مصرف رانیتیدین زانتاک به صورت شربت یا قطره برای کودکان و نوزادان

مصرف رانیتیدین زانتاک

اساساً رفلاکس اسید در نوزادان بسیار معمول است؛ هرچند که به طور معمول این عامل تا زمان رسیدن نوزاد به یک و نیم سالگی با مرور زمان کاهش می‌یابد. کودکان مبتلا به رفلاکس معده ممکن است علائم مشخصی از جمله سکسکه، استفراغ، جاری شدن آب دهان، نفخ شکم، بد خلقی، گریه ناگهانی و امتناع از غذا خوردن داشته باشند. در برخی موارد، این علائم با قولنج یا سوء هاضمه اشتباه گرفته می‌شود و اغلب برای تشخیص علت آن در صورت وقوع مکرر این علائم نیاز به مشورت با متخصص اطفال است. زانتاک برای نوزادان ممکن است اولین اثر مفید خود را در این مورد نشان داده، همانطور که می‌تواند به عنوان یک ابزار تشخیصی برای پی بردن به منشأ این علائم استفاده شود. اگر پس از استفاده از یک دارو مانند رانیتیدین، بهبودی در نوزاد حاصل شد، احتمالا رفلاکس معده دلیل بروز این علائم است.

رانیتیدین دارویی است که مقدار اسید معده را کاهش می‌دهد. این دارو در درمان و جلوگیری از سوزش معده (که به عنوان رفلاکس معده شناخته می‌شود) استفاده می‌شود. این دارو همچنین برای جلوگیری از آسیب دیدن معده در اثر داروهای مشخص و امراض استفاده می‌شود.

رانیتیدین بصورت قرص، قطره و به شکل تزریقی ارائه می‌شود. همچنین رانیتیدین ممکن است به نام زانتاک که نام تجاری آن است خوانده شود.

رانیتیدین به کاهش اسید در معده کودک شما کمک می‌کند. این دارو جهت تسکین سوزش و اضطراب معده استفاده می‌شود. تفکر استفاده از رانیتیدین در کودکان ممکن است نزد برخی مادران همراه با ترس باشد. در مجموع تجویز دارو خیلی مورد استقبال مادرانی که از این چیزها و تاثیری که آن‌ها می‌توانند بر روی عامل شادی‌بخش زندگی‌شان داشته باشند، قرار نمی‌گیرد. مهم است که بخاطر داشته باشید که دارو توسط متخصصین سلامت و در حالی تجویز می‌شود که سود آن‌ها از ضررشان است. بنابراین مشاوره با پزشک متخصص جهت آگاهی کامل نسبت به استفاده‌، خطرات و نگرانی‌های ایمنی همراه با مصرف زانتاک در کودکان بهترین راه برای تعیین مناسب بودن دارو است.

تجویز شربت یا قطره رانیتیدین برای نوزاد شما باید زیر نظر پزشک متخصص اطفال انجام شود. چنانچه این دارو خودسرانه به کودک خورانده شود، ممکن است خطرات جدی به همراه داشته باشد.جهت کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت در کلینیک من و کودکم شماره  03136826450  تماس حاصل فرمایید.

چگونه به بچه‌ها رانیتیدین بدهیم


زمانی که می‌خواهید به بچه‌تان رانیتیدین بدهید از دستورالعمل زیر پیروی کنید:

 • به بچه به همان مقدار رانیتیدین بدهید که پزشک بچه یا دکتر داروساز گفته است، حتی اگر بچه بهتر شد.
 • مصرف رانیتیدین ممکن است همراه با غذا یا بدون غذا توصیه شود. اگر رانیتیدین باعث بروز سوزش در معده بچه شما شد، مصرف آن با غذا ممکن است از بروز این التهاب جلوگیری کند.
 • رانیتیدین قطره‌ای نیز موجود است. اگر بچه شما قطره رانیتیدین مصرف می‌کند، مقدار مصرف آن را با قاشق مخصوص یا سرنگی که داروساز به شما داده است اندازه بگیرید.

قرص‌ها ممکن است خرد شده و کمی قبل از مصرف، با مایع یا مقدار کمی غذا مخلوط شده باشند.

عوارض جانبی احتمالی رانیتیدین


بچه شما ممکن است برخی از این عوارض جانبی را در طول مصرف رانیتیدین داشته باشد. اگر وجود هر کدام از این عوارض در بچه شما ادامه‌دار بود و از بین نرفت و یا بچه را اذیت کرد، با پزشک بچه خود موضوع را بررسی کنید:

 • سردرد، خستگی یا سرگیجه
 • کاهش اشتها
 • بهم ریختگی معده، استفراغ، اسهال (آبکی بودن مدفوع)

بیشتر عوارض جانبی زیر عمومیت ندارند، اما ممکن است نشانه‌ای از یک مشکل جدی باشند. اگر بچه شما هر یک از نشانه‌های زیر را دارد، همین الان با پزشک بچه خود تماس بگیرید و یا بچه خود را به اورژانس ببرید:

در هنگام مصرف رانیتیدین توسط کودک شما انجام چه اقدامات ایمنی ضروری است؟


مصرف رانیتیدین توسط کودک

ممکن است خوردنی‌ها و آشامیدنی‌های بخصوصی سوزش معده را بدتر کنند. بچه شما ممکن است نیاز باشد از مصرف غذاهای چرب/سرخ شده، غذاهای تند، مرکبات، نوشیدنی‌های کربنات دار و الکل اجتناب کند.

قبل از مصرف هر نوع داروی دیگر (نسخه‌ای، غیر نسخه‌ای، گیاهی یا محصولات طبیعی) با پزشک بچه خود مشورت کنید.

برخی داروها هستند که نباید همزمان با رانیتیدین مصرف شوند و یا در برخی موارد، مقدار مصرف رانیتیدین یا داروهای دیگر باید طبق اندازه باشد. اگر بچه شما هر داروی دیگری مصرف می‌کند مهم است که به پزشک خود بگویید. این داروها عبارتند از:

 • آنتی اسیدها یا سوکرالفیت
 • ضد قارچ‌ها (کتوکونازول یا ایتراکونازول)
 • وارفارین

چه مدت زمان طول می‌کشد تا رانیتیدین اثر کند؟


بهبودی بچه شما ممکن است خیلی زود بعد از مصرف رانیتیدین شروع شود. ممکن است تأثیر کامل دارو چند روز طول بکشد.

آیا رانیتیدین در کودکان باعث آسیب دیدن کبد می‌شود؟


 رانیتیدین (زنتاک) به ندرت می‌تواند باعث آسیب رساندن به کبد شود. هیچ موردی از آسیب دیدن کبد در نوزادان در اثر مصرف زنتاک (رانیتیدین) گزارش نشده و بطور کلی در نوزادان و کودکان نوپا که مقدار دقیقی از دارو را مصرف می‌کنند، داروی مطمئنی است.

اگر نوزاد یا کودک نوپای شما دچار یرقان (زردی رنگ) شد یا در حین مصرف رانیتیدین رنگ ادرارش تیره یا بی‌رنگ شد، به دکتر مراجعه کنید.

آیا زانتاک برای کوکانی که زیاد گریه می‌کنند مفید است؟


آیا زانتاک باعث توقف رفلاکس معده می‌شود؟

زانتیاک فقط در صورتی مفید است که دلیل گریه کودک اسید است و متعاقب آن رفلاکس معده هم وجود دارد. برخی کودکان دارای "رفلاکس خاموش" هستند و مشکل اسید دارند اما استفراغ نمی‌کنند و لذا رفلاکس "خاموش" به نظر می‌رسد.

به خاطر داشته باشید که بیشتر کودکانی که گریه می‌کنند "رفلاکس خاموش" ندارند- بیشتر به نظر می‌رسد که آنها قولنج دارند و در این کودکان، زانتاک تأثیری ندارد.

آیا زانتاک باعث توقف رفلاکس معده می‌شود؟


خیر. رفلاکس‌های ساده معده به حرکت شیر از معده به داخل دهان از طریق مری برمیگردد، مانند استفراغ کردن. زانتاک استفراغ را متوقف نمی‌کند- بلکه باعث سرکوب اسید می‌شود. در بسیاری موارد کودکان با این رفلاکس معده ساده (استفراغ کردن) اذیت نمی‌شوند چرا که شیر اسید معده را خنثی می‌کند.

در برخی کودکان، اسید باعث بروز برخی مشکلات می‌شود. زانتاک این اسید را کم می‌کند و به همین دلیل است که در بیماری‌های مرتبط با رفلاکس معده استفاده می‌شود.

آیا خوراندن قطره زانتاک به کودک بی خطر است؟


بله، معمولاً اینگونه است. گرچه کودکان در صورت داشتن GERD –بیماری رفلاکس معده- فقط به دارویی مانند زانتاک نیاز دارند. بیشتر کودکانی که دارای استفراغ ساده که با عنوان رفلاکس معده شناخته می‌شود هستند، اسیدی که باعث سوزش یا ناخوشی باشد را ندارند و بنابراین به زانتاک نیاز ندارند. زانتاک یک داروی سرکوب کننده اسید است و نه یک داروی ضد استفراغ.

اگر کودک شما مشکل سوزش اسیدی مری ندارد، به زانتاک نیازی ندارد. بهترین کار این است که اگر کودک شما وافعاً به دارو نیاز ندارد از مصرف دارو اجتناب کنید.

مقدار مصرف زانتاک در نوزادان چقدر است؟


مقدار مصرف زانتاک در نوزادان چقدر است؟

برای کودکان کمتر از شش ماه، مقدار مصرف بصورت زیر است:

مقدار 1mg/kg (1 میلی گرم برای هر کیلوگرم از وزن بچه در هر مقدار مصرف) دو یا سه بار در روز- بنابراین یک کودک با 4 کیلو وزن باید دو یا سه بار در روز و به اندازه 4 میلی‌گرم رانیتیدین مصرف کند (اگر قطره رانیتیدین 75mg/5ml یا 15mg/ml موجود باشد بنابراین 4mg حدود 0.3ml است).

اگر مقدار مصرف زانتاک توسط کودک کافی نیست، مقادیر مصرف بالاتر استفاده شود – تا سقف 9mg/kg/da (بین دو یا سه بار تقسیم شود).

اگر اختلال کلیه (قلوه) وجود داشته باشد، مقدار مصرفی باید تا 50 درصد کاهش یابد.

توصیه می شود مقدار مصرفی دارو برای کودکتان زیر نظر پزشک متخصص مشخص شود.

اگر بچه یک نوبت مصرف رانیتیدین را از دست داد چه باید بکنید؟


 • به محض متوجه شدن، مقدار مصرف نوبت فراموش شده را به بچه بدهید.
 • اگر زمان نوبت مصرف بعدی نزدیک بود، نوبت از دست رفته را فراموش کنید. نوبت مصرف بعدی را رعایت کنید.

برای جبران نوبت از دست رفته مقدار دارو را در نوبت بعدی دوبرابر نکنید.

نکات و شرایط نگهداری رانیتیدین


 • لیست تمام داروهایی را که بچه در دوره مصرف آنهاست تهیه کنید و به پزشک یا دکتر داروساز بدهید.
 • داروی بچه‌تان را به بچه دیگران ندهید و از داروهای بچه دیگران برای بچه خودتان استفاده نکنید.
 • مطمئن باشید که همیشه مقدار کافی رانیتیدین برای آخر هفته‌ها، تعطیلات و مسافرت‌ها موجود دارید. حداقل دو روز قبل از اتمام دارو جهت سفارش مجدد دارو با داروخانه تماس بگیرید.
 • رانیتیدین را در دمای اتاق و در جای خنک، خشک و دور از نور افتاب نگه دارید. دارو را در حمام یا آشپزخانه قرار ندهید.
 • هیچ داروی تاریخ مصرف گذشته‌ای را نگه داری نکنید. در مورد بهترین روش دور انداختن داروهای تاریخ مصرف گذشته یا باقیمانده داروها با پزشک صحبت کنید.
 • رانیتیدین را دور از دید و دسترس بچه و در جای مطمئن قفل دار نگه دارید. اگر بچه مقدار زیادی رانیتیدین مصرف کرد، با مرکز سموم انتاریو از طریق یکی از شماره‌های زیر تماس بگیرید. این شماره‌ها رایگان هستند.