تشخیص زردی نوزاد با دستگاه سنجش بیلی روبین، نحوه تعیین درجه زردی

زردی

زردی یکی از عارضه‌های شایع و معمولاً بی‌خطر در کودکان تازه به دنیا آمده است. این بیماری هم کودکان کامل و هم نارس را درگیر می‌کند و معمولاً در هفته اول عمر نوزاد خود را نشان می‌دهد.زردی در اثر تجمع طبیعی یک ماده با نام بیلی روبین در خون رخ می‌دهد. بیلی روبین رنگدانه نارنجی/قرمز در خون است. این رنگدانه با شکستن طبیعی گلبول‌های قرمز خون تولید می‌شود. هر شخصی مقدار کمی بیلی روبین در خونشان وجود دارد. با تجمع بیلی روبین، این ماده در بافت چربی زیر پوست تجمع می‌کند که منجر به زرد شدن پوست و سفیده چشمان کودک می‌شود.دستگاه غیرتهاجمی بیلی چک، یک سیستم اندازه‌گیری بیلی روبین خارج پوستی است که به شما امکان ارزیابی خطر هیپربیلی روبینمی را در نوزادان تازه بدنیا آمده می‌دهد و همچنین می‌توان با آن میزان کل بیلی روبین را ساده‌تر از گذشته ارزیابی کرد. با استفاده از نور بجای سوزن در دستگاه بیلی چک، می‌توان میزان بیلی روبین را در شیرخوارگاه نوزادان تازه بدنیا آمده، در اتاق مادر یا در مطب اندازه‌گیری کرد. دیگر نیازی به استفاده از heel stick و همچنین آزمایشات پزشکی و انتظار برای گرفتن نتیجه نیست - تنها با یک لمس ساده دستگاه با پوست می‌توان از این دستگاه استفاده کرد.

زردی همانطور که از نامش پیداست، تغییر رنگ پوست و سفیدی چشم‌ها به رنگ زرد است. این بیماری ناشی از وجود بیش از حد ماده‌ای به نام بیلی روبین در خون است. حدوداً نیمی از تمام نوزادان تازه به دنیا آمده در اولین روزهای عمر خود مبتلا به زردی می‌شوند.دستگاه بیلی روبین متر وسیله ای برای سنجش میزان زردی نوزادان است. این دستگاه میزان بیلی روبین خون نوزاد را از طریق پوست و بدون هیچگونه درد و ناراحتی مشخص می کند.

 جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تشخیص زردی نوزاد با استفاده از دستگاه بیلی روبین متر و یا رزرو نوبت با شماره های  03136826450  تماس حاصل فرمایید.

دستگاه بیلی چک


 دستگاه بیلی چک

دستگاه بیلی چک یک ابزار دستی برای اندازه‌گیری چندین طول موج با استفاده از قابلیت انعکاس طیفی است.  از آن جایی که این دستگاه می‌تواند غلظت نوری بیلی روبین، هموگلوبین و ملانین را در پوست تعیین کند، می‌تواند بهبودی چشمگیری را بر سایر روش‌های قدیمی در درمان تغییر رنگ رنگدانه‌های پوست ایجاد کند.این دستگاه بدون درد و به صورت دقیق، میزان بیلی روبین را تعیین می‌کند که می‌تواند بجای تعیین سطح بیلی روبین سرمی برای اندازه‌گیری میزان زردی در نوزادان سالم استفاده شود. مزایای این دستگاه عبارتند از: مقبولیت بسیار بالای نزد والدین و پزشکان، عاری از درد، اندازه‌گیری سریع، دقت بسیار بالا، قابلیت حمل آسان و اقتصادی بودن.

 نحوه کار بیلی چک


نمونه‌گیری خون در روش تعیین سطح کل بیلی روبین سرمی (TSB) هم برای نوزادان دردناک و هم برای والدین بسیار اضطراب آور است. دستگاه بیلی چک، ابزار فراپوستی برای اندازه‌گیری بیلی روبین، بعنوان یکی از ابزارهای اندازه‌گیری دقیق بیلی روبین در مقایسه با ابزارهای اندازه‌گیری بیلی روبین قبلی شناخته می‌شود بخاطر تکنولوژی پیشرفته‌ای که در این دستگاه استفاده شده است.دستگاه بیلی چک این برتری نظری را دارد که می‌تواند جذب نور بیلی روبین را از سایر فاکتورها همچون هموگلوبین، ملانین و ضخامت پوستی تفکیک کند. نتایج یافته‌های اخیر نشان می‌دهد که TCB مشتق شده از بیلی چک تحت تأثیر وزن زمان زایمان، سن بارداری و سن پس از تولد قرار نمی‌گیرد.یافته ها نشان می‌دهد که دستگاه Bilicheck یک ابزار موثر برای معاینه هیپربیلی روبینمی در نوزادان کامل و نارس است، مخصوصاً در سطح بیلی روبین کمتر از 15mg/dl بعد از روز دوم زایمان. در نوزادانی که سطح بیلی روبین (TSB) بیشتر از 15mg/dl دارند، این دستگاه می‌ـواند میزان بیلی روبین را کمتر از میزان واقعی تخمین بزند و در نتیجه ممکن است بر تصمیم‌گیری پزشک تأثیر گذار باشد.

ویژگی‌های دستگاه بیلی چک


یک منوی رنگی و LCD جدید، دستورالعمل گام به گامی را فراهم می‌آورد که منجر به خوانایی ساده‌تر و مطمئن‌تر نتایج برای کاربران ناآشنا و متخصص می‌شود. این دستگاه نتایجی فوری را در اختیارتان خواهد گذاشت که با این نتایج خواهید توانست ریسک ابتلای نوزاد به هیپربیلی روبینمی را اندازه‌گیری کرده و روش‌های درمانی فوری را به کار ببندید یا تصمیمات خود را تغییر دهید.

تأیید، ذخیره‌سازی و ردگیری ساده و سریع اطلاعات بیمار


 وجود یک صفحه کلید و یک بارکد خوان به کاربر این دستگاه اجازه می‌دهد تا به راحتی اطلاعات بیمار و پرستار را اسکن، تأیید و ذخیره کند. سپس این دستگاه می‌تواند نتایج آزمایش را روی چارت خودکار بیمار در سیستم سوابق درمانی بیمارستان ضبط، ذخیر و دانلود کند.

تأیید اعتبار شده توسط استفاده پزشکی


با بررسی‌های مختلف پزشکی، ثابت شده که این دستگاه درجه بالایی از اطمینان را با آنالیزهای خونی مبتنی بر معاینات پزشکی داراست (کروماتوگرافی با فشار بالای مایعات یا HPLC) که نشان دهنده دقت mg/dL  +/- 1.5 است.

تشخیص زردی در نوزادان


پیش از آنکه بتوان زردی نوزاد را درمان کرد، دلیل قطعی این بیماری باید تشخیص داده شود. در برخی موارد، معاینه دقیق آن توسط پزشک متخصص اطفال کفایت می‌کند. در موارد دیگر، ممکن است به آزمایشات خون هم نیاز باشد.

  • سطح بیلی روبین سرمی نیز ممکن است چک شود. بر اساس این آزمایشات، شاید پزشک آزمایشات بیشتری را نیز تجویز نماید. برخی از پزشکان مراقبت‌های بهداشتی از دستگاه‌هایی استفاده می‌کنند که خارج از پوست می‌تواند بیلی روبین را اندازه گیری کنند، همچون دستگاه بیلی چک، به همین خاطر دیگر نیازی به گرفتن نمونه خون نیست. این ابزار معاینه امروزه در اکثر شیرخوارگاه‌های نوزادان و کلینک‌های سرپایی، مطب‌ها و بخش‌های اورژانس برای به دست آوردن تخمین سریع و غیرتهاجمی میزان هیپربیلی روبینمی استفاده می‌شود.
  • آزمون کومبس برای اندازه‌گیری آنتی‌بادی‌هایی که گلبول‌های قرمز خون نوزاد را نابود می‌کنند.
  • همچنین امکان دارد شمارش کل واحدهای خون نیز تجویز شود.
  • یک آزمایش شمارش رتيکولوسيت نیز انجام می‌شود تا از ساخت گلبول‌های قرمز خون توسط نوزاد اطمینان حاصل شود.

پیشگیری از زردی در نوزادان


رزدی در بیشتر نوزادان قابل پیشگیری نیست، اما :

  • بهترین راه برای پیشگیری از زردی نوزاد، اطمینان حاصل کردن از رسیدن مایعات به اوست.
  • اگر شما در دوره شیردهی به نوزادتان هستید، در صورت وجود هرگونه نگرانی و سوال با مشاور شیردهی خود صحبت کنید. بسیاری از بیمارستان‌ها این نوع خدمات را ارائه می‌دهند.
  • اگر در دوره آموزشی رسمی احیای CPR کودک یا نوزاد شرکت نکرده‌اید و بچه‌دار شده‌اید، حتماً با انجمن قلب آمریکا تماس بگیرید تا در کلاس‌های آموزشی آن شرکت کنید.

درمان زردی چیست؟


درمان زردی چیست؟

سطح بالای بیلی روبین در خون باعث هیپربیلی روبینمی می‌شود. سطح بالای بیلی روبین می‌تواند در کودک خطرناک باشد. باید به صورت دوره‌ای از خون کودک نمونه گرفته شود تا در صورت لزوم میزان بیلی روبین خون او چک شده و درمان زردی امکان پذیر شود. با درمان زردی رشد سالم کودک نیز تضمین خواهد شد. توصیه می‍شود هر دو الی سه ساعت برای کاهش سطح زردی به کودک غذا داده شود. در صورت شیردهی به نوزاد، متخصصین اطفال توصیه می‌کنند که در صورت پایین نیامدن سطح زردی شیردهی مکرر، از مکمل‌های نوزاد استفاده شود؛ برای مثال شیردهی شیرخشک با شیشه شیر. فوتوتراپی با یا بدون biliblanket متداول‌ترین نوع درمان برای زردی است. این درمان تا چند روز ادامه می‌یابد تا کبد به قدری تقویت شود که بتواند با بیلی روبین مبارزه کند.

آیا وجود مدفوع سبز رنگ در کودکانی که تحت درمان زردی هستند، خطرناک است؟

خیر. این حالت بسیار شایع بوده و دلیلی برای نگرانی نیست. نوزادان مبتلا به زردی معمولاً نیازی به دارو ندارند و در عرض یک الی دو هفته بهبود می‌یابند. هرچند، اگر برای درمان زردی نوزاد شما دارو تجویز شد، دیدن مدفوع سبز یکی از متداول‌ترین نتایج این داروهاست.