درمان شپش سر در کودکان با شامپوی ضد شپش و شانه مخصوص شپش

شپش سر در کودکان بسیار شایع است مخصوصاً هنگامی که به مهدکودک، پیش‌دبستانی و مدرسه می‌روند. شپش‌های سر انگل‌هایی هستند که با مکش خون از پوست سر تغذیه می‌کنند. شپش سر به شکل نقاط تیره‌رنگ کوچک در مو کودک دیده می‌شوند. در زیر میکروسکوپ، آن‌ها حشرات کوچک، قهوه‌ای یا خاکستری هستند. شپش سر تازه ایجادشده فقط حدود 1 میلی‌متر است اما هنگامی که رشد کامل می‌کند حدود 3 میلی‌متر می‌رسد. شپش سر بین شش روز تا 14 روز طول می‌کشد تا کاملاً رشد کند و در این زمان شپش ماده می‌تواند تخم‌گذاری کند که زرد و سفیدرنگ است. شپش‌ها ممکن است با شوره سر اشتباه گرفته شوند اما شپش به موهای فرزند شما می‌چسبد و برداشتن آن دشوار است.

ویروس به‌راحتی می‌تواند بین کودکان در یک کلاس و همچنین در سراسر خانواده شما پخش شود. اگر یکی از فرزند شما دارای شپش است تمام خانواده خود را بررسی کنید. اگر اعضای خانواده‌تان از خارش سر شکایت دارند یا شپش پیداکرده‌اید باید آن‌ها را درمان کنید. اجازه ندهید که بچه‌ها شانه یا کلاه یکدیگر را استفاده کنند.

خلاص شدن از شر شپش سر گاهی کار دشواری است. بعضی از کودکان هرساله چندین بار شپش سر می‌گیرند. این اتفاق می‌تواند برای فرزندتان و خودتان بسیار ناراحت‌کننده باشد. اگر فرزندتان بیش از سه بار در سال تحت درمان شپش سر قرار می‌گیرد، ممکن است بخواهید در مورد درمان‌های دیگر برای شپش سر با متخصصین اطفال کلینیک من و کودکم صحبت کنید. کودکان مبتلا به شپش سر می‌توانند از دارویی به نام ایورمکتین استفاده کنند که در از بین بردن شپش سر بسیار مؤثر است.
برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو وقت درمان با شماره‌ی   03136826450  تماس بگیرید.

کودکان چگونه شپش سر می‌گیرند؟


شپش سر بسیار شایع است و از هر 5 کودک یک نفر به آن مبتلا می‌شود. شپش سر نمی‌تواند پرش، پرواز یا شنا کند و آن‌ها نیاز به تماس نزدیک دارند تا قادر به خزیدن از یک سر به سر دیگر باشند. به همین دلیل است که آن‌ها در میان کودکان بین چهار و 11 ساله، که در مدرسه کاملاً باهم کار می‌کنند و باهم بازی می‌کنند، رایج هستند. والدین، مراقبین یا خواهر و برادر کودکی در این گروه سنی به این معنی است که آن‌ها نیز ممکن است شپش سر بگیرند.

برای شپش سر موهای شسته شده یا شسته نشده فرقی ندارد و می‌تواند در همه انواع مو با طول و شرایط متفاوت یافت شود. تماس کودک بالباس، ملافه، حوله و کلاه آلوده شپش نمی‌گیرد بنابراین نیازی به تمیز کردن و استریل کردن آن‌ها نیست.

علائم شپش سر


شپش سر به‌طور باورنکردنی در موهای کودک پنهان می‌شود و تشخیص آن ممکن است دشوار باشد.

والدین ممکن است فکر کنند خارش سر اولین نشانه‌ی شپش سر است اما در واقع شپش سر می‌تواند تا سه ماه بدون ایجاد خارش در سر کودک باشد. سر کودک را از نزدیک بررسی کنید یا از شانه دندانه ریز هنگامی که موهایش مرطوب است برای پیدا کردن شپش احتمالی استفاده کنید.  والدین می‌توانند از داروخانه شانه مخصوص خریداری کنند. اگر کودک دارای شپش سر باشد ممکن است والدین بتوانند موارد زیر را ببینند:

  • تخمک‌های سفید براق به موهای کودک نزدیک به پوست سر، احتمالاً پشت گوش و پشت گردن او می‌چسبد.
  • پوسته خالی سفید رنگ تخمک‌ها دور از پوست سر دیده می‌شود.
  • شپش بزرگ‌سال زنده روی سر و موی کودک دیده می‌شود.
  • راش در پشت گردن ناشی از تحریک پوست ایجاد می‌شود.

چگونه از شر شپش سر خلاص شویم؟


هیچ راه‌حل سریع برای از بین بردن شپش سر کودک وجود ندارد. مؤثرترین روش‌ها درمان‌های شیمیایی یا از بین بردن سیستماتیک شپش‌های زنده با شانه کردن موهای خیس است. هر دو روش حداقل نیاز به دو هفته درمان دارند.

شامپو ضد شپش برای کودکان

انواع مختلفی از شامپوهای رفع شپش سر برای کودکان استفاده می‌شود. برای مشاوره در مورد شامپو مناسب کودک خود با پزشک صحبت کنید. این شامپوها به خاطر بوی قوی آن‌ها ممکن است برای کودک ناخوشایند باشند و بعضی اوقات پوست سر را تحریک می‌کنند. مهم است که به‌دقت دستورالعمل‌ها را دنبال کنید.
شپش سر به مواد شیمیایی در این شامپوها مقاوم می‌شود، بنابراین مهم است که والدین پس از مصرف شامپو مطمئن شوند که درمان جواب داده و شپش‌ها مرده‌اند. اگر شپش‌ها از بین نرفته‌اند سعی کنید از شامپوی دیگری با مواد شیمیایی متفاوت استفاده کنید. مواد فعال متفاوت در این شامپوها شامل پرمترین، مالدیوون یا پیرترین می‌باشد.

چگونگی درمان‌های شیمیایی که والدین استفاده می‌کنند بسته به مارک محصولات متفاوت است اما معمولاً شامل دو بار استفاده در هفته می‌شود. والدین باید طبق دستورالعمل شامپو را 10 دقیقه تا 12 ساعت روی موی کودک استفاده کنند. سپس موهای او را با آب فراوان شستشو دهند و با یک شانه دندان ریز همه شپش‌های مرده را از روی مو پاک کنند.
این درمان‌ها معمولاً هرگونه شپش را می‌کشند، اما لزوماً تمام تخم‌ها را نابود نمی‌کنند. همچنین شپش سر به برخی از درمان‌های شیمیایی مقاوم می‌شود بنابراین چند روز پس از درمان موی سر کودک را ازنظر وجود تخم‌ها و شپش‌های جدید بررسی کنید.

شانه زدن موهای مرطوب

این روش ساده برای بررسی شپش موی سر کودک مناسب است. پدر و مادر باید تمام اعضای خانواده را با این روش بررسی کنند. والدین می‌توانند از شانه سرریز مخصوص برای شانه کردن موهای خیس به‌منظور از بین بردن شپش‌های زنده استفاده کنند. در اینجا چگونگی شانه زدن موهای مرطوب توضیح داده‌شده است:

  • مو کودک خود را با شامپو معمولی بشویید و سپس با فراوان آبکشی کنید و مقدار زیادی نرم‌کننده مو استفاده کنید.
  • از یک شانه دندانه درشت استفاده کنید تا درهم‌پیچیدگی‌های موهای کودک را جدا کنید. سپس از شانه‌های دندانه ریز استفاده کنید، دندانه‌ها را به قسمت مو در ریشه‌ها بچسبانید و آن را به نوک مو بکشید. شپش مرطوب و پوشیده از نرم‌کننده در دندانه شانه قرار می‌گیرد. شانه را زیر آب بشویید تا شپش‌ها و تخمک‌ها از بین بروند.
  • این کار را در تمام نقاط سر کودک ادامه دهید. هنگامی که این کار به پایان رسید، موهای کودک خود را به‌خوبی بشویید، مجدداً درهم تنیدگی موها را باز کنید و از شانه مخصوص استفاده کنید تا باقی‌مانده شپش‌ها را از موهای مرطوب جدا کنید.

این کار را برای دو هفته سه مرتبه دیگر تکرار کنید و بین هر جلسه سه روز فاصله بیندازید. این به این معنی است که موهای کودک را در روز اول، روز پنج، روز نهم و روز سیزدهم با روش ذکرشده باید بشویید.
این روش وقت‌گیر است و نیاز به صبوری والدین دارد اما ارزش امتحان کردن را دارد. با استفاده از این روش والدین همه‌ی شپش‌ها را که قبل از اینکه بتوانند تخمک‌گذاری کنند از بین می‌برند. تا روز هفدهم موی کودک باید کاملاً تمیز شده باشد. هر شپشی که والدین بر روی سر کودک در جلسات دوم، سوم و چهارم می‌بینند باید بین 1 تا 2.5 میلی‌متر باشد. اگر پدر و مادر شپش با طول 3 میلی‌متری را هنوز می‌بینند کودک دوباره شپش گرفته و والدین باید دو بار در هفته برای سه جلسه دیگر روش را تکرار کنند.

روش‌های دیگر

  • شانه‌های الکترونیکی: این شانه‌ها با باتری کار می‌کنند و شپش‌ها را با برق می‌کشند. آن‌ها معمولاً گران هستند و استفاده از آن‌ها برای موهای خشک ایمن نیست زیرا ممکن است که شپش بتواند به‌سرعت روی موهای خشک حرکت کند و از تشخیص جلوگیری کند.
  • روش‌های طبیعی: پدر و مادر می‌توانند شامپوها و لوسیون هایی حاوی روغن‌های ضروری مانند درخت چای و رز ماری را خریداری کنند اما شواهدی علمی وجود ندارد که آن‌ها مؤثر باشند. اسانس‌ها گاهی اوقات بسیار قدرتمند هستند و در صورتی که والدین آن‌ها را به‌طور مرتب بر روی موهای کودک بکار ببرند می‌توانند باعث ایجاد تحریک پوست کودک شوند.