تنظیم خواب طبیعی کودکان 1 تا 6 ساله با هدف افزایش بازدهی مغز کودک

خواب یک نیاز حیاتی است که برای سلامت و رشد کودک ضروری میباشد. خواب موجب افزایش هشیاری، حافظه و عملکرد می‌شود. کودکانی که به اندازه کافی میخوابند با احتمال بیشتری عملکرد بهتری دارند و کمتر دچار مشکلات رفتاری و خواب آلودگی می‌شوند. به همین دلیل لازم است والدین زود هنگام شروع کنند و به فرزندانشان کمک کنند تا عادت‌های خواب مناسب داشته باشند. نوزادان، کودکان و نوجوانان به طور قابل توجهی خواب بیشتری نسبت به بزرگسالان دارند تا بتوانند از رشد سریع ذهنی و جسمی خود محافظت کنند. بیشتر والدین می‌دانند که کودکان در حال رشد نیاز به خواب خوب دارند، اما بسیاری از آن‌ها نمی‌دانند کودکان چند ساعت خواب نیاز دارند، و حتی کمبود 30 تا 60 دقیقه خواب چه تاثیری می‌تواند داشته باشد.

شما برنامه‌های ورزشی کودکان، فعالیت‌های مدرسه و زمان‌های بازی را برنامه ریزی می‌کنید، اما فراموش نکنید که برنامه خواب آن‌ها را نیز تنظیم کنید. تنظیم روال مناسب خواب شبانه برای کودک کوچک‌تان خواب بهتری را برای تمام خانواده به ارمغان می‌آورد (و خوشبختانه اوقات تلخی " نمی‌خواهم به رختخواب بروم" را پایان می‌دهد).

جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت در رابطه با خواب کودکتان می‌توانید با شماره‌های  03136826450  در  کلینیک تخصصی کودکان من و کودکم تماس بگیرید.

خواب طبیعی کودکان در سنین مختلف

جدول زیر ساعات توصیه شده خواب از جمله چرت زدن را برای کودکان نشان می‌دهد.

 

سن

پیشنهادی

ممکن است مناسب باشد

توصیه نشده

نوزادان 4 تا 11 ماه

12 تا 15 ساعت

10 تا 11 ساعت

16 تا 18 ساعت

کمتر از 10 ساعت

بیشتر از 18 ساعت

نوپایان 1 تا 2 ساله

11 تا 14 ساعت

9 تا 10 ساعت

15 تا 16 ساعت

کمتر از 9 ساعت

بیشتر از 16 ساعت

کودمان 3 تا 5 ساله

10 تا 13 ساله

8 تا 9 ساعت

14 ساعت

کمتر از 8 ساعت

بیشتر از 14 ساعت

کودکان مدرسه ای 6 تا 13ساله

9 تا 11 ساله

7 تا 8 ساعت

12 ساعت

کمتر از 7 ساعت

بیشتر از 12 ساعت

 

چه روش‌هایی به خوابیدن بهتر کودکان کمک می‌کند؟

والدین می‌توانند با انجام دادن موارد زیر شرایط بهتری را برای خواب کودکشان فراهم نمایند .

قطع وسایل الکترونیکی

مطالعه‌ای نشان داد که کودکان و نوجوانان به طور ویژه‌ای در برابر اختلال خواب ناشی از صفحه مانیتور وسایل الکترونیکی آسیب پذیر هستند. اگر چه نور آبی که از صفحه نمایش این وسایل ساطع می‌شود، می‌تواند برای خواب هر کسی مضر باشد، کودکان به طور خاص، با داشتن چشم‌ها و مغز در حال رشد، دو برابر بیشتر از بزرگسالانی که در معرض صفحه نمایش قرار می گیرند، دچار افت هورمون خواب یعنی ملاتونین می‌شوند. این بدان معنی است که احتمال بیشتری دارد که دیر به رختخواب بروند، زمان خواب کمتر و خواب کم کیفیت‌تری را داشته باشند.

برای زمان به خواب رفتن بچه از مواد غذایی صبحانه استفاده کنید

بعضی از والدین سعی می کنند تا قبل از خواب بچه، میوه‌های بیشتری به کودک بدهند، اما این کار غذاهای ترکیبی پروتئین و کربوهیدرات مانند بلغور جو دوسر با شیر و یا نان تست با کره بادام زمینی طبیعی را از بین می‌برد، این ترکیبات اسیدهای آمینه‌ای تولید می‌کنند که مانند تریپتوفان عمل می‌کنند، ماده شیمیایی که بعد از یک شام بوقلمون شما را خواب آلود می‌کند. غذاهای دیگری که به خواب بچه کمک می‌کنند شامل ماست، پنیر، موز، مرغ، تخم مرغ و تن ماهی هستند.

محیط

بعضی از کودکان ممکن است به علت آلرژن‌هایی که باعث خارش، گرمای بیش از حد و احتقان می‌شوند، در به خواب رفتن یا خواب ماندن مشکل داشته باشند. اگر شک دارید که این مسئله وجود داشته باشد، فرزند خود را برای بررسی وجود آلرژی مورد آزمایش قرار دهید و برای او لباس‌ها و ملافه‌های قابل تنفس، پنبه‌ای ارگانیک و کم آلرژن تهیه کنید.

منع استفاده از بازی‌های کامپیوتری قبل از خواب

کم کردن زمان استفاده از مانیتور دشوار است. مطالعه‌ای نشان داد که کودکانی که یک ساعت قبل از خواب، یک ساعت بازی‌های ویدئویی انجام می‌دهند، اختلالات خواب قابل توجهی دارند. اطمینان حاصل کنید که بازی چند ساعت قبل از خواب بچه انجام شود.

خاموش کردن چراغ‌ها

سالم ترین شیوه برای خوابیدن در تاریکی کامل است. "تحقیقات جدید نشان می‌دهد که آلودگی نوری (هر گونه نور، به خصوص ساعت‌های بسیار روشن و یا چراغ خواب) می‌تواند تنظیمات هورمونی را برهم بزنند که بر روی خواب تاثیر می‌گذارد، و همچنین عملکرد سیستم ایمنی بدن را مختل می‌کند. اگر کودکتان از تاریکی می‌ترسد، چراغ خواب را در راهرو قرار دهید و وقتی خوابید، آن را خاموش کنید یا از چراغی استفاده کنید که در نهایت خودش خاموش می‌شود. همچنین از پرده‌های خاموشی یا ماسک‌های خواب برای کودکانی استفاده کنید که به طور غیر طبیعی از تابیدن نور خورشید به اتاق شان بیدار می‌شوند.

زمان خواب را ویژه کنید

هنگامی که کودکان احساس دوست داشته شدن می کنند، آرام می‌شوند. یک روال پیش بینی شده برای خواب که شامل بغل شدن توسط شما برای شنیدن یک داستان و یک گفتگوی کوتاه است، احتمالا کودک شما را آرام می‌کند و به او کمک می‌نماید تا با آرامش به رویای خود فرو رود.

خواباندن کودک روی شکم

نوزادان باید بر روی کمرشان خوبانده شوند. این کار خطر مرگ در اثر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) را کاهش می‌دهد. والدین باید از قرار دادن کودکان کوچک روی تخت آبی، مبل، بالش، تشک نرم و یا دیگر سطوح نرم، اجتناب کنند.

والدین قبل از قرار دادن کودک در تختخواب صبر می‌کنند تا کودک به طور کامل به خواب رود

کودکان باید زمانی که خواب الوده هستند اما بیدار نیستند در رختخواب قرار گیرند

اگر کودکان در طول روز نخوابند در طول شب خواب طولانی‌تری خواهند داشت

برای کودکان کوچک، خواب روزانه و خواب شب هر دو ضروری و مستقل از یکدیگر هستند. کودکانی که به خوبی خواب نیمروز دارند معمولا کمتر بد خلقی می‌کنند و شب بهتر می‌خوابند. اگرچه کودکان بعد از شش ماهگی متفاوت هستند، انتظار میرود که 1.5 تا 2 ساعت خواب روزانه داشته باشند و معمولا بین دو تا 5 سالگی قطع می‌شود. خواب آلودگی روزانه یا نیاز به چرت زدن پس از این سن باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.

نگذارید کودک‌تان شما را در شب بیدار کند

برای کودکان نوپا طبیعی است که به صورت دوره‌ای از اتاق خود خارج شوند و در شب به سمت شما بیایند. اکثر والدین این کار را به عنوان یک مرحله رشد طبیعی در نظر می‌گیرند، هرچند این مراجعات شبانه می‌تواند خسته کننده باشد.
برای امنیت دادن بیشتر به فرزندتان در شب بدون ایجاد اختلال در خواب خود، یک لایی، تشک یا کیسه خواب در پایین تخت خود قرار دهید، سپس این قوانین را بگذارید. "تنها در صورتی می‌توانی در شب به اتاق مامان و بابا بیایی که در رختخواب مخصوص خود بخوابی، اما باید مثل یک موش و به آرامی راه بروی تا مامان و بابا را بیدار نکنی.

باید مراقب چه مشکلات یا اختلالات خواب در کودکان بود؟

والدین باید دقت نمایند برخی از بی خوابی‌های کودکشان می‌تواند علایم بیماری‌های جدی‌‌تری باشد مانند:

کابوس‌ها اغلب در زمان گذار، استرس یا تغییر در روال عادی کودک رخ می‌دهند. معمولا در وسط شب رخ می‌دهند و روز بعد به یاد می‌مانند. خوشبختانه کابوس‌ها به طور طبیعی از بین می‌روند. تشویق فرزندتان برای صحبت در مورد کابوس، بحث در مورد تصاویر آرامش بخش قبل از خواب و جلوگیری از تماشای تلویزیون درست قبل از خواب، استراتژی‌هایی هستند که در کاهش کابوس‌ها کمک کننده‌اند.

راه رفتن در خواب اغلب از 4 تا 8 سالگی رخ می‌دهد. این اختلالات خواب در اوایل شب اتفاق می‌افتد. کودک به طور هم زمان، هم خواب و هم بیدار است و اغلب در روز بعد هیچ چیز از این رویداد به یاد ندارد. بیدار کردن یا آرام کردن کودک معمولا تاثیری ندارد زیرا این وضعیت را طولانی‌تر می‌کند. مطمئن شوید که اتاق کودک‌تان و خانه شما امن است. مهمتر از همه، او را تشویق کنید که به اندازه کافی بخوابد.

آپنه خواب یک اختلال جدی است که در آن در طی خواب وقفه تنفسی اتفاق می‌افتد. کودکان دچار آپنه خواب ممکن است با صدایی بلند خر و پف کنند، خواب بی قراری را تجربه کنند و در طول روز خواب آلوده باشند. سوراخ‌های بزرگ بینی یا آدنوئید، آلرژی، مشکلات وزنی و سایر مشکلات پزشکی می‌توانند به آپنه خواب منجر شوند. روش‌های متعددی برای درمان آپنه وجود دارد، بنابراین مهم است که به پزشک خود یا یک مرکز تخصصی خواب برای تشخیص و درمان مراجعه کنید.

حمله خواب اغلب در ابتدای بلوغ دیده می‌شود، اما ممکن است در اوایل ده سالگی رخ دهد. کودکان دچار حمله خواب، احساس خواب آلودگی بیش از حد در طول روز دارند و "حملات خواب" کنترل نشده را تجربه می‌کنند، حتی زمانی که به اندازه کافی خوابیده‌اند. کودکان مبتلا به حمله خواب باید توسط یک پزشک تشخیص داده شوند.

مطالعات نشان می‌دهد که 37٪ کودکان، و بچه‌های سن مهد کودک تا پایه چهارم، حداقل از یک مشکل مرتبط با خواب رنج می‌برند. اگر کودک شما هر کدام از این مشکلات خواب را تجربه می‌کند یا در طول روز خیلی خواب آلوده اشت، با پزشک کودک خود مشورت کنید.