واکسن آبله مرغان (واریسلا) کودکان: نکات کلیدی درباره واکسیناسیون

واکسن آبله مرغان (واریسلا) کودکان

 

آبله مرغان (واریسلا) یک بیماری واگیردار قابل پیشگیری رایج بین کودکان است، که بدلیل ویروس واریسلا زوستر ایجاد می‌شود. این بیماری بین کودکان کم‌سن رایج‌تر و معمولا خفیف است، اما می‌تواند باعث ناراحتی کودکتان شود. اگر نوجوانان یا بزرگسالان به آن مبتلا شوند، شدت آن بیشتر است. آبله‌مرغان برای افرادی که مشکلات سیستم ایمنی مثل لوسمی دارند، یا داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی مصرف می‌کنند خیلی خطرناک است. اولین دوز واکسن آبله‌مرغان برای  همه کودکان سالمی که تابحال بیماری نداشته‌اند، در سن 12 تا 15 ماهگی توصیه شده است. دومین بار باید در 4 تا 6 سالگی انجام شود (زودتر هم ممکن است انجام شود، به شرطی که حداقل سه ماه از اولین دوز گذشته باشد). تا قبل از یک سالگی، بهترین راه برای جلوگیری از ابتلای کودک به آبله‌مرغان، دور نگه داشتن او از کودکان مبتلا می‌باشد. به خاطر داشته باشید که اگر مادر قبلا آبله‌مرغان گرفته یا واکسن آبله‌مرغان زده، نوزاد او در چند ماه ابتدای تولدش نسبت به این بیماری ایمن است.

به همان اندازه که آبله‌مرغان ممکن‌ است آزار دهنده باشد، در بیشتر کودکان کاملا بدون عوارض برطرف می‌شود. عفونت باکتریایی در بعضی از کودکان رخ می‌دهد. معمولا این عفونت‌های پوستی خفیف هستند، اما گاهی می‌تواند خیلی شدید‌تر باشد و بافت‌های زیر پوستی و عضلات را درگیر کند. در این موارد، برای کنترل باکتری نیاز به آنتی بیوتیک و جراحی است. تعداد کمی از کودکان شکل شدیدتری از بیماری دارند که طی دوره راش یا چند هفته بعد از آن روی مغز اثر می‌گذارد. با وجود اینکه اکثر این کودکان بهبود پیدا می‌کنند، برخی به مغزشان آسیب وارد می‌شود.

کلینیک تخصصی اطفال من و کودکم با کادر مجرب و سابقه ی طولانی مدت در زمینه ی بیماری های اطفال آماده ی ارائه ی خدمات درمانی موثر در حیطه ی آبله مرغان به شما خواهد بود.

برای دریافت مشاوره و رزرو نوبت با شماره تلفن  03136826450  تماس حاصل کنید.

چگونه می‌توان آبله‌مرغان را درمان کرد؟


اگر کودکتان به آبله‌مرغان مبتلا شده، به او آسپرین (استیل سالیسیلیک اسید ASA) یا هر داروی حاوی آسپرین ندهید. مصرف آسپرین خطر ابتلا به سندرم ری را افزایش می‌دهد. این بیماری سخت می‌تواند به کبد و مغز آسیب بزند. برای کنترل تب کودک، به او استامینوفن بدهید. کودک را از خاراندن پوستش منع کنید. خاراندن باعث عفونت باکتریایی می‌شود. افزودن کمی جوش‌شیرین به آب وان حمام می‌تواند تسکین‌دهنده باشد. پزشک احتمالا برای کمک به کاهش خارش، کرم تجویز می‌کند. نوزادان مبتلا به آبله‌مرغان و کودکان بزرگتر یا بزرگسالان با نوع شدیدتر آن ممکن‌ است با داروهای ضد ویروس درمان شوند.

چه موقع با پزشک تماس بگیریم؟


در موارد زیر حتما به پزشک مراجعه کنید:

 • تب مجدد بعد از چند روز. به این صورت که تب برای یک یا چند روز برطرف می‌شود و مجددا بازمی‌گردد.
 • کودکتان بیمار بنظر برسد (عدم تمایل به بازی، خوردن و آشامیدن)، مخصوصا اگر تب بالایی دارد یا در دهانش دانه‌های زیادی باشد.
 • دانه آبله‌مرغان، بزرگ، قرمز یا خیلی دردناک شود. پزشک در صورت پیشرفت عفونت باکتریایی، آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند.

چه کسانی باید واکسن آبله‌مرغان تزریق کنند؟


در این بخش چند مورد که نیاز به واکسن دارند ذکر شده:

 • کودکان باید دوبار واکسن آبله‌مرغان تزریق کنند: اولین تزریق وقتی که 12 تا 15 ماهه هستند و دومین تزریق "تقویت کننده" وقتی که 4 تا 6 ساله هستند (قبل از مدرسه رفتن). در بعضی مناطق کشورها، دوز دوم در 18 ماهگی تزریق می‌شود.
 • کودکانی که قبل از 1 سالگی به آبله‌مرغان مبتلا شده‌اند ایمن نیستند و باید در زمان‌هایی که در مورد قبلی اشاره شد، واکسن بزنند.
 • افرادی که بعد از 1 سالگی به آبله‌مرغان مبتلا شده‌اند نیازی به واکسن زدن ندارند. اما در صورت تزریق، آسیبی نمی‌بینند.
 • نوجوانان و بزرگسالان بالای 50 سال که به آبله‌مرغان مبتلا نشده‌اند و واکسن هم نزده‌اند، باید به فاصله زمانی حداقل 6 هفته، دو بار واکسن بزنند.
 • زنانی که قصد بارداری دارند و مبتلا به آبله‌مرغان نشده‌اند یا واکسن نزده‌اند، قبل از بارداری باید دو بار به فاصله زمانی حداقل 4 هفته واکسن بزنند.

واکسن آبله‌مرغان چقدر قابل اطمینان است؟


واکسن آبله‌مرغان چقدر قابل اطمینان است؟

این واکسن خیلی قابل اطمینان است.

 • معمولا 5 تا 23 روز بعد از واکسن، احتمالا کمی قرمزی، تورم، خارش یا درد در محل تزریق، بازو یا پا، ایجاد می‌شود. که خطرناک نیست و فقط برای 1 یا دو روز ادامه دارد.
 • بعضی افراد احتمالا 5 تا 12 روز بعد از واکسن تب دارند. والدین نباید قبل یا کمی بعد از واکسن به کودکشان ایبوپروفن یا استامینوفن دهند، زیرا می‌تواند روی عملکرد واکسن اثر منفی داشته باشد. حداقل 6 ساعت بعد از واکسن اجازه دهید کودک کمی تب و درد داشته باشد.
 • تعداد کمی از افراد 1 یا 2 هفته بعد از واکسن زدن، به آبله‌مرغان خیلی خفیف با دانه‌های کم (که معمولا بیشتر از 10 دانه نیست) مبتلا می‌شوند.

چه کسانی نباید واکسن آبله‌مرغان بزنند؟


لیست زیر باید بطور جدی از واکسن آبله‌مرغان برحذر باشند:

 • کودکان کمتر از 1 سال
 • افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و یا افرادی که داروهایی مصرف می‌کنند که سیستم ایمنی را تضعیف می‌کند.
 • زنان باردار: با این وجود، اگر قبل از اینکه بدانید بادار هستید، واکسن زده باشید، به احتمال زیاد به کودکتان آسیب نمی‌رسد.
 • افرادی که به دوز قبلی واکسن حساسیت جدی نشان داده‌اند (تورم صورت یا لب‌ها، تنگی نفس یا افت فشار خون) نباید دوباره واکسن بزنند مگر اینکه توسط متخصص و در یک کلینیک تخصصی انجام شود تا بتوانند واکنش‌های جدی را کنترل کنند.

وقتی والدین واکسن را انتخاب نمی‌کنند: خطرات و مسئولیت‌ها


وقتی والدین واکسن را انتخاب نمی‌کنند: خطرات و مسئولیت‌ها

والدین در قبال سلامتی و تندرستی کودکشان مسئول هستند، برای مثال با محافظت از آن‌ها در برابر بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن. پزشکان اصرار دارند که همه کودکان واکسن‌های معمول و واکسن سالانه آنفولانزا را دریافت کنند، مگر اینکه دلیل پزشکی موجهی داشته باشند. اگر انتخاب شما واکسینه نکردن کودک است، باید از خطرات آن آگاه باشید. شما باید بدانید چطور احتمال مبتلا شدن کودک به یک بیماری مسری و انتقال آن به دیگران را کاهش دهید.

محافظت از کودک

واکسن‌های مربوط به نوزادان وکودکان از بیماری‌هایی که می‌توانند جدی و حتی کشنده باشند، جلوگیری می‌کنند. مثال‌هایی از این دست در ادامه آورده شده:

 • سرخک می‌تواند باعث تورم مغز شود، که منجر به آسیب یا مرگ مغزی می‌شود.
 • اوریون می‌تواند باعث ناشنوایی دائمی شود.
 • مننژیت هم می‌تواند باعث ناشنوایی دائمی یا آسیب مغزی شود.
 • فلج اطفال می‌تواند منجر به فلج دائمی اندام شود.

هر کودکی می‌تواند در معرض ابتلا به این بیماری‌های واگیردار باشد. با وجود اینکه دوری از افراد مبتلا بی‌فایده نیست، بیماری‌هایی مثل سرخک از راه گسترش در هوا هم می‌توانند منتقل شوند. کودک شما ممکن است در تماس با افراد حامل بیماری قرار گیرد، حتی اگر به ظاهر بیمار نباشند. درمان یا بهبودی کاملی برای بیماری‌هایی مثل سرخک، اوریون و فلج اطفال وجود ندارد.

محافظت از دیگران

به تاخیر انداختن یا ممانعت از واکسیناسیون کودکتان سلامتی و جان او را به خطر می‌اندازد. همینطور سلامتی دیگر افراد را نیز به خطر می‌اندازد. بیشترین افراد در معرض خطر شامل موارد زیر می‌شوند:

 • افراد با سیستم ایمنی ضعیف بدلیل ابتلا به بیماری‌های دیگر یا داروهایی که استفاده می‌کنند.
 • افراد با شرایط پزشکی حاد مثل بیماری تنفسی، قلبی، کبدی، کلیوی یا دیابت.
 • نوزادها، که برای واکسینه شدن در قبال اکثر بیماری‌ها هنوز خیلی کوچک‌اند.
 • افراد مسن، که احتمالا بیشتر از همه در خطر عوارض بیماری‌ها هستند.

جوامع بسته به میزان مصون‌سازی، از انتشار بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن، حفظ می‌شوند. وقتی اکثر افراد از بیماری مصون باشند، خطر کمتری برای همه وجود دارد. هرچه تعداد والدینی که کودکشان را واکسینه نمی‌کنند بیشتر باشد، خطر گسترش بیماری‌های واگیردار در جامعه هم بیشتر است.

اگر انتخاب شما واکسینه نکردن کودکتان بطورکامل است، نکات زیر را دنبال کنید:

 • اگر کودکتان بیمار شد و او را برای ویزیت نزد متخصص بردید، فورا به منشی یا پزشک بگویید که کودکتان واکسینه نشده (چه یک مورد چه همه واکسن‌ها). آن‌ها احتمال اینکه کودکتان به این دست بیماری‌ها مبتلا شده را در نظر می‌گیرند، که این موضوع روی آزمایش‌هایی که می‌خواهند انجام دهند تاثیر دارد. اگر کودکتان به یکی از بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن مبتلا شده باشد، احتیاط‌های لازم برای جلوگیری از گسترش بیماری انجام می‌گیرند.
 • همیشه کارت‌های واکسیناسیون کودکتان را همراه داشته باشید، تا بتوانید واکسنی که کودکتان نزده را اعلام کنید.

انتخاب شما واکسینه نکردن کودکتان است، و یک بیماری قابل پیشگیری با واکسن در جامعه‌ای که زندگی می‌کنید موجود است


انتخاب شما واکسینه نکردن کودکتان است، و یک بیماری قابل پیشگیری با واکسن در جامعه‌ای که زندگی می‌کنید موجود است

 • تفکرتان را عوض کنید و از کودکتان با واکسن محافظت کنید. با پزشک کودکتان یا افراد حاضر در کلینیک سلامت عمومی مشورت کنید.
 • احتمالا از کودکتان می‌خواهند که از مدرسه، مهد یا دیگر فعالیت‌های سازمان‌دار دور باشد. زمانیکه برای بازگشت کودک ایمن است را به شما اعلام می‌کنند. خود را آماده کنید که کودکتان را چندین هفته در خانه نگه دارید.
 • راجع به بیماری و راه انتقال آن اطلاعات کسب کنید، گرچه اینکه در معرض بعضی از بیماری‌ها قرار نگیرید، غیرممکن است.
 • هر بیماری با دیگری متفاوت است. فاصله بین وقتی کودکتان در معرض یک بیماری قرار می‌گیرد و وقتی که به آن مبتلا می‌شود هم متفاوت‌اند. با پزشک کودکتان صحبت کنید تا بفهمید چه زمانی کودکتان در خطر ابتلا به بیماری نیست.
 • اگر بفهمید کودکتان در معرض یک بیماری قابل پیشگیری با واکسن قرار گرفته، از علائم آن آگاه شوید تا اگر در کودکتان مشاهده کردید مراقبت‌های پزشکی اورژانسی را انجام دهید.
 • به توصیه دیگران برای جدا کردن کودکتان از دیگر افراد، مثل اعضای خانواده  بخصوص نوزادان، افراد مسن و افراد با سیستم ایمنی ضعیف یا بیماری‌های حاد توجه کنید.

آیا کودک مبتلا به آبله‌مرغان می‌تواند به مهد یا مدرسه برود؟


بیشتر مدارس و مهدها قوانینی دارند که کودک مبتلا به آبله‌مرغان را ملزم به ماندن در خانه تا 5 روز بعد از ظاهر شدن دانه‌ها می‌کند. هدف از وضع این قوانین محافظت از دیگر کودکان در برابر بیماری است. متاسفانه این قانون از گسترش آبله‌مرغان جلوگیری نمی‌کند. آبله‌مرغان از 1 تا 2 روز قبل از ظاهر شدن دانه‌های پوستی، و اکثر بیماری‌های عفونی 12 تا 24 ساعت قبل از آن، مسری هستند. آبله‌مرغان از راه هوا، نه فقط تماس با دانه‌های پوستی، منتقل می‌شود. قوانینی که کودک را ملزم به ماندن در خانه برای یک بازه زمانی می‌کنند کارایی ندارند، زیرا وقتی مشخص می‌شود کودک به آبله‌مرغان مبتلا شده، که به کودکان دیگر هم منتقل شده است. اگر کودکتان برای شرکت در فعالیت‌های روزانه خیلی بیمار است یا اگر تب دارد، باید در خانه بماند. برای موارد خفیف (تب پایین برای یک مدت کوتاه یا تعداد دانه‌های پوستی کم، کم‌تر از 30 دانه پوستی)، درصورتیکه برای شرکت در فعالیت‌های روزانه به اندازه کافی سرحال باشد، و اگر قانون خاصی از طرف مدرسه یا مهد وجود نداشته باشد، کودک می‌تواند به مدرسه یا مهد برود.

اگر باردار باشم چه؟


زنان باردار می‌توانند به آبله‌مرغان شدید مبتلا شوند. اکثر زنان تا به حال بوسیله پادتن خونشان در مقابل آبله‌مرغان محافظت شده‌اند. اگر قصد باردار شدن دارید و تا حالا به آبله‌مرغان مبتلا نشده‌اید، باید واکسینه شوید. درصورتیکه باردارید و قبلا به آبله‌مرغان مبتلا نشده‌اید، اگر در معرض آن قرار گرفته‌اید فورا با پزشکتان مشورت کنید. پزشک احتمالا نوع خاصی تزریق (واریزیگ) برای شما انجام می‌دهد تا به جلوگیری از ابتلا به نوع شدید آن کمک کند. اگر در مراحل ابتدایی حاملگی به آبله‌مرغان مبتلا شدید، 2 درصد احتمالا آسیب به جنین هست.

چگونه از کودکم محافظت کنم؟


چگونه از کودکم محافظت کنم؟

بهترین راه برای محافظت از کودک در مقابل آبله‌مرغان، واکسیناسیون است. اگر کودکتان هنوز واکسینه نشده و در معرض کودک مبتلا به آبله‌مرغان قرار گیرد، درصورتیکه فورا واکسینه شود، ممکن است در برابر آن محافظت شود. اگر کودکتان اختلال در سیستم ایمنی دارد و در معرض آبله‌مرغان قرار گیرد، فورا با پزشک تماس بگیرید. پزشک می‌تواند نوع خاصی گلوبولین ایمنی در برابر واریسلا زوستر (VariZIG) با مقدار زیادی پادتن برای کمک به جلوگیری از ابتلا، تجویز کند، یا درمان اولیه با داروی ضد ویروس انجام دهد.

علائم آبله‌مرغان چیست؟


 • آبله‌مرغان با تب، بی‌تابی و درد آغاز می‌شود.
 • طی 1 تا 2 روز کودک دچار دانه‌های پوستی می‌شود. دانه‌ها معمولا می‌خارند و باعث رنجش کودک می‌شوند. آن‌ها معمولا روی پوست سر و صورت ظاهر می‌شوند، و به سرعت به قسمت‌های پایین‌تر تا بازوها و پاها گسترش پیدا می‌کنند. دانه‌ها ابتدا مسطح و صورتی هستند ولی بعد به تاول آبدار کوچک تبدیل می‌شوند. بعضی کودکان فقط چند تاول می‌زنند، در حالیکه بعضی می‌توانند تا 500 تاول هم بزنند. تاول‌ها خشک می‌شوند و در مدت 4 الی 5 روز پوست‌زخم می‌شوند.
 • اکثر کودکان در روزهای اول بیماری، اشتهای خود را از دست می‌دهند و سردرد دارند.

آبله‌مرغان چگونه منتقل می‌شود؟


آبله‌مرغان به راحتی منتقل می‌شود. زیرا 2 روز قبل از آشکار شدن دانه‌ها می‌تواند منتقل شود، اغلب بدون اینکه افراد بفهمند سرایت می‌کند. آبله‌مرغان حتی تا زمانیکه تاول‌ها به پوست‌زخم تبدیل شوند هم می‌تواند منتقل شود.

 • ویروس از راه بینی یا دهان وارد بدن می‌شود. معمولا 2 تا 3 هفته بعد از تماس با فرد مبتلا ظاهر می‌شود.
 • بطور عمده از راه هوا منتقل می‌شود. ویروس می‌تواند چندین ساعت در هوا زنده بماند. این ویروس می‌تواند در مجاورت با فرد مبتلا به آبله‌مرغان در یک اتاق یا قرار گرفتن در اتاقی که اخیرا شخص مبتلا در آن بوده، منتقل شود.
 • یک زن باردار مبتلا به آبله‌مرغان می‌تواند قبل از تولد کودک، به او انتقال دهد.
 • مادران مبتلا به آبله‌مرغان هم می‌توانند به نوزادشان انتقال دهند.

اگر یکی از فرزندانتان آبله‌مرغان دارد، احتمالا به دیگر اعضای خانواده که تابحال مبتلا نشده‌اند یا واکسن آبله‌مرغان نزده‌اند، انتقال می‌دهد. ویروس آبله‌مرغان روی اشیا مثل کاغذ، میز یا اسباب‌بازی زنده نمی‌ماند.

آیا آبله‌مرغان منجر به مشکلات بزرگتری می‌شود؟


آیا آبله‌مرغان منجر به مشکلات بزرگتری می‌شود؟

کودکانی که قبل از تولد از مادر آبله‌مرغان می‌گیرند احتمالا با نواقصی متولد می‌شوند مثل اسکارهای پوستی، مشکلات چشمی، آسیب مغزی یا دست و پای ناقص. آبله‌مرغان برای کودکان در اولین ماه‌های زندگی، نوجوانان و بزرگسالان و کسانی‌که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، می‌تواند سخت و خطرناک باشد. کودکان مبتلا به آبله‌مرغان می‌توانند ذات‌الریه (عفونت ریه) بگیرند یا دچار التهاب مغزی شوند. تاول‌ها می‌توانند عفونت (باکتریایی) کرده و منجر به اسکارهای همیشگی شوند. گرچه اکثر عفونت‌ها خودشان برطرف می‌شوند، اما بعضی می‌توانند منجر به بیماری جدی به نام التهاب غلاف نکروزان (یا بیماری گوشت‌خوار) شوند.

آیا امکان دارد 2 بار به آبله‌مرغان مبتلا شویم؟


در اکثر موارد، فقط یکبار به آبله‌مرغان مبتلا می‌شوید. این موضوع را ایمنی همیشگی می‌نامند. اما در موارد نادر، شخص دوباره می‌تواند مبتلا شود، مخصوصا اگر دفعه اول سنشان خیلی کم بوده باشد.

زونا چیست؟


زونا شبیه آبله‌مرغان است و بوسیله همان ویروس ایجاد می‌شود. اما معمولا در یک سمت بدن ظاهر می‌شود. زونا می‌تواند در افرادی که قبلا به آبله‌مرغان مبتلا شده‌اند ظاهر شود، اما معمولا خیلی سال بعد از آن. زونا فقط برای افرادی که قبلا مبتلا به آبله‌مرغان نشده‌اند می‌تواند مسری باشد.