رفع آبریزش بینی در اطفال و نوزادان با قطره یا شربت سیتریزین

آبریزش

آبریزش و گرفتگی بینی یک مشکل آشنا در محیط مراقبت از کودک است. بینی با بافتی حساس به نام "مخاط" پوشیده شده است که موکوس (ترشحات چسبنده و لغزنده) تولید می‌کند تا از بافت بینی محافظت کند. اگر مخاط تحریک شود بینی را متورم می‌کند و باعث انسداد و ایجاد مخاط بسیاری می‌شود. گاهی اوقات کودکان دچار آبریزش و گرفتگی مکرر و ترشح سبزرنگ از بینی می‌شود.  این شرایط برای کودک و همچنین مراقب کودک می‌تواند بسیار ناراحت‌کننده باشد. در ادامه نکاتی در مورد آنچه که شما باید بدانید ازجمله معنای موکوس سبز و گزینه‌های درمانی موجود برای رفع آبریزش مزمن و ناگهانی و دائمی بینی بیان خواهد شد.

همان‌طور که همه‌ی والدین می‌توانند تائید کنند متأسفانه آبریزش بینی در کودکان نوپا بسیار شایع است. این علامت می‌تواند به علل مختلفی از قبیل سرماخوردگی ، آنفولانزا، آلرژی ، یک عفونت سینوس یا دیگری بیماری‌های عفونی ایجاد شود. فروبردن یک جسم خارجی، مانند یک لوبیا یا مهره‌ای در بینی نیز در این گروه سنی کنجکاو دیده می‌شود که می‌تواند از علل آبریزش باشد. اگرچه آبریزش بینی در کودکان نوپا شایع است و معمولاً به دلیل سرماخوردگی ساده ایجاد می‌شود اما این علامت گاهی اوقات نشانه‌ای از وضعیت جدی‌تر است. اگر کودک نو پا دارای آبریزش بینی است که ظرف 10 روز بهبود نیافته است یا همراه با راش، گوش‌درد یا تب بالا و یا غیرقابل‌کنترل ظاهرشده است حتماً به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید.

برای تشخیص و درمان آبریزش بینی کودکتان به پزشک متخصص اطفال مراجعه نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت در کلینیک من و کودکم شماره‌های  03136826450  تماس حاصل فرمایید.

علت آبریزش بینی


مدت‌زمان آبریزش بینی و علائم همراه آن می‌تواند به تعیین علت کمک کند.

سرماخوردگی و آنفلوانزا

سرماخوردگی و آنفولانزا از علل بسیار رایج آبریزش بینی در کودکان نوپا هستند. کودکان جوان به‌طور متوسط ​​5 تا 7 بار در سال دچار سرماخوردگی می‌شوند. سرماخوردگی علاوه بر آبریزش بینی اغلب باعث عطسه، گرفتگی بینی، سرفه ، گلودرد و تب پایین می‌شود. آبریزش ناشی از سرماخوردگی در 4 تا 5 روز اول شدیدتر می‌شود و سپس بهبود می‌یابد. در مورد کودک مبتلابه آنفولانزا، آبریزش بینی اغلب همراه با تب بالا، سردرد، کمبود انرژی، تهوع، استفراغ یا اسهال همراه است. آنفولانزا معمولاً ناگهانی‌تر از سرماخوردگی ظاهر می‌شود و حال کودک بیمارتر از یک سرماخوردگی ساده به نظر می‌رسد. بچه‌های کوچک همچنین ممکن است از پادرد شکایت داشته باشند و یا ممکن است درصورتی‌که آنفولانزا دارند در هنگام راه رفتن پاهایشان لنگ بزند.

آلرژی

آلرژی یکی دیگر از علل شایع آبریزش بینی در کودکان نوپا است. آلرژی همراه با آبریزش بینی اغلب باعث عطسه و گرفتگی بینی می‌شود. همچنین ممکن است چشم‌ها قرمز و دچار خارش یا آبریزش شوند و دایره‌های تیره زیر چشم نیز رخ دهد. در کودکان، آلرژی اغلب با اگزما یا آسم دیده می‌شود. در کودکان نوپا، آلرژی بینی بیشتر به علت وجود محرک‌هایی، از قبیل گردوغبار، قارچ و کپک یا حیوان خانگی در اطراف خانه است. آلرژی فصلی ناشی از گردوغبار در هوا نیز به‌خصوص در کودکان نوپای بزرگ‌تر ممکن است رخ دهد. برخلاف سرماخوردگی یا آنفولانزا، آلرژی‌ها باعث ایجاد تب، تهوع، استفراغ یا اسهال نمی‌شوند. نشانه‌های آلرژی معمولاً به‌طور ناگهانی ظاهر می‌شوند و به‌طورکلی بهبود می‌یابند زیرا تماس با عوامل آلرژی کاهش می‌یابد.

اشیاء خارجی

کودکان نوپا مستعد فروبردن اشیاء کوچک در بینی هستند و متأسفانه اشیاء ممکن است در بینی گیر کنند. این اتفاق می‌تواند باعث تخلیه پلاسما یا مخاط بینی شود که معمولاً فقط از سوراخ بینی آسیب‌دیده خارج می‌شود. علاوه بر این، خونریزی بینی، درد بینی و مشکل در بوییدن و شنوایی ممکن است اتفاق بیفتد - گرچه در بسیاری از موارد، آبریزش بینی تنها علامت است.

عفونت و التهاب لوزه‌ها و لوزه سوم 

آدنویدها( لوزه‌های سوم) و لوزه‌ها بافت‌های سیستم ایمنی در پشت بینی و گلو هستند. آن‌ها برای محافظت از عفونت‌ها کمک می‌کنند، اما گاهی اوقات آن‌ها در کودکان بزرگ و ملتهب می‌شوند. التهاب آدنوئید یا لوزه‌ها می‌تواند منجر به آبریزش مداوم همراه با ترشح شود. بعضی از والدین این شرایط را با سرماخوردگی اشتباه می‌گیرند. علائم دیگری که ممکن است نشان‌دهنده‌ی عفونت لوزه‌ها و آدنویدها باشند شامل تنفس از طریق دهان، حرف زدن تودماغی و خروپف است. بعضی از کودکان با لوزه‌های بزرگ و یا آدنوئید همچنین دچار عفونت‌های مکرر گوش می‌شوند.

سایر بیماری‌های عفونی

درحالی‌که بیشتر سرماخوردگی‌ها در 7 تا 10 روز برطرف می‌شوند، گاهی اوقات منجر به عفونت سینوس می‌شوند. معمولاً اولین اخطار این است که سرماخوردگی معمولی در عرض 10 روز بهبود نمی‌یابد. سایر علائم احتمالی عبارت‌اند از سرفه خشک، حساسیت به لمس صورت، تنفس بد یا عود تب بعدازاینکه در چند روز اول بیماری از بین رفته است.

درمان آبریزش بینی در کودکان


برای درمان آبریزش بینی نوزادتان راه‌های مختلفی وجود دارد که با مشورت پزشک متخصص می‌توانید از آن استفاده کنید:

داروها 

داروها

هنگامی‌که صحبت از درمان دارویی برای آبریزش بینی می‌شود اغلب والدین به داروهای سرماخوردگی رایج اشاره دارند زیرا سرماخوردگی شایع‌ترین علت آبریزش بینی در کودکان نوپا است.داروهای سرماخوردگی معمولاً توصیه نمی‌شود زیرا تأثیر داروهای سرماخوردگی بدون نسخه برای کودکان زیر سن 6 سال اثبات نشده و همچنین آن‌ها عوارض جانبی جدی دارند.بنابراین توصیه می‌شود با پزشک متخصص اطفال درباره نوع داروهایی که وی پیشنهاد می‌کند صحبت کنید. متخصص اطفال ممکن است استامینوفن (تیلنول کودک) یا ایبوپروفن( موترین کودکان) را برای تسکین درد کودک از تب بالا در نظر بگیرد.آسپرین هرگز نباید به کودکان زیر 16 سال داده شود چون باعث می‌شود که آن‌ها بیشتر به سندرم ری مبتلا شوند. این‌یک بیماری نادر اما کشنده است که موجب تورم کبد و مغز می‌شود.

درمان‌های خانگی برای آسم در کودکان و نوزادان - بهترین درمان‌های خانگی

مراقبت‌های خانگی به‌اندازه درمان‌های دارویی مؤثر نمی‌باشند و طول دوره درمان طولانی خواهد بود.توصیه می‌شود حتی پیش از انجام این درمان‌ها نیز به پزشک متخصص مراجعه نمایید. سرفه، گرفتگی بینی، آنفولانزا و آبریزش بینی، بیماری‌های خفیف و شایع هستند. بااین‌حال، بسیاری از مردم هیچ تمایلی به دادن داروها به‌ویژه به کودکان ندارند و ترجیح می‌دهند که بدن خود را درمان کند. اگر کودکان هنگام استفاده از طب نوین احساس ناراحتی می‌کنند و آن را مؤثر نمی‌یابید سعی کنید از داروهای خانگی برای آبریزش بینی استفاده کنید. در این مقاله به شما نشان داده می‌شود که چگونه به بچه‌ها کمک کنید تا سریع و با خیال راحت این مشکل را پشت سر بگذارند. راه‌حل‌ها عبارتند از:

آب‌لیمو گرم 

آب‌لیمو گرم

اسیدسیتریک در لیمو مؤثرترین داروی آبریزش بینی برای کودکان محسوب می‌شود. لیمو همچنین حاوی مقدار زیادی ویتامین C است که می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تحریک و سموم بدن را از بین ببرد. بنابراین، هرروز، باید 1 لیوان آب گرم را با 30 میلی‌لیتر آب‌لیمو مخلوط‌کنید. اگر فرزند شما 1 ساله باشد، می‌توانید عسل کمی به مخلوط اضافه کنید تا اثر ضد باکتری را افزایش دهید. 1 تا 2 بار در روز استفاده کنید تا زمانی که مشکل کاملاً برطرف شود.

سیر

 سیر

سیر یک ماده خام مناسب برای درمان خانگی آبریزش بینی در کودکان محسوب می‌شود که بسیار ایمن و مؤثر است. سیر را با 2 روش استفاده کنید:در حدود 250 میلی‌لیتر آب جوشانده و سپس مخلوطی از 4 گل سیر را با 5 میلی‌لیتر آب پیاز و کمی نمک بخورید. این راه‌حل می‌تواند برای پاک سموم بدن مؤثر باشد. کودکان می‌توانند این محلول را 2 بار در روز بخورند تا بیماری بهبود یابد.
شما همچنین می‌توانید 4 تا 5 گل سیر را بدون اینکه پوست بکنید روی آتش گریل کنید. هنگام پختن سیر به یاد داشته باشید که آن‌ها را به‌سرعت بچرخانید زیرا سیر بسیار سریع پخته می‌شود. شما فقط باید سیر را بچرخانید تا بوی معطر بدهد. سپس سیر را به 20 میلی‌لیتر آب جوش اضافه کنید و سپس آن را به‌سختی فشار دهید تا سیر خرد شود. آب مخلوط را بگیرید و اجازه دهید نوزاد شما 1تا 2 بار در روز آن را بنوشد.

زنجبیل

زنجبیل

برای مصرف زنجبیل به‌عنوان درمان آبریزش بینی در کودکان، مادران باید زنجبیل را خرد کنند و آن را به سوپ مرغ اضافه کرده و به نوزاد بدهند. آن‌ها همچنین می‌توانند زنجبیل را در آب بجوشانند و سپس کمی شکر اضافه کنند تا بچه‌ها 2 تا 3 بار در روز بنوشند.
توجه: زنجبیل را درحالی‌که هنوز گرم است مصرف کنید تا از ناراحتی معده جلوگیری شود.

بینی را با آب‌نمک شستشو دهید

بینی را با آب‌نمک شستشو

موکوس گیرکرده و چسبنده در بینی اغلب علت آبریزش بینی در کودکان است. بنابراین، باید بینی را شستشو دهید تا این چسبندگی با آب‌نمک حذف شود تا سلول‌های فیبر بتوانند دوباره به‌طور طبیعی عمل کنند. نصف قاشق چای‌خوری نمک را به یک‌چهارم لیتر آب اضافه کنید. شما می‌توانید بطری قطره بینی را استفاده کنید؛ آب‌نمک را در آن قرار دهید و کودک خود را به سمت بالا نگه دارید تا جریان آب نمکی به داخل بینی برسد. سپس آب‌نمک را به داخل بینی بریزید. درحالی‌که آب‌نمک را در بینی کودک اسپری می‌کنید از او بخواهید به‌راحتی نفس بکشد تا آب‌نمک به عمق بیشتری برسد.

نوشیدن مقدار زیادی آب 

 

نوشیدن مقدار زیادی آب ممکن است برای تمیز کردن خلط یا موکوس چسبیده در بینی مؤثر باشد. نوشیدن آب گرم باکمی آب‌لیمو یکی از بهترین داروهای خانگی برای آبریزش بینی در نوزادان و کودکان است. اگر بچه شما با طعم ترش لیمو آشنا نیست، می‌توانید کمی شکر یا عسل را اضافه کنید.

شربت سیتریزین برای بهبود آبریزش بینی نوزادان


توصیه می‌شود به نوزاد، زیر شش ماه شربت سیتریزین داده نشود و از قطره بینی برای فرزندتان استفاده کنید.بهتر است پیش از مصرف هرگونه درمان دارویی با پزشک متخصص اطفال مشورت نمایید.