درمان انواع بیماری های مادرزادی قلب asd در کودکان و نوزادان با دارو و جراحی

در بیماری‌های قلبی مادرزادی، برخی از قسمت‌های قلب قبل از تولد به درستی وظایف خود را انجام نمی‌دهند. این عدم عملکرد صحیح باعث ایجاد تغییراتی در جریان خون از قلب کودک یا نوزاد می‌شود. بیماری‌های قلبی مادرزادی بسیاری وجود دارند. برخی از این بیماری‌ها، بیماری‌های ساده مانند سوراخ سپتوم (سوراخ بین دو دهلیز) است. وجود سوراخ باعث ترکیب خون دهلیز چپ و دهلیز راست می‌شود. نمونه‌ی دیگری از بیماری‌های ساده‌ی قلب، تنگی دریچه‌ی قلب است که مانع جریان خون به ریه‌ها و دیگر قسمت‌های بدن می‌شود.
برخی از دیگر مشکلات قلبی، مشکلات پیچیده‌تری هستند. این بیماری‌ها ترکیبی از بیماری‌های ساده، بیماری‌های مربوط به محل قرارگیری رگ‌های خونی منتهی به قلب و بالعکس، و بیماری‌های جدی‌تر مربوط به رشد قلب هستند. درمان بیماری‌های مادرزادی به نوع بیماری، سن، سایز و سلامت کلی کودک بستگی دارد.

اگر کودک شما با بیماری مادرزادی قلب متولد شده است، امروزه شانس غلبه بر بیماری و ادامه‌ی یک زندگی عادی برای کودک بیشتر از گذشته است. متخصص اطفال در مورد بیماری قلبی کودک یا نوزاد، روش‌های موجود برای درمان و نتایج مورد انتظار با شما صحبت خواهد کرد. انتخاب روش درمان به شدت بیماری بستگی دارد. برخی از کودکان به هیچ نوع درمانی نیاز ندارند اما برخی دیگر به دارو یا جراحی قلب نیاز دارند. همچنین روش‌ها و تکنیک‌های جدیدی وجود دارند که در برخی موارد به جای جراحی استفاده می‌شوند. پیشرفت‌های اخیر در تشخیص و درمان بیماری‌های قلبی به درمان بسیاری از بیماری‌های قلبی کمک می‌کند، حتی بیماری‌هایی که در گذشته امیدی به درمان آنها نبود.
جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت در کلینیک تخصصی کودکان من و کودکم با شماره‌های  03136826450  تماس بگیرید.

انواع بیماری‌های قلبی مادرزادی در کودکان


اکثر بیماری‌های مادرزادی قلب، مشکلات ساختاری مانند سوراخ‌ها و نشتی دریچه‌های قلب است. برای مثال:

 • بیماری‌های دریچه قلب: ممکن است دریچه قلب فرد بسیار باریک یا کاملا بسته باشد. این تنگی باعث می‌شود که خون به سختی از دریچه عبور کند. گاهی مسیر جریان خون به کلی بسته می‌شود. در موارد دیگر، ممکن است دریچه به خوبی بسته نشود و خون به عقب برگردد.
 • بیماری دیواره‌های قلب: ممکن است مشکل در حفره‌های قلب کودک (دهلیزها و بطن‌ها) باشد. سوراخ‌ها و مسیرهای عبور بین سمت راست و چپ قلب باعث ترکیب بی موقع خون دو طرف قلب می‌شوند.
 • بیماری عضله‌ی قلب: مشکل عضله‌ی قلب منجر به نارسایی قلبی می‌شود. در نارسایی قلبی، قلب خون را به درستی پمپاژ نمی‌کند.
 • ارتباط نامناسب بین رگ‌های خونی: در نوزادان، ارتباط نامناسب بین رگ‌های خونی باعث می‌شود خونی که باید به ریه‌ها برود، به دیگر قسمته‌های بدن برود، یا بالعکس. این مشکلات باعث کاهش اکسیژن در خون شده و منجر به نارسایی عضو می‌گردد.

علل


پزشکان همیشه علت ایجاد بیماری قلبی مادرزادی در نوزادان را نمی‌دانند. بیماری قلبی مادرزادی معمولا در خانواده‌ها به صورت ارثی پیش می‌آید.
مشکلاتی که احتمال ابتلا به بیماری قلبی مادرزادی را افزایش می‌دهند عبارتند از:

 • مشکلات ژنتیکی یا کروموزومی در کودکان، مانند سندرم داون.
 • مصرف برخی داروها در دوران بارداری.
 • ابتلای مادر به عفونت ویروسی، مانند سرخچه (سرخچه آلمانی) در سه ماهه اول بارداری.

علائم بیماری‌های قلبی مادرزادی در کودکان


ممکن است کودک به یکی از بیماری‌های قلبی مادرزادی مبتلا بوده اما نشانه‌ای از بیماری نداشته باشد. علائم بیماری قلبی مادرزادی در نوزادان و کودکان عبارتند از:

 • کبودی پوست، ناخن‌ها و لب‌ها (پزشکان این نشانه را سیانوز می‌نامند که در اثر کمبود اکسیژن در خون ایجاد می‌شود)
 • تنفس تند و تغذیه ضعیف
 • افزایش وزن ضعیف
 • عفونت ریه
 • ناتوانی در انجام فعالیت‌های فیزیکی
 • تنگی نفس

تشخیص


امروزه با انجام سونوگرافی در دوران بارداری (معمولا در هفته 20 بارداری) پزشک به وجود برخی از بیماری‌های مادرزادی پی می‌برد اما گاهی برخی از بیماری‌ها تا بعد از تولد آشکار نمی‌شوند. حتی برخی از بیماری‌ها تا زمان رشد کودک و گاهی تا دوران بزرگسالی نیز نمایان نمی‌شوند. پزشک به ضربان قلب کودک یا نوزاد گوش می‌کند تا به وضعیت سلامت او پی ببرد. اگر صدای غیر طبیعی یا مورموری در قلب شنید، برای اطمینان، آزمایش‌های دیگری تجویز می‌کند که عبارتند از:

 • اکوکاردیوگرام: اکوکاردیوگرام نوعی اولتراسوند است که تصاویری از قلب بیمار تهیه می‌کند. انواع مختلفی اکوکاردیوگرام وجود دارد، بنابراین باید از پزشک بپرسید که کدام نوع برای کودک شما تجویز شده است.
 • کاتتریزاسیون قلبی: در کاتتریزاسیون قلبی پزشک یک لوله‌ی باریک و بلند (به نام کاتتر) را از طریق رگ‌های خونی بازو یا ران به قلب می‌فرستد. پزشک ماده‌ای حاجب در درون کاتتر تزریق کرده و سپس با استفاده‌ از دستگاه اشعه ایکس درون قلب بیمار را مشاهده می‌کند.
 • عکس رادیوگرافی از قفسه سینه: عکس رادیوگرافی قفسه سینه نشان دهنده‌ی علائم نارسایی قلبی خواهد بود.
 • الکتروکاردیوگرام (ECG یا EKG): الکتروکاردیوگرام میزان فعالیت الکتریکی قلب را اندازه گیری می‌کند.
 • ام آر آی: نوعی روش تصویر برداری است که پزشک از طریق آن می‌تواند ساختار قلب بیمار را ببیند.

درمان بیماری قلبی مادرزادی


معمولا درمان بیماری قلبی مادرزادی به نوع بیماری کودک بستگی دارد. بیماری‌های خفیف، مانند سوراخ قلب، اغلب نیازی به درمان ندارند زیرا به خودی خود بهبود یافته و باعث ایجاد مشکلات جدیدی نمی‌شوند. اگر کودک به بیماری جدی مبتلا باشد، درمان شامل مصرف دارو، کاتتریزاسیون، جراحی و پیوند قلب خواهد بود.
معمولا از جراحی یا روش‌های مداخله‌ای زمانی استفاده می‌شود که کودک به بیماری خطرناکی مبتلا باشد و این بیماری باعث ایجاد مشکلات دیگری نیز شود. روش‌های جدید جراحی معمولا اکثر یا تمام عملکردهای قلب را به حالت طبیعی برمی‌گردانند و امروزه حدود ۸۰٪ از کودکان مبتلا به بیماری‌های قلبی مادرزادی بهبود یافته و تا سنین بزرگسالی زنده خواهند بود.
با این حال، بیماران مبتلا به بیماریهای قلبی مادرزادی باید در تمام عمر خود تحت درمان باشند و بنابراین باید در کودکی و بزرگسالی مرتب به پزشک مراجعه کنند زیرا ممکن است به مرور زمان مشکلاتی برای ریتم ضربان قلب یا دریچه‌های قلب افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی خطرناک پیش آید.
اکثر موارد جراحی یا مداخلات پزشکی در حقیقت درمان تلقی نمی‌شوند. توانایی انجام حرکات ورزشی در یک کودک بیمار ممکن است محدود باشد و به مرور زمان این محدودیت بیشتر شده و نیاز به یک جراحی یا مداخلات دیگر پیدا خواهد کرد.

تغذیه

رشد برخی از نوزادان و کودکان مبتلا به بیماری‌های قلبی مادرزادی کمتر از دیگر کودکان است. اگر قلب کودک مجبور باشد به دلیل بیماری قلبی، سخت‌تر از حد معمول خون را پمپاژ کند، کودک در هنگام غذا خوردن زودتر خسته می‌شود. در نتیجه غذای کافی نمی خورد.
تغذیه‌ی ضعیف باعث می‌شود نوزاد رشد کافی نداشته و لاغرتر از نوزادان دیگر باشد. همچنین ممکن است نوزاد انجام فعالیت‌هایی مانند غلت خوردن، نشستن یا راه رفتن را نیز دیرتر از نوزادان دیگر شروع کند. معمولا پس از درمان و جراحی، رشد نوزاد نیز بیشتر می‌شود.
به منظور رسیدن کالری کافی به بدن نوزاد، با پزشک در مورد بهترین رژیم غذایی مناسب برای نوزاد مشورت کنید. همچنین، از پزشک بپرسید که آیا نوزاد به تغذیه تکمیلی نیاز دارد یا خیر. با رشد کودک، حتما به او غذاها و میان وعده‌های مغذی بدهید. مصرف غذاها و میان وعده‌های مغذی به بهبود رشد کودک کمک می‌کند.

فعالیت بدنی

فعالیت بدنی باعث تقویت عضلات و بهبود سلامت کودک می‌شود. از پزشک کودک بپرسید که چه نوع فعالیت بدنی برای کودک مناسب است. برخی از کودکان و نوجوانان مبتلا به بیماری‌های قلبی مادرزادی از محدودیت‌هایی در نوع و مقدار فعالیت بدنی که انجام می‌دهند برخوردار هستند. از پزشک بخواهید تمام محدودیت‌های موجود در فعالیت‌های بدنی کودک را به صورت کتبی به شما بدهد زیرا ممکن است مدرسه یا دیگر گروه‌هایی که کودک عضو است به این اطلاعات نیاز داشته باشند.