درمان انواع بیماری های قلب و عروق کودکان با کمک دارو وجراحی

بیماری قلبیبیماری قلبی برای بزرگسالان بسیار مشکل است، اما بویژه در کودکان می‌تواند بسیار سخت و ناراحت‌کننده باشد. بسیاری از انواع مشکلات قلبی وجود دارد که کودکان ممکن است به آنها دچار شوند. این مشکلات شامل بیماری‌های قلبی مادرزادی , ، عفونت‌های ویروسی  که بر قلب تاثیر می‌گذارند، و حتی بیماری‌ قلبی که به دلیل بیماری‌ها یا سندروم‌های ژنتیکی در دوران کودکی به آن مبتلا می‌شوند. خبر خوب این است که با پیشرفت تکنولوژی و علم پزشکی ، بسیاری از کودکان مبتلا به بیماری قلبی به زندگی فعال و کامل خود ادامه می‌دهند.

گرچه ضعف شدید ناگهانی در حین یا پس از درمان قلبی شایع نیست، اما همیشه باید به علائم خاصی که می‌تواند نشانه‌ نیاز به درمان پزشکی باشد، توجه داشته باشید. اگر کودک شما نسبت به قبل سخت‌تر نفس می‌کشد فوراً با پزشک تماس بگیرید.

نشانه‌های دیگری که دلالت بر لزوم دریافت مراقبت‌های پزشکی دارند، عبارتند از :

 • کبودی یا تغییر رنگ پوست به آبی تیره (سیانوز) در اطراف دهان یا لب‌ها و زبان
 • افزایش سرعت تنفس و به سختی نفس کشیدن
 • کم اشتهایی یا به سختی غذا خوردن (که ممکن است با تغییر رنگ ارتباط داشته باشد)
 • عرق کردن در حین غذا خوردن
 • ناتوانی در رشد (ناتوانی در افزایش و کاهش وزن)
 • کاهش فعالیت یا سطح انرژی
 • تب طولانی یا بدون دلیل

متخصصان ما در کلینیک من و کودکم آماده ارائه خدمات برای تشخیص و درمان انواع بیماری های قلبی و عروقی کودکان می باشند.

برای اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره  های  03136826450  تماس حاصل فرمایید.

انواع بیماری‌های قلبی در کودکان


چندین نوع بیماری قلبی در کودکان وجود دارد که در زیر بیان شده‌اند:

بیماری قلبی مادرزادی

بیماری قلبی مادرزادی (CHD) یکی از انواع بیماری‌های قلبی است که کودکان با آن به دنیا می‌آیند، و معمولاً به علت نقص قلبی ایجاد می‌شود که در زمان تولد وجود دارد. بیماری‌های قلبی مادرزادی که کودکان به آنها مبتلا می‌شوند شامل:

 • اختلالات دریچه قلب مانند باریک شدن دریچه آئورت ، که جریان خون را محدود می‌کند.
 • سندرم هیپوپلاستیک سمت چپ قلب که در این بیماری، سمت چپ قلب بطور کامل رشد نکرده است.
 • اختلالاتی که شامل سوراخ‌هایی در قلب است که عمدتاً در دیواره‌ها بین حفره‌ها و بین رگ‌های اصلی خونی که از قلب خارج می‌شود، ایجاد شده و شامل:
 • نقص‌های دیواره بین بطنی
 • نقص دیواره ی دهلیزی
 • مجرای شریانی باز
 • تترالوژی فالوت که ترکیبی از چهار نقص است که شامل :
 • سوراخی در سپتوم بطنی
 • مسیر باریک بین بطن راست و شریان ریوی
 • ضخیم شدن سمت چپ قلب
 • جابجا شدن شاهرگ قلب

درمان بیماری‌های قلبی مادرزادی


بیماری‌های قلبی مادرزادی ممکن است تاثیرات طولانی مدت بر سلامت کودک داشته باشند. آنها معمولاً با جراحی، روش‌های کاتتر، داروها و در موارد شدید با پیوند قلب درمان می‌شوند.برخی از کودکان تا پایان عمر به درمان و مراقبت‌ ویژه نیاز خواهند داشت. بسیاری از ناهنجاری‌های قلبی (شامل مجرای شریانی باز، نقص دیواره بین بطنی، تنه مشترک شریانی ، نقص جزئی اتریواستاتیک، تترالوژی فالوت و جابجا شدن شریان‌های بزرگ قلب) می‌تواند با یک عمل در اوایل دوران نوزادی اصلاح شود. بسیاری از ناهنجاری‌های پیچیده (شامل سندرم هیپوپلاستیک سمت چپ قلب، تنگی دریچه ی سه لتی یا تریکوسپید ) ممکن است به دو یا سه عمل جراحی نیازداشته باشد، که از بدو تولد  شروع شده و در حدود 3سالگی کامل می‌شود. در پیچیده‌ترین ناهنجاری‌ها، کودکان اکثر اوقات تحت مراقبت‌های والدین در خانه قرار دارند، و گاه به گاه به متخصص قلب کودکان و همچنین دکتر مراقبت‌های اولیه کودک مراجعه می‌کنند. روش‌های کم تهاجمی‌تر که به جای اتاق عمل در ﺁﺯﻣﺎﻳﺸﮕﺎﻩ ﮐﺎﺗﺘﺮﻳﺰﺍﺳﻴﻮﻥ ﻗﻠﺒﻲ انجام می‌شود، برای درمان برخی از مشکلات بکار می‌رود. این روش‌ها شامل  آنژیوپلاستی بالون یا والووپلاستی می‌باشد که گرفتگی رگ‌های خونی (مثل کوآرکتاسیون آئورت) یا گرفتگی دریچه قلب (مثل تنگی دریچه ریوی یا دریچه آئورت) را برطرف می‌کند. در این روش‌ها متخصص قلب کودکان یک کاتتر را که یک لوله پلاستیکی نازک است با بالن چسبیده به آن، وارد رگ خونی می‌کند. سپس این بالن باد شده تا نواحی باریک رگ خونی یا دریچه قلب را با گشاد شدن، باز کند. روش دیگرکه انسداد دستگاه ترانس کاتتراست، می‌تواند برای بستن حفره‌ها یا سوراخ‌های غیرطبیعی در قلب یا رگ‌های خونی (مانند مجرای شریانی باز، نقص دیواره دهلیزی و نقص دیواره بطنی) بدون نیاز به جراحی بکار رود. برخی از ناهنجاری‌ها مانند نقص‌های دیواره بطنی جزئی یا متوسط، ممکن است در طول رشد کودک به اندازه نسبی خود کاهش یافته یا بسته شود. در طول زمانی که منتظر بسته شدن این سوراخ هستند، کودک باید داروهای خاصی مصرف کند که برخی از کودکان نیز باید پس از جراحی آنها را مصرف کنند. کودک شما چه با جراحی و چه با دارو درمان شود، به مراجعه منظم به پزشک نیاز دارد. در ابتدا این ملاقات‌ها ممکن است بطور مداوم (شاید هر ماه یا دو ماه یکبار) انجام شود، اما پس از درمان، گاهی اوقات به یکباردر سال کاهش می‌یابد. متخصص قلب ممکن است از ابزاری مانند اشعه ایکس، الکتروکاردیوگرام یا اکوکاردیوگرام استفاده کند تا این نقص و تاثیرات درمان را تحت نظر داشته باشد.

تصلب شريان يا آترواسکلروز

آترواسکلروزآترواسکلروز یا تصلب شریان واژه ای است که برای توصیف تجمع چربی و پلاک‌های سرشار از کلسترول در داخل شریان‌ها بکار می‌رود. همچنان که این تجمع چربی‌ها افزایش می‌یابد، شریان سفت و سخت شده و باریک می‌شود، که خطر لخته شدن خون و حمله قلبی را افزایش می‌دهد. معمولاً سال ها طول می‌کشد  تا تصلب شریان ایجاد شود. وجود این مشکل در کودکان یا نوجوانان غیرعادی است. با این وجود، چاقی، دیابت ، فشارخون  و دیگر مشکلات سلامتی، کودکان را در معرض خطر بالاتری قرار می‌دهد. پزشکان پیشنهاد می‌دهند کودکانی که عوامل خطرناک مانند سابقه خانوادگی بیماری قلبی یا دیابت داشته یا دچار چاقی یا اضافه وزن هستند، برای بررسی کلسترول بالا و فشار خون بالا تحت نظر قرار بگیرند.معمولاً درمان شامل تغییر سبک زندگی مانند افزایش تحرک و تغییرات رژیم غذایی است.

آریتمی

آریتمیآریتمی  یک ریتم غیرطبیعی قلب است. این مشکل می‌تواند باعث شود که قلب بطور مؤثری عمل پمپاژ را انجام ندهد.

انواع مختلفی از آریتمی‌ها ممکن است در کودکان رخ دهد که عبارتند از :

 • ضربان قلب بالا (تاکی‌کاردی)، شایع‌ترین نوع یافت شده در کودکان تاکی‌کاردی فوق بطنی است
 • ضربان قلب پایین (برادی‌کاردی)
 • سندرم QT طولانی (LQTS)
 • سندرم ولف-پارکینسون-وایت (WPW سندروم)

علائم ممکن است شامل :

 • ضعف
 • خستگی
 • سرگیجه
 • غش کردن
 • به سختی غذا خوردن

درمان بسته به نوع آریتمی و اینکه چگونه بر سلامت کودک اثر می‌گذارد، بستگی دارد.

بیماری کاوازاکی

 

بیماری کاوازاکیبیماری کاوازاکی یک بیماری نادر است که عمدتاً کودکان به آن مبتلا شده و می‌تواند باعث التهاب در رگ‌های خونی دست‌ها، پاها، دهان، لب‌ها و گلو شود. این بیماری باعث تب و ورم گره‌های لنفاوی می‌شود. محققان هنوز در مورد علت این بیماری مطمئن نیستند. این بیماری  یکی از علت‌های اصلی مشکلات قلبی 1 کودک از هر 4 کودک است. بیشتر این کودکان کمتر از 5 سال سن دارند.

درمان

درمان این بیماری به شدت آن بستگی دارد، اما اغلب شامل درمان‌ سریع با گاماگلوبولین داخل وریدی یا آسپرین (بوفرین) است. گاهی اوقات کورتیکواستروئیدها می‌توانند عوارض آتی را کاهش دهند. کودکانی که از این بیماری رنج می‌برند اغلب تا پایان عمر به مراجعات پزشکی نیاز دارند تا سلامت قلب آنها همیشه تحت نظر پزشک باشد.

صداي اضافي قلب ( سوفل قلبي)

صدای اضافی قلب  صدای صفیر مانند ایجاد شده توسط گردش خون است که از حفره‌ها و دریچه‌های قلب یا از رگ‌های خونی نزدیک قلب می‌گذرد. گاهی اوقات این صدا ممکن است نشانه یک مشکل قلبی عروقی جدی باشد. صدای اضافی قلب می‌تواند به علت بیماری‌های عروق کورونر قلب، تب یا کم خونی ایجاد شود.اگر پزشک صدای اضافی غیرطبیعی از قلب کودک بشنود، آزمایشات بیشتری را انجام داده تا مطمئن شوند که قلب سالم است. صداهای اضافی قلب  که بی‌ضرر باشد، معمولاً خود بخود برطرف می‌شود، اما اگر صدای اضافی قلب به علت مشکل قلبی است، ممکن است درمان‌های بیشتری مورد نیاز باشد.

پریکاردیت

این مشکل قلبی زمانی رخ می‌دهد که کیسه نازک یا غشاء اطراف قلب (پریکاردیوم) ملتهب شده یا دچار عفونت شود. مقدار مایع بین دو لایه این غشاء افزایش یافته ، توانایی قلب برای پمپاژ خون به روال طبیعی آن را مختل می‌کند. پریکاردیت ممکن است پس از جراحی برای ترمیم عروق کورونر قلب رخ دهد، یا ممکن است به علت عفونت باکتریایی ، آسیب‌های سینه یا اختلالات بافت‌های همبند مانند لوپوس ایجاد شود. درمان این بیماری به شدت آن ، سن کودک و سلامت عمومی آنها بستگی دارد.

بیماری روماتیسم قلبی

اگر این بیماری درمان نشود، باکتری استرپتوکوک که باعث گلودرد و تب اسکارلت (لینک به تب اسکارلت )می‌شود، منجر به بیماری روماتیسم قلبی  نیز می‌شود. این بیماری می‌تواند آسیب جدی و دائمی به دریچه‌ها و عضلات قلب وارد کند (با التهاب عضلات قلب که به نام میوکاردیت شناخته می‌شود). تب روماتیسمی عموماً در کودکان در سنین 5 تا 15 سال رخ می‌دهد، اما معمولاً علائم بیماری روماتیسم قلبی 10 تا 20 سال پس از بیماری اصلی ظاهر می‌شود. تب روماتیسمی و بیماری روماتیسم قلبی متعاقب آن اکنون در بسیاری از کشورها شایع نیستند. این بیماری می‌تواند با درمان سریع گلودرد   با آنتی‌بیوتیک پیشگیری شود.

عفونت‌های ویروسی

ویروس‌ها علاوه بر اینکه باعث بیماری تنفسی یا آنفولانزا  می‌شود، می‌تواند بر سلامت قلب نیز اثر بگذارد. عفونت‌های ویروسی می‌تواند منجر به میوکاردیت یا التهاب عضله قلب شود، که ممکن است بر توانایی قلب در پمپاژ خون به بدن اثر بگذارد.

علائم

علائم میوکاردیت ممکن است نامحسوس باشد و تشخیص را با مشکل مواجه کند، یا کودک ممکن است علائم آشکار ناتوانی قلبی داشته باشد. شواهد پزشکی نشان می‌دهد که شدت علائم یا بیماری معمولاً به سن کودک بستگی دارد. کودکان بالای 2 سال ممکن است علائم کمتری نسبت به نوزادان و کودکانی داشته باشند که معمولاً بیشتر تحت تاثیر قرار گرفته‌اند. به نظر می‌رسد که علت آن نارسایی سیستم ایمنی نوزاد می‌باشد. کودک ممکن است در طول بارداری دچار عفونت (به عنوان مثال روبلا) شود، که از مادر به کودک منتقل می‌شود. آنها اغلب تنفس سریع دارند و در غذا خوردن مشکل دارند. آنها ممکن است بسیار ایرادگیر بوده و به سختی آرام می‌شوند یا بسیار خسته‌اند و بیش از حد طبیعی می‌خوابند. چون خون در سراسر بدن جریان نخواهد داشت ، از این رو دست‌ها و پاهای کودک ممکن است سرد و رنگ پریده به نظر برسد. کلیه‌ها نیز به درستی کار نمی‌کنند و ادرار کمتری تولید خواهد شد. ممکن است تب یا دیگر علائم عفونت وجود داشته باشد. در نوزادان بزرگتر، این علائم یکسان است اما ممکن است به علت مشکل غذا خوردن در کودک، کاهش وزن مرتبط با آن ایجاد شود. کودکان بزرگتر ممکن است علائم کمتری داشته باشند. آنها از بیماری شبیه به آنفولانزا همراه با خستگی، ضعف و تب شکایت دارند. آنها ممکن است توانایی ورزش کردن را نداشته باشند و از درد سینه یا تپش قلب (تپیدن یا ضربان قلب اضافی) شکایت کرده و همچنین ممکن است سرفه کنند. برخی از کودکانی که بیماری قلبی مادرزادی دارند احتمال دارد که دچار ورم صورت، پاها یا کف پا شوند. امکان دارد به علت ورم کبد، دچار درد شکم و حالت تهوع شوند. به دلیل ضعف جریان خون، کبد و کلیه‌ها ممکن است آسیب ببیند. این نشانه‌ها و علائم میوکاردیت در مراحل اولیه بیماری نامحسوس است؛ از این رو عدم تشخیص میوکاردیت مسئله‌ای غیرعادی نیست. گاهی اوقات در گذشته میوکاردیت زمانی تشخیص داده می‌شد که کودک مشکل ریتمی غیرطبیعی قلب یا بیماری شدیدی داشت. این بیماری همچنین بطور پیش‌ فرض در دوران بزرگسالی با ریتم غیرطبیعی قلب یا بزرگ شدن قلب تشخیص داده می‌شود. بطور کلی، عفونت‌های ویروسی قلب نادر هستند و ممکن است علائم کمی از خود نشان دهند. هنگامی که علائم ظاهر می‌شوند، شبیه به علائم آنفولانزا هستند که شامل خستگی ، تنگی نفس و احساس ناراحتی در قفسه سینه است. درمان این بیماری شامل داروها و درمان علائم میوکاردیت است.

درمان

التهاب در عضلات قلب معمولاً بطور خودبخود برطرف میشود. بیماری میوکاردیت درمان ندارد. بطور کلی ، هدف درمان دارویی پشتیبانی از عملکرد قلب است تا جریان خون کافی فراهم شود. اکثر کودکان که میوکاردیت در آنها تشخیص داده میشود، برای رسیدگی اولیه و تحت نظر بودن در واحد مراقبتهای ویژه بستری میشوند. داروها برای کمک به عملکرد بهتر قلب، با کنترل فشار خون یا با بهبود توانایی قلب در پمپاژ خون، در خط اول درمان قرار دارند. یک یا چند دارو مورد استفاده قرار میگیرد و این بستگی به شدت بیماری میوکاردیت دارد.یک داروی ادرارآور نیز می‌تواند به پاکسازی مایعات اضافی از ریه‌ها یا دیگر بافت‌های بدن کمک کند. همچنین در حال حاضر داروهایی تحت بررسی وجود دارد که به کاهش واکنش ایمنی غیرطبیعی کمک می‌کند. دارویی که بطور دائم مورد استفاده قرار می‌گیرد، ایمونوگلوبولین داخل وریدی (IVIG) نامیده می‌شود، که حاوی پادتن‌های خالص است که ماده‌ای است که سلول‌های ایمنی بدن تولید می‌کند تا با عفونت مقابله کند. گرچه چگونگی عملکرد آن بطوردقیق مشخص نیست، نشان می‌دهد که روند التهاب را کاهش می‌دهد. بیمارانی که با ایمونوگلوبولین داخل وریدی درمان می‌شوند، عوارض قلبی طولانی مدت کمی در آنها ظاهر می‌شود. ممکن است برای یپشگیری از لخته شدن خون در قلب داروهایی تجویز شود. این داروها به این دلیل استفاده می‌شود که ممکن است زمانی که قلب بطور مؤثر خون را پمپاژ نمی‌کند، لخته‌های خون تشکیل شود. داروهایی که ویروس را از بین می‌برند، معمولاً مصرف نمی‌شوند، چرا که این داروها بندرت دوره بیماری را تغییر داده چرا که بیشتر آسیب‌های ناشی از عفونت در مراحل اولیه رخ می‌دهد. آنتی‌بیوتیک مؤثر نیست زیرا ویروس‌ها باعث میوکاردیت می‌‌‌شوند. درمان اختلالات خود ایمنی معمولاً با استروئید  زمانی کارآمد است که آن منجر به التهاب عضله شده باشد. اکثر کودکانی که دچار میوکاردیت می‌شوند، برای رسیدگی اولیه در واحد مراقبت‌های ویژه بستری می‌شوند. مهم است که کودکان در رختخواب استراحت کنند. شواهدی وجود دارد که بیان می‌کند، فعالیت‌های شدید ممکن است در دوران بهبودی برای قلب خطرناک باشد. بسته به شدت بیماری میوکاردیت، بدین معنی است که فعالیت‌های جسمانی برای هفته‌ها تا ماه‌ها محدود شود. فعالیت جسمی کودک باید به آرامی با گذشت زمان افزایش یابد. بطور کلی، درمان میوکاردیت براساس این است که تا چه حد قلب تحت تاثیر این بیماری قرار گرفته است. بسیاری از کودکان بهبودی کامل دارند، اما برخی ممکن است دچار ناتوانی قلبی جدی شده و به مراقبت‌های  شدید متخصص قلب نیاز داشته باشند.