دانه‌های ریز قرمز (راش پوستی) روی صورت و بدن کودک نشانه چیست؟

دانه‌های ریز قرمز (راش پوستی) روی صورت و بدن کودک نشانه چیست؟

راش پوستی دوران کودکی بسیار رایج است و اغلب نیاز به نگرانی نیست. بیشتر انواع راش بی ضرر هستند و خودشان از بین می‌روند. با این حال، اگر فرزند شما دچار دانه‌های قرمز شد و ناخوش به نظر میرسد، یا اگر نگران هستید، باید به پزشک خود مراجعه کنید تا علت را بیابید و به دنبال هر گونه درمان لازم باشید. راهنمای زیر ممکن است به شما در درک بهتر علت جوش‌های قرمز (راش) کمک کند، اما از این راهنما برای تشخیص بیماری فرزند توسط خودتان استفاده نکنید - همیشه برای تشخیص مناسب به پزشک مراجعه کنید.

اولین بار که دانه‌های قرمز متورم را روی در پوست نرم کودک خود مشاهده می‌کنید، احتمالا نگران می‌شوید. اما به زودی درک خواهید کرد که راش پوستی در دوران کودکی بسیار معمول است. اگر راش برای چند روز ادامه داشته باشد یا اگر بدتر شود، با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید. به طور کلی، اگر کودک شما دچار تب، مشکلات تنفسی یا استفراغ مداوم علاوه بر راش پوستی شد، فورا به پزشک مراجعه کنید.

اگر نگران دانه‌های قرمز روی پوست کودکتان هستید، می‌توانید به پزشک متخصص اطفال مراجعه نمایید. جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت درمان در کلینیک من و کودکم میتوانید با شماره‌های  03136826450  تماس بگیرید.

علائم، نشانه‌ها و درمان‌های انواع مختلف راش باکتریایی چیست?


بسیاری از بیماری‌های دوران کودکی علل ویروسی یا باکتریایی دارند و شامل یک نوع راش می‌باشند. از آن جا که واکسن‌های بیشتری در دسترس هستند، این بیماری‌ها کمتر برای سلامتی درازمدت کودک خطر دارند. با این حال، هر نوع راش باید جدی گرفته شود، و ممکن است برای ارزیابی نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشد. نمونه‌هایی از راش ویروسی یا باکتریایی شامل چند بیماری معمول دوران کودکی می‌شوند.

آبله مرغان

آبله مرغان

آبله مرغان یک بیماری ویروسی خفیف و رایج است که بیشتر کودکان در زمانی آن را می‌گیرند. این بیماری باعث بروز لکه‌های قرمز و خارش می‌شود که به تاول‌های پر از مایع تبدیل می‌شوند. سپس خشک شده و پوسته پوسته می‌شوند که در نهایت از بین می‌روند. بعضی از کودکان تنها چند دانه دارند، اما در برخی دیگر، می تواند کل بدن آن‌ها را پوشش دهد.

زرد زخم

زرد زخم

زرد زخم یک عفونت پوستی سطحی است که در اثر باکتری استرپتوکوس یا استافیلوکوس ایجاد می‌شود. اغلب در اطراف بینی و دهان یافت می شود، اما می‌تواند در هر کجای دیگر رخ دهد. راش در ماه‌های گرم‌تر شایع‌تر است.

 • زرد زخم به صورت تاول‌های سطحی کوچک شروع می‌شود که می‌ترکد و قسمت‌های قرمز باز روی پوست باقی می‌گذارد.
 • اغلب یک پوسته به رنگ عسل روی این راش شکل می‌گیرد.
 • راش ممکن است نسبتا با خارش همراه باشد.
 • زرد زخم بسیار مسری است. کودک می تواند با خاراندن خود، عفونت را به سایر قسمت‌های بدن پخش کند و یا از طریق تماس فرد به فرد (تماس غیر تنفسی) به افراد دیگر منتقل نماید.
 • زرد زخم به ندرت یک بیماری جدی است، اما به طور کلی درمان می‌شود تا بیمار را بهبود دهد، خطر عوارض و احتمال انتقال به دیگران کاهش یابد.

این عفونت پوست به راحتی با آنتی بیوتیک موضعی یا خوراکی تجویزی درمان می‎شود. پمادهای آنتی بیوتیک موضعی بدون نسخه کمتر از انواع تجویزی مؤثر هستند.

 • بیماری کودک معمولا پس از یک تا دو روز دیگر مسری نیست. راش طی سه تا پنج روز شروع به بهبودی می‌کند.
 • اگر راش تا روز سوم درمان نشانه‌های بهبودی نداشته باشد، کودک باید توسط پزشک دوباره بررسی شود.
 • اگر خارش شدید باشد، پزشک کودک می تواند داروهای ضد خارش را توصیه کند.

تب مخملک (تب سرخ)

تب مخملک

تب مخملک به سادگی یک گلو درد و یا سایر عفونت‌های استرپتوکوکوس همراه با راش خاص است. عفونت در اثر باکتری استرپتوکوکوس چرکی گروه A است.

  اغلب در کودکان مدرسه‌ای در زمستان و اوایل بهار دیده می‌شود، اما می تواند در تمام سنین و هر فصلی رخ دهد. این بیماری بسیار مسری است و خطر انتقال را می توان با شستن دست‌ها کاهش داد. عفونت استرپتوکوکوسی ممکن است در اطراف مقعد یا در ناحیه واژن نیز مشاهده شود.

راش جدی یا مسری نیست، اما عواقب قابل توجهی می ممکن است در اثر عفونت استرپتوکوکوسی ایجاد شود. نگران کننده ترین این موارد تب روماتیسمی است که یک بیماری جدی است که می‎تواند به دریچه‌های قلب آسیب برساند و باعث ایجاد بیماری‌های قلبی درازمدت شود.

علائم کودک به صورت حاد با گلو درد (که می تواند خفیف باشد)، تب متوسط (101 F-103 F)،  سردرد ناراحتی معده و غدد متورم (غدد لنفاوی) در ناحیه گردن شروع شود.

 • بعد از یک تا دو روز از این علائم، کودک دچار راش پوستی گسترده روی بدن میشود که قرمز است و دارای زبری شبیه کاغذ شنی است. توصیف پزشکی کلاسیک یک تصویر دقیق را نشان می‌دهد: "آفتاب سوختگی پوست با برآمدگی‌های غازی". این راش معمولا کف دست و پاشنه پاها را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.
 • گونه‌ها ممکن است برانگیخته باشند و یک حلقه نازک از رنگ پوست طبیعی در اطراف دهان به نظر برسد.
 • علائم عفونت استرپتوکوکوسی مقعدی یا واژینال شامل قرمزی متوسط (بدون ترشح) ناحیه و همراه با خارش و اغلب درد در هنگام عبور مدفوع یا ادرار است.

o گلودرد استرپتوکوکی و همچنین عفونت‌های استرپتوکوک واژینال باید با آنتی بیوتیک درمان شوند.

o اگر کسی مشکوک شود که کودک گلو درد یا تب مخملک دارد، کودک باید بلافاصله توسط پزشک معاینه می شود.

o کودک به یک دوره کامل مصرف آنتی بیوتیک نیاز خواهد داشت، که حتی اگر بیماری قبل از تکمیل دوره مصرف، بهبود یافت، باید ادامه یابد.

o اگر تب برطرف شود و کودک احساس خوبی داشته باشد، ممکن است در عرض 24 ساعت به مدرسه بازگردد.

اگزما

اگزما

اگزما یک بیماری مزمن در کودکان است که باعث ایجاد لکه‌های خشک و پوست قرمز پوسته پوسته شده و در طی ماه‌های سرد تر که رطوبت کمتری در هوا وجود دارد، تشدید می‌شود. اما خشکی ناشی از سیستم تهویه و صفحات تحت فشار در طول سفرهای تابستان نیز می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند. گرگرفتگی، عرق کردن و کلر در استخرهای شنا نیز می‌تواند باعث اگزما شود.

درمان

 • مرطوب کنید. حداقل یک بار در روز یا در صورت لزوم به دفعات بیشتر، از کرم‌ها یا پمادهای بدون رایحه استفاده کنید. پس از حمام یا شنا، پوست کودک خود را به آرامی با حوله خشک کنید و سپس مرطوب کننده را روی پوست نم دار او قرار دهید.
 • لباس مناسب بپوشانید. در حد امکان لباس‌هایی از جنس پارچه‌های نرم و قابل تنفس مانند پنبه انتخاب کنید. لباس‌ها را در مواد شوینده بدون مواد حساسیت‌زا مانند عطر و رنگ‌ها بشویید.
 • نخارانید. ناخن‌های کودک خود را کوتاه و صاف کنید و به او یادآوری کنید که خود را نخاراند. خاراندن می‌تواند سبب تشدید راش شود و منجر به عفونت گردد.
 • با پزشک متخصص اطفال صحبت کنید. از متخصص اطفال فرزند خود بپرسید آیا مواد آلرژی زا، که بعضی اوقات توسط درختان و گیاهانی که در طول تابستان شکوفا می شوند، می تواند علت اگزما باشد. متخصص اطفال فرزند شما ممکن است داروهایی را توصیه کند تا کودک شما احساس خوبی داشته باشد و علائم اگزما را کنترل کند.

ویروس مولوسکوم

ویروس مولوسکوم

مولوسکوم یک عفونت ویروسی است که باعث ایجاد برآمدگی‌های مروارید شکل بر روی پوست قفسه سینه، کمر، دست و پاها می‌شود. برامدگی‌های گنبدی شکل، که به "زگیل‌های آبی" نیز شناخته می‌شوند، ممکن است گودی در مرکز خود داشته باشند. ویروس پوکس که موجب برجستگی‌هایی می‌شود بیشتر در آب و هوای گرم و مرطوب رایج است. برخی مطالعات نشان می‌دهد که عفونت ممکن است در استخرهای آلوده گسترش یابد.

درمان

 • اجازه دهید خودش برطرف شود. در اکثر موارد، مولوسکوم به درمان نیاز ندارد. معمولا جوش‌ها طی 6 تا 12 ماه از بین می روند.
 • از انتشار بیشتر جاوگیری کنید. کودک مبتلا به مولوسکوم نباید حوله، ملافه یا لباس خود را با دیگران شریک شود تا از گسترش ویروس جلوگیری گردد. جوش‌های تا زمانی که وجود دارند، مسری هستند.
 • از خاراندن اجتناب کنید. خاراندن جوش‌ها می‌تواند ویروس را گسترش داده و باعث عفونت ثانویه، عفونت باکتریایی شود که پوست باز خواهد شد.

بیماری دست، پا و دهان

بیماری دست، پا و دهان

بسیاری از والدین تصور می‌کنند که پس از زمستان فصل ویروس تمام می‌شود. اما برخی از بیماری‌های ویروسی، مانند بیماری دست، پا و دهان، در تابستان و اوایل پاییز شایع‌تر هستند. شیوع آنها در کودکان کم سن و سال‌تر شایع است و می تواند در مراکز مراقبت از کودک، پیش دبستانی و کمپ‌های تابستانی منتشر شود. بیماری به واسطه ویروس داخلی  کوکساکی، همراه با تب، گلودرد و آبریزش بینی شروع می شود، که بسیار شبیه به سرماخوردگی معمول می‌باشد، اما پس از آن راش با جوش‌های کوچک ممکن است در یک یا هر تمام قسمت‌های زیر روی بدن ظاهر شود:

 • در دهان (داخل گونه‌ها، لثه‌ها، دو طرف زبان یا پشت دهان)
 • انگشتان دست یا کف دست
 • پاشنه پا
 • باسن

علائم در چند روز اول بدتر است، اما معمولا در عرض یک هفته از بین می‌روند. پوست پوسته شدن روی انگشتان، پا و ناخن ممکن است پس از یک یا دو هفته شروع شود، اما بی ضرر است. والدین مبتلا به درماتیت آتوپیک یا اگزما باید آگاه باشند که فرزندانشان ممکن است در معرض شیوع بیشتری قرار گیرند.

درمان

 • بر علائم نظارت داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که اگر تب کودک شما بیش از 3 روز طول کشید یا اگر مایعات مصرف نمی‌کند، با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید. اگر علائم شدید باشد، پزشک متخصص اطفال ممکن است نمونه ای از گلوی کودک را برای تست آزمایشگاهی جمع آوری کند.
 • درد را کاهش دهید. متخصص اطفال همچنین برای تب و درد، استامینوفن یا ایبوپروفن را توصیه می کند. داروهای مؤثر برای تسکین دهان خوراکی ممکن است برای کاهش درد زخم دهان مفید باشند. از دهانشویه‌های معمولی استفاده نکنید، زیرا سوزش ایجاد می‌کنند.
 • از کمبود آب جلوگیری کنید: کودکان مبتلا به بیماری دست، پا و دهان نیاز به مصرف مقدار زیادی مایعات دارند.
 • دیگران را مطلع کنید. مراقبان کودک و والدین هم بازی‌های کودکتان را آگاه کنید که مراقب علائم بیماری باشند. کودکان مبتلا به بیماری دست، پا و دهان ممکن است تا 1 تا 3 هفته پس از شروع عفونت، از طریق دستگاه تنفسی (بینی، دهان و ریه) و تا هفته‌ها و ماه‌ها از طریق مدفوع ویروس را گسترش دهند. هنگامی که تب کودک از بین رفته است و او احساس خوبی دارد، نیازی به نگه داشتن او در خانه نیست، مگر اینکه تاول‌ها هنوز باز یا مربوط باشند.