دلیل استفاده از دستگاه فتوتراپی خانگی جهت درمان زردی نوزادان

فتوتراپی معمول ترین روش درمان برای کاهش سطح بالای بیلی روبین است که باعث ایجاد زردی در نوزاد می‌شود.

در حالت استاندارد فتوتراپی، کودک شما در یک گهواره و یا تخت سرپوشیده و محصور (انکوباتور) قرار دارد و در معرض نوعی نور فلورسنت است که توسط پوست کودک شما جذب می‌شود. در طول این فرایند، بیلی روبین در بدن نوزاد به شکل دیگری تبدیل می‌شود که می‌تواند به راحتی توسط مدفوع و ادرار دفع شود.

کودک مبتلا به زردی ممکن است نیاز داشته باشد چند روز در معرض نور فتوتراپی قرار گیرد. فتوتراپی به پوست کودک هیچ آسیبی نمی‌رساند.

زردی یک بیماری متداول، موقتی و معمولاً بیخطر است که در نوزادان تازه متولدشده دیده میشود. این بیماری در هفته های اول زندگی نوزادان کامل و نوزادان نارس و زودرس دیده میشود که در صورت درمان سریع آن خطری نوزاد را تهدید نمی کند. یکی از مؤثرترین روش ها برای درمان زردی نوزادان استفاده از دستگاه فتوتراپی می باشد. این روش درمانی مطمئن و بیخطر بوده و به ندرت عوارض جانبی به دنبال خواهد داشت اما برای نوزادان زودرس از چشمبندهای مخصوصی استفاده میشود تا چشم آنها در برابر نور فتوتراپی مصون بماند. در این بدن نوزاد در معرض نورهای سفید، آبی یا سبز قرار میگیرد به گونهای که نور به بیشترین قسمتهای پوست نوزاد تابیده شود. نوزادان نارس را میتوان در حالی که تحت درمان به روش فتوتراپی هستند شیر داد. برخی مشکلات جزئی مانند مدفوع شل ممکن است دیده شود که معمولاً پس از انجام فتوتراپی این عوارض برطرف میشوند.

متخصصان ما در کلینیککلینیک تخصصی کودکان من و کودکم آماده ارائه به روزترین خدمات در زمینه درمان زردی نوزادان با استفاده از به روزترین دستگاه های فتوتراپی می باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید.

 03136826450 

زردی


زردی، رنگ زرد کمرنگ پوست و / یا رنگ سفید چشمان اوقات در نوزادانی دیده می‌شود که تازه متولد شده‌اند. این تغییر رنگ ناشی از ماده زرد رنگی به نام بیلی روبین است .نوزادانی با سطوح بالای بیلی روبین خون ، به نام هایپر بیلی روبینیمی، وقتی تجمع بیلی روبین در پوست‌شان زیاد می‌شود، پوست بدن‌شان به رنگ  زرد درمی‌آ‌ید. نوزادان با رنگ پوست تیره‌تر می‌توانند سطوح بیلی روبین خون بالایی داشته باشند و زردی در آنها ممکن است شناسایی نشود.  زردی در طی 24 ساعت اول پس از زایمان یا وجود زردی در کف دست‌ها و پاها به اورژانس پزشکی نیاز دارد. در این حالت یک آزمایش خون فوری باید از نوزاد گرفته شود. زردی بیماری نیست، اما نشانه‌ای از سطح بالای بیلی روبین خون است. زردی دردناک نیست، اما در برخی از نوزادان، در صورتی که سطح بالای بیلی روبین به موقع درمان نشود، جدی می‌تواند عوارض در پی داشته باشد. زردی یک نشانگر است که نوزادانی را که ممکن است در معرض خطر ابتلا به هایپربیلیروبینمی شدید قرار گیرند شناسایی می‌کند.  هایپربلیروبینمی شدید می‌تواند برای سیستم عصبی نوزادان سمی باشد و به طور بالقوه باعث آسیب مغزی شود.

علائم زردی


زردی در ابتدا باعث زرد شدن رنگ پوست می‌شود. بعدها، سفیدی چشم (ملتحمه) ممکن است اندکی زرد رنگ شود. تشخیص این تغییرات ممکن است در کودکانی با رنگ پوست تیره و یا اگر کودک قادر به باز کردن پلک‌ها نباشد، دشوار باشد. تغییر رنگ:

 • در ابتدا در صورت بسیار نمایان و قابل توجه است و ممکن است به تدریج به قفسه سینه، شکم، بازوها و سپس در نهایت به پاها برسد. با این حال، در برخی از نوزادان، از سر تا انگشتان پا زرد رنگ است.

پیشروی زردی ممکن است نهان و مخفی باشد، و زردی ممکن است یک دفعه در سراسر بدن به رنگ قهوه‌ای مایل به زرد ظاهر شود.

 • می‌توانید زردی را با فشار دادن یک انگشت بر روی پیشانی یا بینی کودک خود چک کنید. اگر کودک زردی داشته باشد، وقتی انگشتتان را برمیدارید، رنگ زرد ظاهر می‌شود.
 • در برخی از نوزادان می‌توان با فشار دادن قسمت برجسته استخوان سینه، ناحیه کمر و زانو به منظور بررسی زود هنگام پیشروی زردی، عمل کرد..
 • قبل از اینکه کودک شما از بیمارستان ترخیص شود باید از لحاظ زردی بررسی شود. اگر کودک شما زودتر از 72 ساعت پس از تولد ترخیص شود، باید هر روز رنگ پوست کودک را در خانه کنترل کنید. علاوه بر این، یک یا دو روز پس از ترخیص از بیمارستان، باید یک دکتر یا پرستار نوزادتان را ببیند.

علل زردی


زردی ناشی از انباشت بیلی روبین در خون است. وقتی که گلبولهای قرمز شکسته شوند، بیلیرروبین تشکیل می‌شود. بیلیروبین (رنگدانه زرد) به طور طبیعی توسط کبد از خون گرفته می‌شود و سپس از طریق مدفوع و ادرار دفع می‌شود. هنگامی که سرعت بیلی روبینی که تولید می شود زیاد باشد، سطح بیلی روبین خون بالا می‌رود و سپس می‌تواند از خون گرفته شود.

زردی در نوزادان رایج است، زیرا در طول این دوره به میزان دو تا سه برابر بیشتر در مقایسه با سالخوردگی بیلی روبین تولید می‌شود. زردی خوش خیم نوزاد که تقریبا تمام نوزادان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، ناشی از افزایش ملایم و محدود بیلی روبین ​​است و معمولا برای نوزادان مضر نیست. زردی معمولا بین 72 تا 96 ساعت پس از تولد پیشروی می‌کند و معمولا یک یا دو هفته پس از تولد از بین می‌رود. در نوزادانی که در 35 تا 37 هفته بارداری متولد شده‌اند و کسانی که به شدت زردرنگ هستند، زردی ممکن است نیاز به زمان بیشتری برای حل و فصل و برگشت به حالت نرمال داشته باشد.

نوزادان با سطوح بالایی از بیلی روبین در خون دچار  " هایپربلیروبینمی شدید " هستند، که وضعیت جدی‌تری نسبت به زردی فیزیولوژیک است. نوزادان ممکن است در طی 24 ساعت اول پس از تولد، به هایپربیلیروبینمی شدید دچار شوند. در صورتی که این اتفاق افتاد، باید بلافاصله با دکتر خود مشورت کنید.

یکی از دلایلی که میزان بیلیروبین در نوزادان بیشتر است، این است که گلبول‌های قرمز بیشتری شکسته می‌شوند (و در نتیجه بیلی روبین بیشتری تولید می‌شود). این را می توان به موارد زیر مرتبط دانست:

 • کبودی و آسیب های خفیف در هنگام زایمان
 • اگر گروه و نوع خون مادر و نوزاد ناسازگار باشند؛ سیستم ایمنی مادر ممکن است به گلبول های قرمز نوزاد حمله کند.
 • علل ارثی شکسته شدن گلبول قرمز
 • نژاد یا اجدادی آسیایی

از سوی دیگر بیلی روبین در نوزادان به طور آهسته تر در مقایسه با بزرگسالان خارج می‌شود، زیرا کبد و روده نوزاد تازه متولد شده کامل نیست.

عوارض زردی


در نوزادانی که سطوح بیلی روبین خون آنها به سطح مضر می‌رسد، بیلی روبین می‌تواند به مغز منتهی شود و باعث آسیب برگشت پذیر (به نام آنسفالوپاتی حاد بیلی روبین) یا آسیب دائمی (به نام یرقان یا آنسفالوپاتی بیلی روبین مزمن) شود. بررسی دائم و درمان فوری و زودهنگام شیرخواران در معرض خطر ابتلا به زردی ممکن است برای جلوگیری از هایپربیلیروبینمی شدید کمک کند.

درمان زردی


هدف از درمان زردی، کاهش سریع و بی خطرسطح بیلی روبین خون است. نوزادان مبتلا به زردی خفیف ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند. نوزادان با سطوح بالاتر بیلی روبین یا هایپربیلیروبینمی نیاز به درمان دارند که در زیر شرح داده شده است. زردی در نوزادان نارس (که قبل از 38 هفته بارداری متولد شده‌اند) رایج است. نوزادان نارس نسبت به هایپربیلیروبینمی بیشتر آسیب پذیرند، زیرا سمیت مغزی در که سطوح پایین‌تر بیلی روبین آنها رخ می‌دهد نسبت به نوزادانی که به موقع متولد می‌شوند بیشتر است. در نتیجه، نوزادان نارس در سطوح پایین‌تر بیلی روبین نیاز به درمان دارند، اما با همان درمان های مورد بحث در اینجا.

فتوتراپی

فتوتراپی ("نور درمانی") شایع ترین درمان پزشکی برای زردی در نوزادان است. درمان با فتوتراپی شامل استفاده از چراغ های ویژه آبی، مانند دیود نور آبی (LEDs) است، و برای تقریبا تمام نوزادان موفقیت آمیز است. فتوتراپی معمولا در بیمارستان انجام می‌شود، اما در موارد خاص، اگر کودک سالم باشد و در معرض عوارض جدی نباشد، می‌تواند در خانه انجام شود.

نوزادانی که تحت درمان فتوتراپی قرار می گیرند باید پوست‌شان را تا جایی که ممکن است در معرض نور قرار دهند. نوزادان معمولا برهنه (یا پوشیدن فقط یک پوشک) در یک تخت باز یا گرمتر هستند، اما برای حفاظت از چشم، با چشم بند، چشم را پوشانده‌اند. بسیار مهم است که اطمینان حاصل شود چراغ‌ها گرمای بیش از حد تولید نمی‌کنند، چرا که می‌توانند پوست نوزاد را بسوزانند. در برخی از بیمارستان‌ها، پتوهای فتوتراپی استفاده می‌شود. فتوتراپی باید مداوم باشد و فقط برای تغذیه وقفه ایجاد شود. قبلا تصور بر این بود که قرار گرفتن در معرض نور خورشید مفید است، اما الان به دلیل خطر آفتاب سوختگی توصیه نمی‌شود. با لامپ‌های مورد استفاده در فتوتراپی، البته زمانی که به درستی استفاده شوند، آفتاب سوختگی اتفاق نمی‌افتد. زمانی که سطح بیلی روبین به سطح ایمنی کاهش می‌یابد، فتوتراپی متوقف می‌شود. این نوزادان هنوز هم پس از اتمام دوره کامل فتوتراپی زرد رنگ به نظر می‌رسند. سطح بیلی روبین ممکن است  18 تا 24 ساعت پس از متوقف شدن فتوتراپی، به میزان طبیعی برگردد.

فتوتراپی چیست؟


فتوتراپی استفاده از نور برای درمان پسوریازیس، لک و پیس و سایر اختلالات پوستی است.

این سیستم‌ها از دستگاه‌های دستی و میز قابل تنظیم برای درمان موضعی نواحی کوچک تا محفظه‌های بزرگ است برای بیمارانی نیاز به درمان کامل بدن دارند.

لامپ‌های پزشکی در این واحدهای فتوتراپی موج نور ماورای بنفش (UV) را در طول موج بلندتر منتشر می‌کنند که باعث تغییر در سلول‌های پوست می‌شود. سپس سلولها در اکثر بیماران شروع به فعالیت عادی می‌کنند که علائم بیماری پوست را کاهش می‌دهد یا از بین می برد.

انواع دستگاه فتوتراپی


 • فتوتراپی فیبر نوری
 • پپتو یا بانداژ فیبر نوری. این دستگاه‌ها در اطراف نوزاد قرار می‌گیرند و می‌توانند در خانه نیز استفاده شوند. اگرچه نشان داده شده فتوتراپی فیبر نوری باعث کاهش میزان بیلی روبین می‌شود، اما نسبت به فتوتراپی رایج در محیط بیمارستان مدت زمان بیشتری طول می‌کشد. این می‌تواند یک جایگزین مناسب برای نوزادانی با زردی خفیف باشد که برای اطمینان حاصل کردن از سلامتش مفید است.

اگر کودک شما برای زردی در خانه درمان می‌شود، مهم است که بدانید چگونه از تمام تجهیزات استفاده کنید. در صورتی که سؤال یا نگرانی دارید، از متخصص اطفال خود مشورت بخواهید. ممکن است نیاز باشد یک پرستار برای اطمینان از اینکه همه چیز خوب پیش می‌رود، از شرایط درمان در منزل شما بازدید کند. مقدار بیلی روبین در خون نوزاد شما باید روزانه اندازه گیری شود.

 

نکاتی که باید در طول زمان قرار گرفتن کودک در دستگاه فتوتراپی رعایت شود


 

 • لباس کودک را در‌آورده به طوری که تا آنجا که ممکن است پوست در معرض نور قرار گیرد.
 • چشم‌های کودک را برای حفاظت از لایه عصبی در پشت چشم (شبکیه) در برابر نور، بپوشانید.
 • تغذیه باید به طور منظم ادامه یابد. نیازی به جلوگیری از شیردهی نیست.
 • سطح بیلی روبین حداقل یک بار در روز باید اندازه گیری شود.

مشکلات احتمالی که ممکن است در طول فتوتراپی برای کودک اتفاق بیفتد


نوزادانی که نمی‌توانند به اندازه کافی شیر مادر مصرف کنند، مستعد کاهش وزن و از دست دادن آب بدن هستند، این نوزادان ممکن است نیاز به شیر مادر یا شیر خشک بیشتری داشته باشند. مادرانی که نوزادانشان این شرایط را دارند باید شیر یا مکمل بیشتری به فرزندشان بدهند تا نیاز نوزاد فراهم شود.

برای شیرخوارانی که تحت درمان فتوتراپی هستند مهم است که مایعات (شیر مادر یا شیر خشک) زیادی دریافت کنند تا بیلی روبین از طریق ادرار و مدفوع دفع شود. تغذیه با شیر مادر یا شیر خشک باید در طول فتوتراپی ادامه یابد . استفاده از سرم قندی خوراکی ضروری نیست. در برخی از نوزادان با کمبود آب شدید، سرم داخل وریدی ممکن است لازم باشد.

بعضی از نوزادان دچار سندرم « نوزاد برنز » می‌شوند، که رنگ پوست و ادرار به رنگ تیره و قهوه ای تغییر رنگ می‌دهند. سندرم نوزاد برنز مضر نیست و پس از چند هفته بدون نیاز به درمان برطرف می ‌شود.

فتوتراپی بسیار امن است، اما می تواند عوارض جانبی موقت داشته باشد، از جمله بثورات پوستی و اسهال. اگر نوزاد شیر مادر یا شیر خشک را به میزان کافی دریافت نکند، می تواند باعث بیش از حد گرم شدن و کم آبی بدن او شود. بنابراین، رنگ پوست نوزاد، درجه حرارت بدن و تعداد پوشک مرطوب با دقت باید بررسی شود.

درمان‌های دیگر

تعویض خون

تعویض خون یک روش اضطراری، و نجات بخش زندگی است که به سرعت باعث کاهش میزان بیلی روبین می‌شود. تعویض خون نوزاد را با خون اهدایی انجام می‌دهند تا به سرعت میزان بیلی روبین را کاهش دهد. تعویض خون ممکن است در نوزادانی که به سایر درمان‌ها واکنش نشان نداده و علائم یا عوارض قابل توجهی از سمیت بیلی روبین داشته باشند، انجام شود.

تشویق تغذیه

ارائه شیر مادر یا شیر خشک کافی، بخش مهمی از پیشگیری و درمان زردی است، زیرا باعث کاهش رنگدانه زرد از طریق دفع همراه مدفوع و ادرار می‌شود. اگر کودک شما حداقل 6 پوشک مرطوب در روز داشته باشد. شما متوجه خواهید شد که او به اندازه کافی شیر یا شیر خشک مصرف می‌کند. در این صورت رنگ مدفوع از سبز تیره به زرد تغییر می‌کند و بعد از تغذیه، نوزاد راضی است.