درمان خانگی رفلاکس معده در کودکان و نوزادان با داروهای گیاهی

رفلاکس

رفلاکس اسید معده یا به‌عبارتی رفلاکس گاستروازوفاژیال (GER) حالتی است که در طی آن محتویات معده به گلو بازمی‌گردد. این بیماری مختص بزرگسالان نیست و درحقیقت کودکان نیز ممکن است به آن دچار شوند. کودکان مبتلا به رفلاکس معده به‌طور مکرر بالا آورده یا استفراق می‌کنند. اگر فرزند شما بعد از خوردن شیر چنین علائمی را همراه با تحریک‌پذیری، مشکلات تغذیه‌ای، سرفه، اختناق و خفگی نشان دهد ممکن است به مشکلات حادتری به نام رفلاکس پاتولوژیک معده موسوم بهGERD مبتلا شده باشد. بیماری رفلاکس پاتولوژیک نوع حاد بیماری رفلاکس معده است. بیماری رفلاکس معده به نسبت رفلاکس پاتولوژیک معده در کودکان شایع‌تر است. گزینه‌های درمان رفلاکس معده در نوزادان به سن و شدت ناهنجاری بستگی دارد. تغییرات سبک زندگی و رعایت مراقبت‌های ساده در منزل مهمترین گام برای شروع درمان هستند.

رفلاکس معده در نوزادان زمانی رخ می‌دهد که نوزاد غذای خورده را بالا آورده و یا استفراق می‌کند. این بیماری که به رفلاکس گاستروازوفاژیال معروف است خیلی خطرناک نیست و معمولا با بزرگتر شدن کودک کاهش می‌یابد. تداوم رفلاکس معده بعد از 18 ماهگی غیرطبیعی است. نوزادان سالم معمولا چندین بار در طول روز دچار رفلکس معده می‌شوند. اگر کودک سالم بوده و رشد خوبی داشته باشد رفلاکس معده جای نگرانی نخوهد داشت.

برای درمان رفلاکس نوزادتان می‌توانید ازبرخی مراقبت‌های خانگی و داروهای گیاهی استفاده نمایید. اما توصیه می‌شود حتما زیر نظر پزشک متخصص این کار را انجام دهید زیرا ممکن است کودکتان به داروها یا مواد غذایی حساسیت داشته باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت در کلینیک من و کودکم با شماره‌های   03136826450   تماس حاصل فرمایید.

چگونه و چه موقع به کودک غذا بدهیم ؟


مادر می‌تواند با شیر دادن به موقع و با توجه به مقدار شیر یا غذایی که کودک  نیاز دارد میزان رفلاکس احتمالی کودک را کاهش دهد.

هنگامی که معده کودک بسیار پر باشد احتمال رفلاکس بیشتر می‌شود. بنابراین افزایش تعداد دفعات و کاهش میزان شیر یا غذای کودک کمک شایانی به کاهش رفلاکس معده او خواهد کرد. تغییر در رژیم غذایی مادر تاثیر خوبی در کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند دارد. مطالعات حاکی از آن است که محدودکردن میزان مصرف شیر و تخم مرغ در رژیم‌غذایی مادر برای کودک فواید بی‌شماری به همراه خواهد داشت. از طرفی تغییر در فرمول شیرخشکی که کودک مصرف می‌کند نیز تاثیر چشمگیری در بهبود رفلاکس معده او خواهد داشت. غذادادن به کودک در زمانی که گرسنه است و یا به غذا نیاز دارد روش مفیدی برای کاهش رفلاکس معده او خواهد بود.

اگر با شیشه شیر به کودک خود شیر می‌دهید برای جلوگیری از بلعیدن هوا حتما سر شیشه شیر باید در تمام مدت تغذیه پر از شیر باشد. شیشه شیرهای مختلف را امتحان کنید. از خرید شیشه‌هایی که سر آن‌ها گشاد است و موجب می‌شود شیر با جریان بیشتر و سریع‌تر وارد دهان نوزاد شود خودداری کنید.

با تایید پزشک متخصص اطفال، مقدار خیلی کمی غلات برنج نوزاد را به شیرمادر و یا شیرخشک بیافزایید. این کار ممکن است موجب کاهش استفراق کودک شود. به‌نظر می‌رسد که غلیظ کردن تغذیه کودک مانع از ترکیب شدن محتویات معده در مری می‌شود. البته این گزینه به کاهش سایر علائم رفلاکس کمکی نخواهد کرد.

فرقی نمی‌کند که نوزاد با شیشه و یا سینه مادر شیر می‌خورد نکته مهم این است که حتما بعد از تغذیه آرام به پشت کودک بکوبید تا آروغ بزند. این کار در طول تغدیه به کاهش علائم رفلاکس کمک می‌کند. نوزادانی که با شیشه شیر می‌خورند باید بعد از هر 1 تا 2 اونس شیر (29-31 گرم شیر)آروغ بزنند و کودکانی که  شیرمادر می خورند باید هربار بعد از این‌که از سینه مادر جدا می‌شوند با دست به آرامی به پشت او بزنید تا آروغ بزند.

مراقبت‌های خانگی و گیاهان دارویی که به کاهش رفلاکس معده کودک کودک می‌کند


مراقبت‌های گیاهی یا خانگی به پیشگیری و کنترل رفلاکس معده نوزاد کمک می‌کند اما ممکن است به اندازه درمان‌های دارویی موثر واقع نشود. توصیه می‌شود پیش از شروع هر نوع درمان با پزشک متخصص اطفال مشورت نمایید.

سرکه سیب

سرکه سیب

مصرف سرکه سیب  برای  کودکانی که به رفلاکس معده مبتلا هستند درمان موثری است. سرکه سیب به توازن سطح اسیدها در معده کمک کرده، هضم غذا را راحت‌تر می‌کند و مانع استفراق کودک می‌شود. از دیگر مزایای سرکه سیب می‌توان به افزایش سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از بیمار شدن‌های مکرر کودکان اشاره کرد.

 • قاشق چایخوری سرکه سیب نپخته و خالص را به 1 لیوان آب ولرم اضافه کنید.
 • چند قاشق چایخوری از این ترکیب را در فواصل استاندارد به کودک بدهید.
 • برای نوزادان کمتر از 1 ماه می‌توان را برای افزایش طعم و همچنین ارزش غذایی به ترکیب مقداری عسل طبیعی فوق افزود.

تغییرات خواب

تغییرات خواب

کودکان مبتلا به رفلاکس معده معمولا مشکل خواب دارند. درحقیقت، مکان نادرست همچنین زمان خواب می‌تواند موقعیت را تشدید و کودکان را عصبانی‌تر کند. با کمک حوله، بالای تخت بچه، گهواره یا تشک را حدودا 30 سانتی متر بالاتر نگهدارید. وقتی بدن کودک بالاتر است جاذبه کار خود را انجام داده و مانع بازگشت محتویات معده به مری می‌شود.

گزینه‌هایی که می‌توان برای خواب راحت کودک امتحان کرد:

 • جای خواب محصور و امن کودک
 • راحتی مخصوص نوزاد و کوسن‌های نرم خصوص خواب

بنابراین با تغییر وضعیت و جای خواب کودک خود می‌توانید به پاکسازی اسید از مری کمک کنید. به‌هیچ وجه هنگامی که کودک در بستر خواب است به او غذا ندهید. هنگام غذادادن بهتر است کودک را در دامان خود و به حالت صاف نشانده و بعد از غذا هرگز او را نخوابانید. کودک را حداقل به مدت 30 دقیقه در حالت صاف نگهدارید.

بابونه

بابونه

یکی دیگر از درمان‌های گیاهی بیماری رفلاکس اسید معده نوزادان مصرف بابونه است. خاصیت ضداسپاسمی و آرامش بخشی بابونه علاوه بر کمک به هضم غذا ، درد کولیک را تسکین داده و موجب آرامش می‌شود.

 • قاشق چایخوری گل بابونه خشک را در یک فنجان آب داغ بریزید.
 • دهید به مدت 5 تا 10 دقیقه خیس بخورد.
 • با دست فشار داده و اجازه دهید دمنوش سرد شود.
 • 1 تا 2 قاشق چایخوری از ترکیب فوق را به کودک بدهید.

مادرانی که شیر خود را به کودک می‌دهند می‌توانند 2 تا 3 بار در روز چای بابون را بنوشند.

ورزش

ورزش

انجام برخی از حرکات ورزشی به رفع علائم رفلاکس معده کودکان کمک می‌کند. ورزش در حقیقت در هضم غذا موثر است. اما نکته مهم این است که به هیچ عنوان نباید تا 30 دقیقه بعد از ورزش به کودک غذا داد و به هیچ وجه نباید بلافاصله بعد از تغذیه کودک حرکات ورزشی را انجام داد. بهترین حرکات ورزشی که در بهبود نفخ معده موثرهستند شامل حرکاتی مشابه حرکت پاها در دوچرخه سواری و حرکات فشار به جلو زانوهستند.

 • کودک را روی سطح صاف بخوابانید.
 • پاها و دست‌ها را به حالت نیمه خم قرار دهید.
 • پاهای کودک را به آرامی و به گونه‌ای حرکت دهید که گویا دوچرخه سواری می‌کند.
 • 10 دقیقه این حرکت را انجام دهید.

روغن نارگیل برای از بین بردن اسید رفلاکس

روغن نارگیل

خاصیت ضدالتهابی روغن نارگیل تحریک ناشی از رفلاکس را کاهش می‌دهد. روغن نارگیل به‌دلیل نرم نگهداشتن دستگاه گوراش کمک می‌کند تا سیستم گوارشی به خوبی فعالیت کنند. اسید لاوریک، اسید چرب ضدمیکروبی قوی است که سیستم ایمنی بدن نوزادان را محافظت می‌کند.

 • 1 تا قاشق چایخوری روغن نارگیل بکر را به نوشیدنی گرم یا غلات بیافزایید.
 • 2 تا 3 بار در روز از ترکیب فوق به فرزند خود بدهید.

مادرانی که از شیر خود به کودک می‌دهند برای کمک به تقویت سیستم ایمنی بدن کودکشان بهتر است روزانه 2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل بخورند. علاوه‌بر این توصیه می‌شود روغن نارگیل و روغن زنجبیل را به میزان مساوی ترکیب کرده و چند بار در طول روز به مدت 1 دقیقه شکم کودک را در جهت حرکت عقربه‌های ساعت با ترکیب فوق ماساژ دهید.

ماساژدرمانی

ماساژدرمانی

ماساژدرمانی موجب بهبود عملکرد دستگاه‌های تنفسی و گوارشی نوزادان می‌شود. ماساژ باعث تحریک عصب واگ می‌شود. این عصب درون مغز قرار داشته و کنترل نواحی مختلفی از دستگاه تنفسی و گوارشی را برعهده دارد. ماساژدرمانی حتی به رشد سریع بدن کمک می‌کند و موجب می‌شود نواحی که تحت ماساژ بودند سریع‌تر و با موفقیت فعالیت کنند. یکی از بررس‌هایی که در زمینه تاثیر مواد ارگانیک در پرورش کودکان در سال 2014 انجام شد حاکی از آن است که ماساژدرمانی علائم ناشی از رفلاکس حاد معده در کودکان را کاهش می‌دهد. این نوع درمان حتی موجب تقویت منابع شناختی و کاهش گریه شده و به بهبود خواب کودک کمک می‌کند.

 • کودک را در جای خواب خود قرار دهید.
 • مقداری روغن نارگیل یا زیتون ولرم را روی شکم کودک بریزید.
 • به مدت 3 تا 4 دقیقه به آرامی ناحیه شکم کودک را در جهت حرکت عقربه‌های ساعت ماساژ دهید.
 • بعد از مکث کوتاه دوباره به مدت 2 دقیقه ماساژ را ادامه دهید.
 • در پایان کار، کف دست و پاهای کودک را با حرکات طولانی مدت و محکم ماساژ دهید.
 • این ماساژ 2 تا 3 بار در روز تکرار کنید.