بهترین درمان خانگی و داروی گلو درد و سرفه شدید کودکان و نوزادان

عفونت ویروسی یا باکتریائی باعث التهاب گلو یا گلودرد می‌شود. عفونت گلو در کودکان و نوزادان باعث تورم و التهاب قسمت داخلی گلو می‌شود و در نتیجه منجر به بلع دشوار می‌شود. گلودرد در نوزدان منجر به خارش گلو، التهاب، و به طور کلی بیقراری می‌شود. گلودرد باعث گریه بیش از حد نوزاد، تب، و درد می‌شود و در نتیجه نوزاد به سختی شیر می‌خورد.

والدین نوزادان و کودکان در طول زندگی در خصوص سلامت فرزندان خود با چالش‌های زیادی مواجه می‌شوند. از گذشته شنیده‌ایم که نقش والدین زمانی شروع می‌شود که فرزند آنها بیمار می‌شود. رسیدگی به گلودرد نوزادان معمولا از دیدگاه والدین به عنوان یکی از چالش برانگیزترین بیماری‌های نوزادان تلقی می‌شود.می توانید با از طریق شماره های 03136826450  تماس حاصل فرمایید

علل شایع گلودرد


عوامل مختلفی در نوزادان منجر به گلودرد می‌شود. در اکثر مواقع، گلودرد به علت سرماخوردگی شروع می‌شود که با سرفه و آبریزش همراه است. آنفلوانزا، عفونت ویروسی، هرپانژین، گلودرد میکروبی، و آلرژی به گرد و غبار از علل بسیار شایع گلودرد در کودکان و نوزادان است.

علائم شایع گلودرد در نوزدان


برای آنکه بتوانید به تسکین گلودرد کودک خود کمک کنید، باید با برخی از علائم و نشانه‌های گلودرد نوزادان آشنا شوید. در بخش زیر به برخی از علائم و  نشانه‌های شایع گلودرد نوزادان اشاره می‌کنیم.

گریه بیش از حد نوزاد به ویژه هنگام شیر یا غذا خوردن

گریه بیش از حد نوزاد هنگام شیر یا غذا خوردن یکی از علائم بسیار شایع گلودرد است. همانگونه که قبلا عنوان کردیم چون گلودرد باعث التهاب گلوی نوزاد می‌شود، در فرایند بلع اختلال ایجاد می‌شود و در نتیجه منجر به بلع دشوار می‌شود.

قرمزی گلوی نوزاد

قرمزی گلوی نوزاد یکی دیگر از علائم بسیار شایع گلودرد است. البته توجه به این علامت در نوزادان بسیار دشوار است زیرا برای معاینه گلوی نوزاد باید دهان او به اندازه کافی باز شود تا بتوان گلو را معاینه کرد.

بیقراری و تحریک‌پذیر بودن نوزاد

به طور کلی گلودرد در نوزادان باعث بیقراری و بدخلق شدن می‌گردد. با این حال، بیقراری و تحریک‌پذیر بودن نوزاد ضرورتا به معنای گلودرد نیست.

تورم غدد گلو

در اکثر مواقع که نوزاد دچار گلودرد شده است، تورم غدد گلو قابل مشاهده است. در این حالت می‌توان با نگاه کردن یا لمس کردن گلوی نوزاد، تورم غدد گلو را احساس کرد.

تنفس بدبو و نامناسب

در برخی موارد گلودرد باعث بدبو شدن گلوی نوزاد می‌شود اما این مساله همیشه صحت ندارد. علت بدبویی تنفس، تجمع مخاط در گلو و تغذیه نامناسب نوزاد است که بر معده او تاثیر می‌گذارد و به طور غیر مستقیم منجر به بدبو شدن تنفس او می‌شود.

تب

تب، بدترین علامت گلودرد در نوزاد است. در اکثر موارد، حتی در بزرگسالان، گلودرد منجر به تب می‌شود. هنگامی که نوزاد یا کودک تب می‌کند باید فورا تحت درمان و مراقبت پزشکی قرار بگیرد.

استفراغ و اسهال

اسهال و استفراغ یکی از علائم گلودرد است که شیوع آن در میان نوزادان از بزگسالان بیشتر است. سیستم ایمنی بدن نوزادان نسبت به بزرگسالان ضعیف‌تر است، در نتیجه گلودرد در نوزادان منجر به اسهال و استفراغ می‌شود.

سرفه کردن

سرفه متناوب یکی دیگر از علائم و نشانه‌های گلودرد در نوزادان است. بر اساس شرایط نوزاد و علت عفونت، ممکن است سرفه خشک یا همراه با خلط باشد.

درمان گلودرد


مصرف آنتی بیوتیک

معمولا پزشکان به کودکان زیر دو سال آنتی بیوتیک نمی‌دهند. به این حال پزشک بر اساس وضعیت و شرایط بیمار به او دارو می‌دهد. مصرف انتی بیوتیک زمانی تجویز می‌شود که عفونت باکتریائی عامل ایجاد گلودرد باشد و گلودرد ارتباطی به عفونت ویروسی نداشته باشد.

دور نگه داشتن نوزاد از مواد حساسیت‌زا

باید نوزاد را از هر چیزی که به آن حساسیت دارد دور نگه داشت.

باید به مقدار کافی به کودک آب داد

از آنجایی که بلعیدن مواد غذایی برای نوزاد یا کودک مبتلا به گلودرد دشوار است، باید به طور مرتب به او مایعات گرم داده شود. دادن آب گرم به نوزاد بسیار مفید است.

باید از دادن غذا یا مایعات سرد به نوزاد یا کودک خودداری کرد

در صورتی که سرماخوردگی یا آنفولانزا عامل اصلی گلودرد نوزاد است، باید از دادن غذا یا مایعات سرد ( مانند ماست) به نوزاد خودداری کرد.

داروی مسکن

در برخی موارد پیش  بر اساس علت گلودرد و وضعیت نوزاد، مصرف داروی مسکن را تجویز می‌کند.

دادن عسل به نوزاد بسیار مفید است

در صورتی که  نوزاد یک سالگی را رد کرده باشد می‌توان به او عسل داد.

دادن سوپ گرم به تسکین گلودرد کمک می‌کند

می‌توان به کودک سوپ گرم داد. باید سوپ کاملا رقیق و حاوی مقدار زیادی مایعات باشد. قبل از دادن سوپ به نوزاد باید از داغ نبودن آن اطمینان حاصل کرد.

باید به نوزاد اجازه استراحت کردن داده شود

گریه مداوم و بیقراری منجر به خستگی نوزاد می‌شود. باید به نوزاد اجازه داد تا حد امکان بخوابد زیرا گریه باعث بدتر شدن التهاب گلو می‌شود.

دستگاه بخور باعث تسکین گلودرد می‌شود

استفاده از دستگاه بخور و مرطوب کردن هوای اتاق می‌تواند به تسکین درد نوزاد کمک کند. بخور به کودک کمک می‌کند راحت نفس بکشد. در مواردی که بینی کودک کیپ شده است و کودک از طریق دهان نفس می‌کشد، گلوی او خشک می‌شود اما مرطوب کردن هوای اتاق به بهبود تنفس کمک می‌کند.

باید از بردن کودک به اماکن شلوغ اجتناب کرد

باید از بردن کودک به اماکن شلوغ که به سادگی امکان انتقال عفونت یا انواع حساسیت وجود دارد خودداری کرد. به علاوه باید به طور مرتب محیط اطراف کودک را تمیز کرد تا فاقد هرگونه آلودگی باشد.

نکات مفید


اگرچه پس از مشاهده اولین علائم گلودرد مانند تب، سرفه، و گریه مکرر، مراجعه به پزشک یک اقدام سودمند است،  فقط باید در موارد زیر فورا کودک را به پزشک ارجاع داد:

  • زمانی که نوزاد یا کودک تب بالایی دارد.
  • کودک هنگام نفس کشیدن مشکل دارد.
  • کودک اصلا غذا نمی‌خورد.
  • در صورتی که حال کودک خوب نشده یا بدتر شده باشد.
  • در صورتی که پس از عفونت میکروبی، علائم تب روماتیسمی مانند راش، یا تورم گلو دیده شود.
  • در صورتی که کودک بسیار خسته است.

گاهی اوقات والدین یا پرستار کودک فکر می‌کنند که کودک نیازی به مراقبت پزشکی ندارد و می‌توانند در منزل از او مراقبت کنند. با این حال، چون کودکان بسیار حساس هستند احتمال بروز مشکلات بسیار جدی وجود دارد. بنابراین در صورتی که امکان درمان کودک در منزل وجود ندارد، بهتر است فورا به پزشک مراجعه کرد.