علت، علائم و درمان خروسک یا التهاب حنجره(لارنژیت) کودکان

خروسک به عفونت مجرای تنفسی فوقانی اشاره دارد که مانع نفس کشیدن و ایجاد سرفه‌ی بلند می‌شود. سرفه و علائم دیگر خروسک باعث تورم در اطراف طناب‌های صوتی (لارنکس)، حلق (تراکئه) و لوله‌های نایژه (نایچه) می‌شود. هنگامی که سرفه از طریق این مجرای تنگ شده فشار وارد می‌کند، طناب‌های صوتی متورم صدایی شبیه به صدای بلند خوک آبی تولید می‌کنند. همچنین، نفس کشیدن اغلب صدای سوت منظم بلند (خس خس) تولید می‌کند. علائم خروسک معمولا به مدت سه تا پنج روز به طول می‌انجامند. خروسک معمولا در کودکان کم سن و سال‌تر رخ می‌دهد و معمولا عارضه‌ی جدی‌ای نیست و اکثر موارد را می‌توان در خانه درمان کرد.

اغلب موارد بیماری خروسک خفیف است. در درصد کمی از موارد، مجرای تنفسی به اندازه‌ای ورم می‌کند که مانع از نفس کشیدن می‌شود. در اغلب موارد خروسک، کودک شما نیازی به مراجعه به پزشک ندارد. با این حال، اگر علائم کودک شدید باشد یا به درمان خانگی پاسخ ندهند، باید به متخصص اطفال مراجعه کنید. خروسک معمولا توسط پزشک تشخیص داده می‌شود که تنفس کودک شما را مشاهده می‌کند، با گوشی طبی به سینه کودک گوش می‌دهد و گلوی کودک را بررسی می‌کند. گاهی اوقات اشعه‌های ایکس یا آزمایش‌های دیگر، بیماری‌های احتمالی دیگر را نیز مورد بررسی قرار می‌دهند.

جهت دریافت مشاوره و یا رزرو نوبت در کلینیک تخصصی کودکان من و کودکم با شماره‌  03136826450  تماس بگیرید.

انواع


خروسک ویروسی

خروسک ویروسی شایعترین نوع خروسک است. این نوع خروسک (همانطور که از نامش پیداست) ناشی از عفونت ویروسی حلق و حنجره است. خروسک ویروسی اغلب مانند یک سرماخوردگی معمولی شروع می‌شود و سپس به تدریج به سرفه بلند در شب تبدیل می‌شود. صدای کودک خشن می‌شود و نفس کشیدن پر سر و صداتر می‌شود. کودک همچنین ممکن است هنگام نفس کشیدن صدای آهنگین ناهنجار بلند تولید کند. خروسک ویروسی ممکن است همراه با تب درجه پایین یا تبی باشد که می‌تواند تا 40 درجه سانتی گراد برسد.

خروسک اسپاسمودیک

خروسک اسپاسمودیک (خروسک به همراه سرفه بلند) نوعی خروسک است که ناشی از رفلاکس آلرژیک معده است. این نوع خروسک از آنجایی که به طور ناگهانی رخ می‌دهد، ممکن است ترسناک باشد به ویژه در اواسط شب، باعث می‌شود کودک به نفس نفس بیافتد. کودک می‌تواند صدای زمخت و خشن و هنگام نفس کشیدن صدای خس خس بلند داشته باشد. سرفه بلند نیز ممکن است در این مورد وجود داشته باشد. برخلاف خروسک ویروسی کودکان مبتلا به خروسک اسپاسمودیک تب ندارند. با این حال، خروسک اسپاسمودیک می‌تواند عود کند. این نوع خروسک شبیه به آسم است و اغلب به داروهای رفلکس یا آلرژی واکنش نشان می‌دهد.

خروسک صدادار و همراه با خس خس

خس خس اغلب در کودکان مبتلا به خروسک دیده می‌شود. این در موارد خفیف شایع است و اغلب هنگامی مشاهده می‌شود که یک کودک فعال است یا گریه می‌کند. با این حال، در صورتی که کودک در حال استراحت خس خس داشته باشد، می‌تواند نشانه‌ای از خروسک شدید باشد. خروسک همراه با خس خس باعث می‌شود که کودک با تقلای بیشتر از حد معمول تنفس کند. کودک ممکن است از خوردن و نوشیدن دست بکشد. علاوه بر این، کودک ممکن است از سرفه خسته شود. در نهایت، خس خس ممکن است با هر نفس بیشتر شنیده شود. این نوع خروسک می‌تواند خطرناک باشد، زیرا ممکن است باعث تورم بیش از حد مجرای تنفسی شود، بنابراین کودک قادر به نفس کشیدن نیست. در موارد شدیدتر، کودک اکسیژن کافی را در خون خود دریافت نخواهد کرد. این عارضه اورژانسی است و کودک باید به بیمارستان منتقل شود. خوشبختانه، موارد شدید خروسک نادر هستند.

دلایل


بیماری خروسک (لارنژیت) در کودکان معمولا توسط یک عفونت ویروسی ایجاد می‌شود، که اغلب ویروس پاراآنفلوانزا است. کودک می‌تواند با تنفس قطرات تنفسی آلوده سرفه یا عطسه مبتلا به این بیماری شود. ذرات ویروس در این قطرات ممکن است در اسباب بازی‌ها و دیگر سطوح نیز زنده بمانند. اگر کودک یک سطح آلوده را لمس کند و سپس چشم، بینی یا دهانش را لمس کند، عفونت ممکن است دنبال شود.

عوامل خطر


بیشترین خطر ابتلا به بیماری خروسک در کودکان بین 6 ماه تا سه سال است. اوج وقوع و شیوع این بیماری حدود سن 24 ماهگی است.

زمان مراجعه به پزشک


تقریبا 5 درصد از کودکان دیده شده در بخش اورژانس برای بیماری خروسک (سندرم کروپ)، نیاز به بستری دارند. در صورتی که کودک مبتلا به موراد زیر باشد پدر و مادر باید به دنبال مراقبت پزشکی فوری باشند:

 •  هم هنگام دم و هم بازدم کودک تنفس صدادار منظم و پر سر و صدا (خس خس) ایجاد می‌کند.
 •  آب از دهان کودک خارج می‌شود یا مشکل خوردن و بلعیدن دارد.
 •  کودک مضطرب و آشفته یا خسته و بی‌میل به نظر می‌رسد.
 •  سریع‌تر از حد معمول نفس می‌کشد.
 •  برای نفس کشیدن تقلا می‌کند.
 •  ایجاد پوست آبی یا مایل به خاکستری اطراف بینی، دهان یا ناخن‌ها (سیانوز)

درمان خروسک


اکثر موارد بیماری خروسک در کودکان را می‌توان در خانه درمان کرد. با این حال بیماری خروسک ممکن است ترسناک باشد، به ویژه اگر کودک در مطب پزشک، اتاق اورژانس یا بیمارستان نگه داشته شود. اگر علائم کودک بیش از سه تا پنج روز طول بکشند یا بدتر شوند، پزشک کودک ممکن است نوعی استروئید (گلوکوکورتیکوئید) را برای درمان خروسک در کودکان تجویز کند تا التهاب را در مجرای تنفسی کاهش دهد. اثرات معمولا ظرف شش ساعت احساس می‌شوند. دگزامتازون معمولا به دلیل اثرات طولانی مدت آن (تا 72 ساعت) توصیه می‌شود. اپی نفرین نیز در کاهش التهاب مجرای تنفسی موثر است. این عمل سریع است، اما اثرات آن به سرعت کم می‌شود. برای بیماری خروسک شدید، کودک ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد. در موارد نادر، ممکن است نیاز به قرار دادن یک لوله تنفس موقت در نای کودک باشد.

شیوه زندگی و درمان‌های خانگی


بیماری خروسک اغلب دوره خود را طی سه تا پنج روز طی می‌کند. در عین حال، کودک را با چند اقدام ساده راحت کنید:

 •  آرام باشید: کودک را آرام کنید یا حواسش را پرت کنید او را در آغوش بگیرید، کتاب برایش بخوانید یا یک بازی آرام انجام دهید. گریه تنفس را سخت‌تر می‌کند.
 •  هوا را مرطوب کنید: اگر چه هیچ مدرکی مبنی بر مزیت این عمل وجود ندارد، بسیاری از والدین معتقدند که هوای مرطوب به تنفس کودک کمک می‌کند. والدین می‌توانند از مرطوب کننده استفاده کنند یا با کودک در حمام پر از بخار با آب داغ باز بنشینند.
 •  کودک را در موقیعت عمودی درست نگه دارید: کودک را در دامن مادر، صندلی مورد علاقه یا صندلی نوزاد قرار دهید. نشستن درست می‌تواند تنفس را آسان‌تر کند.
 •  به کودک مایعات دهید: برای نوزادان، آب، شیر مادر یا شیر خشک خوب است. برای کودکان بزرگتر سوپ و میوه‌های یخ زده ممکن است آرامش‌بخش باشد.
 •  کودک را به استراحت کردن تشویق کنید: خواب می‌تواند به کودک کمک کند که با عفونت مقابله کند.
 •  تب کودک را کاهش دهید: اگر کودک تب داشته باشد، ممکن است داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن (تیلنول، و بقیه) موثر باشند.
 •  از داروهای سرماخوردگی استفاده نکنید: داروهای ضد سرماخوردگی بدون نسخه برای کودکان زیر سن 2 سال توصیه نمی‌شود. به علاوه داروهای سرفه بی‌نسخه به بیماری خروسک کمک نخواهند کرد.

سرفه‌ی کودک ممکن است در طول روز بهبود یابد، اما اگر علائم شب دوباره برگرشت، تعجب نکنید. والدین ممکن است بخواهند در کنار فرزندشان یا حتی در یک اتاق بخوابند تا بتوانند در صورت شدید شدن علائم اقدامات سریع را انجام دهند.

پیشگیری


برای جلوگیری از بیماری خروسک، مراحل مشابهی را که والدین برای جلوگیری از سرماخوردگی و آنفلوآنزا انجام می‌دهند، انجام دهید. شستشوی مکرر دست‌ها مهم‌ترین اقدام است. همچنین کودک را از هر کسی که بیمار است دور نگه دارید و او را تشویق کنید که در آرنج عطسه و سرفه کند. برای جلوگیری از عفونت‌های جدی‌تر، روند واکسیناسیون کودک را ادامه دهید. واکسن دیفتری و هموفیلوس آنفولانزای نوع B، از برخی عفونت‌های مجرای تنفسی فوقانی بسیار نادر اما خطرناک محافظت می‌کنند. هنوز واکسنی وجود ندارد که در برابر ویروس‌های پاراآنفلوانزا محافظت کند.