ممکن است برخی از کودکان یا نوزادان نسبت به مواد موجود در این دارو حساسیت داشته باشند یا آن که برای مصرف گرایپ واتر بسیار کوچک باشند. بنابراین باید قبل از دادن دارو به کودک با متخصص اطفال مشورت کنید.

به کودک آب بدهید

 اگر کودک به اندازه کافی بزرگ شده است به او مقداری آب بدهید. تعداد زیادی از افراد طرفدار نوشیدن آب از جهت مخالف (خم شدن به جلو، نیمه خیز) هستند، اما کاملاً مشخص است که این حالت برای کودک بسیار خطرناک است. بهتر است از طریق شیشه به کودک اب بدهید و اگر کودک به اندازه کافی بزرگ شده است از طریق فنجان به او آب بدهید.

راه های دیگر برای درمان سکسکه 

 اگرچه هیچ گونه اقدام درمانی برای قطع کردن سکسه وجود ندارد، اگر سکسکه بیش از چند دقیقه طول کشید، می توانید از ورش های زیر برای خاتمه دادن به آن استفاده کنید، هر چند این روش‌ها اثبات نشده‌اند. بدین منظور می‌توانید کودک خود را برای انجام موارد زیر تشویق کنید:

 • درون یک کیسه کاغذی نفس بکشد.
 • با یک تکه یخ غرغره کند.
 • نفسش را حبس کند.
 • جرعه جرعه آب خنک بنوشد.
 • از مصرف نوشیدنی های گازدار و غذاهایی که در تهیه آن ها از گاز استفاده شده است، خودداری کند.
 • وعده‌های غذایی کوچک بخورد.

مواردی که باید از انجام دادن آن ها اجتناب کنید


 روش‌های مختلفی نیز برای قطع سکسکه وجود دارد که برای بزرگسالان مناسب است اما نباید بیش از یک بار از این روش ها استفاده کنید، زیرا ممکن است تأثیر معکوس داشته باشند.

 • کودک را بترسانید: هرگز برای قطع سکسکه کودک اقدام به ترساندن یا وحشت زده کردن او نکنید. ترکاندن کیسه پلاستیکی که برای قطع سکسکه بزرگسالان به کار می‌رود، می‌تواند به پرده صماخ گوش کودک یا نوزاد، آسیب برساند. گاهی اوقات کودک تا حدی می‌ترسد که دچار کولیک می‌شود.
 • شیرینی ترش بخورید: خوردن شیرینی ترش برای قطع سکسکه بزرگسالان عالی است اما برای کودک کاربردی ندارد. حتی اگر سن کودک بالای یک سال باشد، دادن شیرینی ترش یا سایر خوراکی‌های ترش برای قطع سکسکه توصیه نمی‌شود. اکثر شیرینی‌های ترش، حاوی اسید خوراکی قوی هستند که برای سلامت کودکان مفید نیستند.
 • به پشت کودک ضربه بزنید: رباط های موجود در سیستم اسکلتی کودک، بسیار انعطاف پذیر هستند و هرگونه ضربه یا قدرت زیاد می‌تواند به آن ها آسیب جدی وارد کند. به همین دلیل هرگز برای قطع سکسکه کودک به پشت او ضربه نزنید. برای این کار، به آرامی پشت او را ماساژ دهید تا از آسیب دیدگی پشت کودک، جلوگیری شود.
 • مردمک چشم را فشار دهید: عضلات چشم که به حرکت چشم کمک می‌کنند هنوز در مرحله رشد و تکامل هستند. این مسئله بدین معناست که اگر هرگونه فشاری به چشم وارد شود، احتمال برگشت چشم به محل اصلی خود کاهش می‌یابد. بنابراین فشار دادن چشم کودک، حتی اگر به صورت ملایم انجام شود، اکیداً ممنوع است.
 • زبان یا پا را بکشید. کودکان و نوزادان بسیار ظریف و حساس هستند و همان گونه که در قسمت فوق اشاره کردیم هنوز استخوان ها و مفاصل آن ها قابلیات کشیدن را ندارد. برای قطع کردن سکسکه نوزاد یا کودک از کشیدن پا یا زبان او خودداری کنید.

سکسکه یک مزاحمت موقتی است که می‌توان با انجام برخی اقدامات آن را قطع کرد. اما اگر به صورت مکرر عود کند، حتماً به پزشک مراجعه کنید.