رژیم غذایی کودک بعد از استفراغ برای جلوگیری از بی آب شدن بدن کودک

استفراغ و درد شکم می تواند موجب ناراحتی و ناتوانی کودک در خواب شود. تغذیه نوزادی که استفراغ دارد، می‌تواند دشوار باشد، اما لازم است برای بهبودی کامل به او کمک شود. حتی اگر نوزاد شما از خوردن مایعات و مواد غذایی که او را تغذیه می‌کند، ممانعت کند، باز هم مقداری از آن مواد غذایی و مایعات جذب بدن او می‌شود. تامین آب و مواد غذایی نوزاد هنگامی که او بیمار است تضمین می‌کند که نوزاد شما دچار عوارض شدید از جمله کم آبی نخواهد شد.

در اغلب موارد، شما باید صبر کنید تا مشکل شکمی نوزاد حل شود، اما غذاهای خاص ممکن است به تسکین مشکل شکم کمک کند و باعث کاهش ناراحتی نوزاد شود. اگر ناراحتی شکمی کودک شما شروع به بهبود شدن نکرد، با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید.

تهوع و استفراغ بیماری نیستند - آنها نشانه‌هایی هستند که نشان می‌دهند مشکلی در دستگاه گوارش کودک شما وجود دارد. یک کودک مبتلا به استفراغ احتمالا قادر نخواهد بود بلافاصله پس از استفراغ کردن، اشتهای سالم خود را داشته باشد، اما بازگشت به حالت اولیه برای سلامتی فرد ضروری است. اگر کودک شما هنوز در حال استفراغ است، غذاهای جامد را از رژیم غذایی او حذف کنید - با این حال، مطمئن شوید که او همچنان مایعات کافی برای جلوگیری از کم آبی بدن دریافت می‌کند.

چنانچه کودکتان از خوردن غذا یا مایعات بعد از استفراغ خودداری می نماید، امکان دارد مشکلات جدی بر اثر بی آبی بدن کودک به وجود آید. بنابراین توصیه می شود به پزشک متخصص اطفال مراجعه نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت در کلینیک من و کودکم شماره های

 03136826450 

تماس حاصل فرمایید.

علت استفراغ


اغلب استفراغ توسط یک عفونت ویروسی شناخته شده به عنوان گاستروانتریت (ویروس معده) ایجاد می‌شود لینک به انواع مشکلات گوارشی کودکان. عفونت، معده و دستگاه گوارش را تحریک می‌کند. کودکان مبتلا به استفراغ بخاطر گاستروانتریت همچنین ممکن است مبتلا به اسهال نیز شوند. لینک به اسهال کودکان.

سایر علل استفراغ عبارتند از: سردرد یا آسیب به سر، عفونت دستگاه ادراری، بلوک‌های دستگاه گوارش، سرفه‌های شدید، آلرژی غذایی. لینک به آلرژی غذایی و مسمومیت غذایی .

داروها یا مواد دیگر مانند الکل همچنین می‌تواند باعث تحریک معده و استفراغ شود.

اگر کودک شما استفراغ شدید  داشته باشد یا استفراغ او برای مدت طولانی بهبود نیابد، به یک متخصص بهداشت و درمان مراجعه کنید.

مراقبت از کودکتان در خانه 


شما می‌توانید پیش از مراجعه به دکتر برخی از اقدامات زیر را انجام دهید، اما توصیه می‌شود تا حد امکان پیش از شروع هر نوع مراقبت خانگی با پزشک متخصص اطفال مشورت نمایید.

به فرزندتان مایعات شفاف بدهید. کودک شما نیاز به جایگزینی آب و نمک که از طریق استفراغ از دست داده است، دارد. بهترین مایع برای کودک شما یک محلول دهانی است زیرا هم آب و هم الکترولیت‌ها (نمک‌ها) را جایگزین می‌کند که در استفراغ و اسهال از بدن خارج شده است. کودکان مبتلا به اسهال شدید و طولانی مدت ممکن است مشکلات هضم شیر را داشته باشند و ممکن است باعث تحرک غیر قابل تحمل لاکتوز به طور موقت داشته باشند. با این حال، اگر کودک شما استفراغ می‌کند، یا اسهال مکرر و شدید نیست، می‌توانید سعی کنید شیر یا شیر خود را به او بدهید. در بعضی موارد، نوزادان واقعا میخواهند شیر خود را بنوشند و این بهترین راه برای کمک به آنها است.

محلول های آبکی خوراکی

اگر فرزند شما کم آب به نظر می‌آمد (دهان خشک، سستی و بی حالی و یا کم خوابی داشت)، به فرزندتان محلول‌های آبکی خوراکی بدهید. این محلول به کودک شما، آب، شکر و نمک مورد نیاز را خواهد داد.

محلول‌های آبکی که در خانه ساخته می‌شوند توصیه نمی‌شود، زیرا بخاطر داشتن مقدار بیش از حد نمک و یا مقدار بسیار کم آن، می‌تواند باعث مشکلات جدی شود.

 از یک قاشق چایخوری، سرنگ یا قطره چکان برای دادن مایعات به کودک خود استفاده کنید. شما همچنین می‌توانید یک از بطری یا فنجان استفاده کنید.

هر 2 تا 3 دقیقه به کودک خود مقدار کمی از محلول (5 میلی لیتر یا 1 قاشق چای خوری برای شروع) بدهید. اگر فرزند شما محلول را قبول کرد و نوشید، به تدریج این مقدار را افزایش دهید. هر روز 5 دقیقه به میزان 1 اونس (30 میلی لیتر) اضافه کنید. بیش از مقدار یک اونس را در یک زمان به کودک خود ندهید و بگذارید کودک محلول را به آرامی بنوشد. نوشیدن سریع می تواند باعث استفراغ شود.

اگر فرزند شما هنوز استفراغ می کند، یک قاشق چای خوری (5 میلی لیتر) دیگر را در همان زمان مجددا به او بدهید. اگر فرزند شما هنوز استفراغ می‌کند، این بدان معنا نیست که محلول دهانی تاثیری روی کودک شما ندارد. شکر، نمک و مایع همچنان جذب بدن او می‌شوند.

بعضی از کودکان ممکن است از طعم شور محلول دهانی خوششان نیاید.

اگر فرزند شما نمی خواهد محلول دهانی را بپذیرد، سعی کنید بگذارید محلول کمی خنک تر شود. محلول‌های آبکی خوراکی منجمد (Freezie) نیز در دسترس هستند. شما همچنین می‌توانید انواع محلول‌های آبکی با عطر و طعم های مختلف را داشته باشید.

غذاهایی با فیبر کم

غذاهایی که فیبر زیاد ندارند به عنوان عوامل اتصال دهنده برای کمک به ایجاد مدفوع قوام دار به نوزاد شما کمک می کنند تا اسهال او کاهش یابد. غذاهای پر فیبر، مدفوع را شل تر می‌کنند تا از طریق روده به طور موثر عبور کند. اگرنوزاد هنگامی که بیمار نیست فیبر کافی در رژیم غذایی خود دریافت نمی کند، ممکن است یبوست داشته باشد زیرا مدفوع سخت‌تر و با قوام می شود. غذاهای کم فیبر به کودک کمک می کند تا علائم اسهال در او کمتر شود. پاستا سفید یک غذای کودک است که می‌تواند به کاهش اسهال کمک کند. 1/4 فنجان رشته پخت شده اندازه مناسبی برای یک وعده کودک است. دو یا سه کراکر نمکی، یک تکه تست سفید و یک کاسه کوچک از غلات صبحانه بدون شیر، غذاهای کم فیبر اضافی هستند که می‌توانند به کاهش شدت اسهال کودک شما کمک کنند.

غذاهای شیرین و ملایم

غذاهای شیرین می‌توانند به بهبود شکم کودک شما کمک کنند. سیب زمینی پخته شده و برنج سفید، غذاهای سالمی هستند که به اندازه نرم هستند و باعث اذیت شدن شکم کودک شما نخواهد شد. سیب زمینی، ژلاتین و نان تست نیز برای فرزند شما در هنگام غذا خوردن و بهبودی از درد شکم مناسب هستند.

شیر مادر برای نوزادان شیرخوار


نوزادان مبتلا به گاستروانتریت باید به تغذیه با شیر مادر ادامه بدهند. آنها می‌توانند شیر خود را از طریق شیر پستان یا شیر دادن از طریق فنجان یا بطری دریافت کنند. اگر کودک شما پس از غذا دادن استفراغ می‌کند یا گاهی اوقات استفراغ می‌کند، تغذیه با شیر مادر را ادامه دهید. به نوزاد خود در مقادیر کمتر و در دفعات بیشتر شیر بدهید. اگر شیردهی دارید و کودک شما به اندازه معمول شیر نمی‌خورد، ممکن است لازم باشد شیر خود را پمپاژ کنید تا شیر خود را حفظ کنید و از ناراحتی های بعدی جلوگیری کنید.

اگر پس از شیر دادن نوزاد شما همچنان تشنه است یا اگر استفراغ را ادامه دهد، ممکن است استفاده از محلول‌های آبکی دهانی بسیار موثر باشد. پیشنهاد دهيد محلول های آبی دهانی را به صورتی که در زير توصيف شده است، به نوزاد خود بدهید. به شیر دادن نوزاد خود ادامه دهید.

اگر کودک شما به طور معمول به این فرم غذا دریافت می‌کند، می توانید همین فرمول را ادامه دهید. اگر کودک امتناع می‌کند، می‌توانید سعی کنید یک تا دو اونس از محلول دهانی را مجددا هر 30 دقیقه به کودک خود بدهید. اگر کودک شما بهتر شود، می‌توانید سعی کنید که به فرمول قبلی بازگردید.

اگر کودک شما ادرار کمتری نسبت به قبل می کند و شما مطمئن نیستید که آیا شما به اندازه کافی شیر به او داده‌اید، نوزادتان را از طریق تغذیه با محلول دهانی می‌توانید تامین کنید. چای یا آب ساده برای نوزادانی که ممکن است دچار کمبود آب شوند، کافی نمی باشد.

اگر فکر می کنید که کودک شما دچار کمبود آب می‌شود، به پزشک مراجعه کنید.

غذا‌هایی که باید از آن ها اجتناب کرد


غذاهای پرچرب یا روغنی به کودک خود ندهید، زیرا آنها می‌توانند باعث استفراغ و اسهال شوند و باعث تحریک معده نیز می‌شوند. غذاهایی با چاشنی زیاد نیز می‌توانند مشکلات فرزند شما را بدتر کنند. شیر خام و سایر غذاهای لبنی به کودک خود ندهید. غذاها یا نوشیدنی‌هایی که کافئین دارند، مانند شکلات یا نوشابه، می‌توانند نشانه‌های بیماری فرزند شما را بدتر کنند. غذاهای شیرین، سیستم ایمنی کودک شما را کاهش می‌دهد، و باعث می‌شود که او برای مقابله با ناراحت ی معده ضعیف تر شود.

اگر فرزند شما همچنان از خوردن مایعات و محلول خودداری، چه کار باید انجام داد


موارد زیر را امتحان کنید

 آب  یا محلول خوراکی را با آب میوه ها مخلوط کنید. مخلوط آب میوه با محلول خوراکی را به نسبت 1 به 2 تهیه نمایید. به کودک می توانید از نوشیدنی های ورزشی الکترولیتی مانند Gatorade یا Powerade بدهید.این نوشیدنی‌ها را درفروشگاه های مواد غذایی می توان یافت. این نوشیدنی ها همانند محلول های آبکی خوراکی نیستند.اما نسبتا الکترولیت بیشتری از آب دارند.

داروها


اگر فرزند شما تب بالا و  احساس ناراحتی می‌کند، می‌توانید از استامینوفن (تیلنول، تمپرا و سایر مارک ها) یا ایبوپروفن (Advil، Motrin یا سایر مارک ها) استفاده کنید.

توصیه می‌شود هیچ نوع درمان دارویی را بدون مشاوره با پزشک شروع نکنید.

اگر فرزند شما داروهای تجویزی را مصرف می‌کند، و در طول مصرف دارو‌ها دچار مشکلاتی شده است، با پزشک خود مشورت کنید .

عمل استفراغ  چقدر طول می‌کشد؟


عفونت ویروسی گاستروانتریت معمولا با استفراغ و گاهی تب شروع می‌شود. استفراغ اغلب تنها 1 یا 2 روز طول می‌کشد، اما ممکن است طولانی تر نیز شود. یک کودک اغلب همان زمان یا پس از استفراغ، اسهال نیز دارد. معمولا استفراغ و اسهال بیش از 1 هفته طول نمی‌کشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود ؟


فرزند شما  بسیار کم آب به نظر می رسد (هیچ ادراری در طول 8 ساعت انجام نداده، دهان بسیار خشک و عدم وجود قطره اشک، انرژی کم یا چشم های پف کرده)

استفراغ کودک شما سبز رنگ، خونی ، یا قهوه ای تیره (رنگ قهوه) است.

فرزند شما دارای درد شدید شکم است

کودک شما مشکل تنفسی دارد

فرزند شما یک سردرد خیلی بد یا گردن درد دارد

پوست کودک شما سرد است و یا رنگ معمول ندارد

فرزند شما خیلی خسته به نظر می آید و یا دیر از خواب بیدار می شود

فرزند شما بسیار مریض به نظر می رسد