تشخیص فشار خون پایین در نوزادان و کودکان با نشانه رنگ پریدگی

فشار خون فشار خون به نیروی خون در برابر دیواره‌های شريانی شما اشاره دارد. فشار خون توسط دو عدد نشان داده می‌شود که نشان دهنده ضربان قلب است و به عنوان فشار سیستولیک شناخته می‌شود و عضله قلب که بین ضربات استراحت می‌کند، به نام فشار دیاستولیک نامیده می‌شود. اندازه گیری با فشار سیستولیک روی فشار دیاستولیک نوشته می‌شود، یا دو عددی جدا شده توسط یک اسلش بیان می‌شود. فشار خون نوزاد متناسب با وزن او هنگام تولد اندازه گیری می‌شود.

فشار خون پایین یا فشار خون بالا بیماری است که در آن فشار خون پایین‌تر از حد طبیعی است. این بدان معنی است که قلب، مغز و سایر قسمت‌های بدن خون کافی را دریافت نمی‌کنند. فشار خون پایین در کودکان قابل درمان است، اما مهم است که علت آن مشخص شود تا درمان به درستی صورت پذیرد.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر درباره علل فشار خون پایین نوزاد و تشخیصص به موقع لازم است به متخصص اطفال مراجعه نمایید. برای رزرو نوبت در کلینیک من وکودکم میتوانید با شماره  03136826450  تماس حاصل فرمایید.

فشار خون طبیعی در نوزادان و کودکان


فشار خون نرمال نوزادان و کودکان مطابق جدول زیر در محدوده مشخصی می باشد.

فشار خون پایین (PICU Chart)

سن Systolic Pressure (mmHg)
نوزادان تازه به دنیا آمده < 60
نوزادان < 70
کودکان 1 تا 10 سال < 70 + (age in years x 2)
کودکان بیش از 10 سال < 90

انواع فشار خون پایین


فشار خون پایین ارتواستاتیک ( Orthostatic hypotension)

فشارخون ارتواستاتیک نیز با عنوان افت فشار خون موضعی و همچنین  " سر گیجه" شناخته شده است. این حالت وضعیتی است که در کودکان و بزرگسالان معمول است. این حالت زمانی اتفاق می افتد که یک فرد از حالت نشسته و یا دراز کشیده می‌خواهد بلند شود و اثر گرانش بر بدن باعث می‌شود حدود نیمی از یک لیتر خون از قسمت بالای بدن به قسمت پایین بدن منتقل شود. اگر فشار خون به اندازه کافی افتاده باشد، فرد احساس سبکی سر و علائم دیگری خواهد داشت. کلمه " ارتواستاتیک" به تغییر موقعیت بدن اشاره دارد و کلمه "hypotension" به معنای فشار خون پایین یا کاهش فشار خون است. هنگامی که یک فرد برای مدت طولانی نشسته است یا دراز کشیده، فشار خون و ضربان قلب تا حدودی پایین است زیرا آنها در حالت استراحت هستند. ممکن است برخی از خون در پاها جمع شده باشد، چون عضلات پاها ثابت هستند (زمانی که عضلات پا منقبض می‌شوند، برخی از مقدار خونی که در پا جمع شده است را به گردش خون بازمی‌گرداند)

فشارخون پایین عصبی

افت فشار خون ناشی از اعصاب با نام‌های زیر نیز شناخته می‌شود: رفلکس غش، سنکوپ نوروکاردیوژنیک، سنکوپ واسودپرسور، رفلکس وازو واگال و اختلال عملکرد خودکار. هیپوتانسیون عبارت رسمی پزشکی برای فشار خون پایین است و سنکوپ اصطلاحی است که برای غش کردن به کار می‌‎رود. افت فشار خون ناشی از اعصاب زمانی رخ می‌دهد که یک اختلال رفلکس غیر طبیعی بین قلب و مغز وجود دارد، که هر دو معمولا از لحاظ ساختاری طبیعی هستند.

گرفتن فشار خون


فشار خون کودک را می‌توان با استفاده از ستسکوپ (stethoscope )  و فشار خون دست اندازه‌گیری کرد. بازوی دست معمولا بهترین مکان برای اندازه‌گیری فشار خون در نوزاد است، مگر اینکه نوزاد دارای سرم داخل وریدی یا کاتتر باشد. استفاده از اندازه اشتباه دست، و یا میزان آسایش کودک می‌تواند اندازه‌گیری میزان فشار خون  را تحت تاثیر قرار دهد. یک بازوبندی که بیش از حد بزرگ است می‌تواند باعث کاهش کمی در دقت اندازه‌گیری شود؛ یک بازوبندی که خیلی کوچک است، اما‌ می‌تواند باعث خواندن نادرست فشار خون شود که به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

علل فشار خون پایین در کودکان و نوزادان


علل فشار خون پایینفشار خون پایین ممکن است به علت عوامل مختلفی مانند موارد زیر رخ دهد:

 

کم آبی لینک به کم آب شدن بدن نوزاد یک وضعیتی است که به دلیل عدم تعادل بین میزان مصرف آب کودک و میزان مایع ورودی به بدن به وجود می‌آید. ممکن است عارضه جانبی تب، لینک به تب و لرز  اسهال شدید، لینک به اسهال، و یا عرق کردن بیش از حد باشد. کاهش مایعات بدن باعث حجم خون می‌شود و باعث افت فشار خون در کودک می‌شود.

بعضی از داروها و مکمل‌های غذایی ممکن است قطر رگ‌های خونی را افزایش داده و فشار خون را کاهش دهند.

کم خونی لینک به کم خونی نوزاد یکی دیگر از علل عمده فشارخون پایین در کودکان است.

نارسایی آدرنال اختلال در تولید و انتشار هورمونهای لازم برای عملکرد بدن است. فشار خون کم ناشی از اختلال غده آدرنال زمانی اتفاق می‌افتد که نمک یا سدیم در بدن کم باشد. کودکان مبتلا به کمبود مواد معدنی لازم برای عملکرد آدرنال می‌توانند به فشار خون پایین مبتلا شوند.

فشار خون پایین ارتواستاتیک به علت تغییر ناگهانی در موقعیت بدن اتفاق می‌افتد. این حالت معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که یک کودک پس از مدتی دراز کشیدن به صورت ناگهانی بلند شود. چنین نمونه‌ای از فشار خون پایین تنها برای چند ثانیه یا چند دقیقه طول می‌کشد.

این یک وضعیت مرگبار است و هنگامی رخ می‌دهد که فشار خون پایین است و نمی‌تواند زندگی فرد را حفظ کند. این حالت می‌تواند به دلیل حجم کم خون، ناکارآمدی قلب و یا انبساط بیش از حد عروق خونی باشد.

نشانه‌های فشار خون پایین در کودکان و نوزادان


نشانه‌های فشار خون پایینعلائم زیر معمولا با افت فشار خون همراه است:

سرگیجه لینک به سرگیجه نوزاد

تار دیدن

گیجی

لتارژی لینک به لتارژی

ضعف

خواب آلودگی

تهوع لینک به استفراغ نوزاد

پوست سرد

افسردگی لینک به افسردگی کودکان

تشنگی

ترس از نور

عوارض جانبی


افت شدید فشار خون می‌تواند بدن شما را از اکسیژن رسانی مناسب به اندام‌های کودک باز دارد. این کار می‌تواند به قلب کودک شما آسیب جدی وارد کند و انواع بیماری‌های قلبی کودکان، مغز  بیماری‌های مغز و اعصاب، و دیگر ارگان‌ها را باعث شود. فشار خون پایین می‌تواند خطرناک باشد اگر به موقع درمان نشود. فشار خون پایین می‌تواند باعث تار دیدن یا سرگیجه شود که ممکن است باعث افتادن و آسیب می‌شود.

تشخیص


تشخیصپزشک متخصص اطفال سعی می‌کند علت فشار خون پایین کودک را شناسایی کند. او ممکن است علائم حیاتی کودک شما مانند فشار خون، ضربان قلب، میزان تنفس یا درجه حرارت بدن را کنترل کند. پزشک همچنین ممکن است کودک شما را برای آزمایش‌های زیر راهنمایی کند:

اشعه ایکس شکمی و قفسه سینه

پانل متابولیک پایه

ECG

آزمایش ادرار

کشت خون برای بررسی عفونت

تست برای بررسی کامل شمارش خون

درمان فشار خون پایین در نوزادان


درمان فشار خون پاییندرمان فشار خون به طور کامل بستگی به علت و علایم آن دارد. شما می‌توانید اکثر موارد فشار خون پایین را در خانه درمان کنید. فشار خون پایین ناشی از کم آبی بدن نسبتا ملایم و برگشت پذیر است. پزشک متخصص اطفال به شما توصیه می‌کند که مایعات بیشتری برای درمان کم آبی استفاده کنید. اگر کودک شما به علت داروهای خاصی از فشار خون پایین رنج می‌برد، پزشک شما دوز دارو را تغییر خواهد داد یا از یک داروی متفاوت استفاده خواهد کرد. از متوقف کردن دادن دارو به کودک بدون صحبت کردن با دکتر خودداری فرمایید. فشارخون پایین شدید ناشی از شوک ممکن است نیاز به کمک‌های اورژانسی به صورت. کودکان مبتلا به شوک ممکن است نیاز به خون بیشتری داشته باشند. آنها ممکن است نیاز به دارو برای بهبود قدرت قلب و فشار خون داشته باشند.

چه زمانی باید با دکتر تماس گرفته شود؟


کمک‌های فوری پزشکی در شرایط زیر لازم است:

اگر فرزند شما قادر به نفس کشیدن نیست

اگر او غش می‌کند.

اگر او مدفوع سیاه یا قرمز دفع می‌کند.

اگر او از تب بالا رنج می‌برد.

اگر او درد قفسه سینه، ضربان قلب نامنظم و تنگی نفس دارد.

فشار خون پایین ممکن است یک بیماری رایج در کودکان باشد، اما این حالت‌ها نیز نادر نیستند. به راحتی می‌توانید فشار خون پایین را در بچه‌ها با مشاوره گرفتن از متخصص اطفال کنترل کنید .

ارتباط سندرم مرگ ناگهانی کودک و فشار خون پایین در نوزادان چیست؟


SIDS لینک به سندرم مرگ ناگهانی، که به نام سندرم مرگ ناگهانی نوزاد شناخته می‌شود، ممکن است با فشار خون پایین و موقعیت خواب در نوزادان نارس ارتباط داشته باشد. محققان دریافتند که نوزادان نارس در حالی که در شش ماهگی اول در خواب هستند، در مقایسه با نوزادان کامل، دارای فشار خون پایین هستند. فشار خون پایین نیز همچنیثن به وضعیت نوزادان زودرس بستگی دارد که روی صورت خود می‌خوابند. نوزادان نارس حدود 20 درصد موارد SIDS را نشان می‌دهند. محققان گزارش می‌دهند که کاهش فشار خون در هنگام خواب با سندرم مرگبار ارتباط دارد .