بهترین شیر خشک کمکی برای وزن گیری نوزادان رفلاکسی،نارس و کم وزن

بهترین شیر خشک کمکی برای وزن گیری نوزادان رفلاکسی،نارس و کم وزن

چنانچه مادر از شیر دادن بچه خودداری کرده یا به هر دلیلی تصمیم به قطع شیر دادن نوزاد کند، می‌تواند از شیرخشک برای تغذیه نوزاد استفاده کند.

شیرخشک یک ماده غذایی فرآوری شده است که برای تغذیه نوزادان زیر سن 12 ماه ساخته شده و به شکل پودر یا مایع (با بدون آب اضافی) می‌باشد.

شیرخشک های ساخته شده تحت شرایط استریل سعی در شبیه‌سازی شیر مادر با استفاده از ترکیبات پروتئین، قند، چربی و ویتامین هایی دارند که ساختن آنها در منزل امکان‌پذیر نیست. بنابراین چنانچه نوزاد از شیر مادر تغذیه نمی‌کند، تنها بایستی از شیرخشک‌های معتبر استفاده شود و نباید در منزل به‌طور دستی تهیه شود.

فهرست

آیا نوزاد شما با شیر خودتان سیر نمی شود؟

ممکن است مادر احساس کند که به اندازه کافی برای نوزاد شیر تولید نمی‌شود. در این صورت نباید روند شیردهی به نوزاد قطع شود.

در چنین مواردی باید با متخصص  یا مشاور شیردهی مشورت شود. برای مادرانی که قادر به شیردهی نیستند یا تصمیم به قطع شیر دادن گرفته‌اند، شیرخشک یک جایگزین مناسب محسوب می‌شود. شیرخشک تأمین‌کننده مواد غذایی موردنیاز برای رشد و بالندگی نوزاد می‌باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شیر خشک مناسب برای نوزادتان و رزرو نوبت با شماره‌های  03136826450  تماس حاصل فرمایید.

 

دلایل استفاده از شیر خشک به جای شیر مادر 


سهولت در تغذیه نوزاد 

هر یک از والدین (یا پرستار کودک) می‌توانند در هر زمان با استفاده از بطری یا شیشه شیر به نوزاد شیرخشک بدهند (البته از بطری برای تغذیه نوزاد توسط شیر مادر هم می‌توان استفاده کرد). این کار باعث تقسیم وظایف بین پدر و مادر شده و همچنین باعث تقویت رشته پیوند و محبت بین طرفین نیز می‌شود.

آسودگی خیال مادر 

در صورت استفاده از شیر خشک، مادر می‌تواند نوزاد را با همسرش یا پرستار تنها گذاشته و خیالش بابت تغذیه نوزاد راحت باشد. در این صورت هیچ نیازی به برنامه‌ریزی برای شیر دادن به نوزاد نمی‌باشد. همچنین با استفاده از شیرخشک دیگر مادر نگران یافتن مکان مناسب برای شیر دادن به بچه نمی‌باشد.

زمان و تعداد دفعات تغذیه نوزاد 

قابلیت هضم شیرخشک کمتر از شیر طبیعی مادر می‌باشد. در نتیجه نوزاد باید کمتر از این نوع ماده غذایی تغذیه کند.

رژیم غذایی مادر 

با استفاده از شیرخشک دیگران نیازی نیست که مادران نگران رژیم غذایی خود و تأثیر آن بر نوزاد باشند.

ترکیبات شیرخشک 


 ترکیبات شیرخشک

بیشتر شیرخشک‌ها از شیر گاو تهیه می‌شوند، ولی حاوی مقادیر کافی از ویتامین‌ها، مواد معدنی و دیگر مواد غذایی مورد نیاز برای رشد نوزاد هستند. به ندرت امکان دارد که عدم تحمل لاکتوز یا آلرژی به شیر گاو ایجاد شود.

اگرچه شیرخشک طوری ساخته می‌شود که تا حد امکان نزدیک به شیر طبیعی مادر باشد، مواد غذایی موجود در شیرخشک از لحاظ غذایی با شیر طبیعی بسیار تفاوت دارند. از میان بیش از 200 عنصری که در شیر طبیعی یافت می‌شوند، تنها 30 عنصر به‌ طور مصنوعی در شیرخشک وجود دارند. در محصولات جدیدتر، دانشمندان راهی برای افزودن اسیدهای چرب امگا-3 و امگا-6 پیدا کرده‌اند. این اسیدهای چرب که در شیر طبیعی مادر موجود هستند، در رشد و تکامل مغز و چشم مؤثر هستند.

تنها کربوهیدرات موجود در بیشتر شیرخشک‌ها مانند شیر طبیعی مادر لاکتوز می‌باشد. لاکتوز باعث بهبود عملکرد گوارشی، بهبود عملکرد طبیعی روده و ایجاد بافت سالم می‌شود. شیرخشک همچنین حاوی پروتئین برای کمک به رشد و همچنین دارای چربی های قابل هضم برای حفاظت از پوست نوزاد می‌باشد. این چربی ها به جذب بعضی از ویتامین ها نیز کمک می‌کنند.

شیرخشک حاوی ویتامینهای ضروری زیر می‌باشد:

 • ویتامین A برای ساخت سلول های بدن و مؤثر در بهبود بینایی
 • ویتامین های گروه B برای حفظ سلامت از دستگاه عصبی، پوست و بافت های بدن
 • ویتامین C برای حفظ سلامت لثه و دندان ها
 • ویتامین D برای حفظ استحکام استخوان ها و دندان ها
 • ویتامین E برای حفظ سلامت گلبول های قرمز خون

شیرخشک همچنین حاوی مواد معدنی می‌باشد مانند کلسیم و فسفر جهت تقویت استخوانها و دندانها و آهن برای جلوگیری از کم‌خونی فقر آهن. تمامی نوزادان بایستی از شیرخشک هایی استفاده کنند که غنی از آهن باشد. این میزان آهن موجود در شیرخشک باعث ایجاد اسهال یا یبوست نمی‌شود.

انواع شیرخشک


همه انواع شیرخشک دارای مواد غذایی مورد نیاز برای رشد و نمو نوزاد هستند. تفاوت اصلی شیرخشک ها در نوع پروتئین موجود در آنهاست. در اینجا انواع مختلف پروتئین موجود در شیرخشک‌ها و ویژگی هایشان شرح داده می‌شوند:

 • شیرخشک تهیه شده از شیر گاو : بیشتر شیرخشک ها از این نوع می‌باشند. اکثر شیرخشک های تهیه شده از شیر گاو دارای آهن اضافی مورد نیاز نوزاد هستند. برای تهیه شیرخشک تنها بایستی از نوع غنی شده از آهن استفاده کرد، مگر اینکه پزشک غیر از این توصیه کرده باشد.
 • شیرخشک تهیه شده از سویا : این نوع شیرخشک برای والدینی که تمایل ندارند نوزادشان پروتئین حیوانی مصرف کند یا برای نوزادانی که توانایی هضم لاکتوز را ندارند مناسب است. بسیاری از نوزادانی که نسبت به شیر گاو حساسیت دارند به پروتئین موجود در شیرخشک تهیه‌شده از سویا هم حساسیت دارند. بنابراین شیرخشک های تهیه شده از سویا در مورد حساسیت های ناشی از پروتئین موجود در شیر کمکی نمی‌کنند. تنها از شیرخشک‌های غنی از آهن استفاده کنید، مگر اینکه پزشک به غیر از این توصیه کرده باشد.
 • شیرخشک ضد حساسیت : این نوع شیرخشک برای نوزادانی که نمی‌توانند شیرخشک های ساده حاوی شیر یا پروتئین سویا را تحمل کنند مناسب می‌باشد. پروتئین موجود در این شیرخشک ها به اجزای سازنده‌اش تجزیه شده و درنتیجه هضم آن راحت‌تر است.
 • شیرخشک‌های ویژه : مختص نوزادان نارس و کم وزن.

مدل‌های مختلف شیرخشک


پودر شیرخشک 

پودر شیرخشک معروف‌ترین و با صرفه‌ترین نوع شیرخشک برای بیشتر نوزادان می‌باشد. اگرچه توصیه می‌شود که این نوع شیرخشک برای نوزادان نارس یا نوزادانی که دارای اختلالات ایمنی هستند استفاده نشود، مگر اینکه مصرف آن به دستور پزشک توصیه شود.

کنستانتره شیرخشک 

کنستانتره شیرخشک به راحتی به‌وسیله مخلوط کردن مقادیر مساوی آب و شیرخشک تهیه می‌شود.

شیرخشک‌های آماده

از آنجایی که این نوع شیرخشک نیاز به تدارک و آماده‌سازی ندارد، برای والدینی که بسیار پرمشغله هستند مناسب است.

انتخاب نوع شیرخشک مناسب برای نوزاد

 انتخاب نوع شیرخشک مناسب برای نوزاد

شیرخشک های متعددی در بازار موجود هستند. بنابراین انتخاب نوع مناسب شیرخشک برای تأمین مواد غذایی نوزاد بسیار اهمیت دارد.

 • تمامی شیرخشک‌ها به طور کامل تأمین‌کننده مواد غذایی مورد نیاز نوزاد هستند.
 • شناخت انواع مختلف پروتئین در انتخاب نوع مناسب شیرخشک برای نوزاد بسیار اهمیت دارد.
 • شیرخشک‌ها در انواع مختلف پودر، کنستانتره و آماده موجود هستند.

برخی از مارکهای شیرخشک

شیرخشک Nan 

این شیرخشک ساخت کارخانه Nestle است. از شیر گاو بدون چربی ساخته شده و منشأ چربی های این شیر خشک روغن های گیاهی مثل ذرت،‌ نارگیل، آفتابگردان و سویا است که در واقع جانشین چربی شیر گاو شده و باعث جذب بهتر و کاهش ناراحتی های گوارشی مثل ترشح بیش از حد اسید معده و ترش کردن در بچه‌ها می‌شود.

شیرخشک pre-Nan 

 

این شیرخشک نیز ساخت کارخانه Nestle است. این شیرخشک نسبت به شیر Nan رقیق‌تر است و به علاوه آهن آن بیشتر و لاکتوزش نیز کمتر است.

شیرخشک Al-110

این شیرخشک فاقد لاکتوز و حاوی پروتئین هیدرولیز شده کازئین است و مخصوص نوزادانی است که به دلیل عدم تحمل لاکتوز، اسهال‌های سخت دارند.

شیرخشک Multi

این شیر خشک محصول شرکت سلیای فرانسه است. فاقد گلوتن Gluten و سوکروز Sucrose است و در نوزادانی که در اثر عدم تحمل به سوکروز،‌ لاکتوز و حساسیت به گلوتن اسهال‌های شدید دارند مصرف می‌شود.

قیمت شیرخشک 


نوع شیر خشک برای کودکان و نوزادان با سنین مختلف متفاوت است. بنابراین قیمت آن نیز بسته به نوع شیر و مارک آن، می‌تواند متغیر باشد.

شیر خشک برای نوزادان نارس یا کم‌وزن در زمان تولد 


این شیرخشک‌ها اغلب حاوی کالری و پروتئین بیشتر و انواع چربی آسان جذب‌شونده به نام ‌تری‌گلیسریدهای با زنجیره متوسط (MCT) است. مقدار MCT در این دستورها بسته به نوع برند متفاوت است. بنابراین با پزشک نوزادتان در انتخاب آنچه به وزن‌گیری نوزادتان به میزان مورد نظر کمک می‌کند، مشورت نمایید.

تغییر نحوه تغذیه با افزایش سن نوزاد  


تعیین مقدار مصرف شیرخشک توسط نوزاد در هرروز والدین را سردرگم کرده و مقدار مصرف دقیقاً مشخص نمی‌باشد. مقدار مصرف بستگی به سن و وزن نوزاد دارد. همچنین عواملی دیگر مانند مصرف شیرخشک همراه با شیر طبیعی و غذای غیرمایع نیز بر تعیین مقدار مصرف تأثیر دارند.

 • در طول چند هفته اول در هر بار مصرف بین 60 تا 70 میلی‌لیتر به نوزاد شیرخشک بدهید. نوزاد قادر به مصرف بیش از این مقدار در هر بار مصرف نیست.
 • در حدود زمان دو هفته تا دو ماه میزان مصرف نوزاد در هر بار مصرف بین 75 تا 105 میلی‌لیتر شیرخشک خواهد بود. نوزاد می‌تواند در هر روز از 450 تا 735 میلی‌لیتر شیرخشک مصرف کند. چنانچه نوزاد خوردن شیرخشک را سریع تمام کرده و به دنبال مقدار بیشتر باشد، می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که به میزان مصرف بیشتری نیاز دارد.
 • هنگامی که سن نوزاد بین دو تا شش ماه باشد، در هر بار مصرف به 105 تا 210 میلی‌لیتر شیرخشک نیاز دارد. کل میزان مصرف شیرخشک توسط نوزاد در حدود 900 میلی‌لیتر در هر روز است.
 • هنگامی که نوزاد شروع به خوردن غذای عادی و غیر مایع کند، میزان مصرف شیرخشک به‌تدریج تا حد 600 میلی لیتر کاهش پیدا می‌کند.
 • پس از اینکه نوزاد توانست به‌طور کامل غذای جامد مصرف کند، در حدود 600 میلی‌لیتر شیرخشک در کنار غذای طبیعی نیاز خواهد داشت. اگرچه این مطلب در مورد نوزادان مختلف متفاوت است. چنانچه نوزاد تمایل به مصرف این مقدار شیرخشک ندارد جای نگرانی نیست. نوزاد می‌تواند غذاهای تهیه شده از شیر مانند کاستارد، شیربرنج یا ماست مصرف کند.
 • پس از این که نوزاد به سن یک سالگی رسید، می‌تواند به جای شیرخشک از شیر پرچرب گاو استفاده کند.
 • توجه داشته باشید که موارد ذکر شده تقریبی بوده و نوزاد در صورت مصرف کمتر یا بیشتر از حد شیرخشک به گونه‌ای به شما اطلاع خواهد داد. در صورتی که در مورد مقدار مصرف اطمینان ندارید می‌توانید با متخصص در این زمینه مشورت کنید.

پرسش‌های متداول در مورد شیرخشک


پرسش‌های متداول در مورد شیرخشک

از چه نوع بطری یا شیشه شیر برای شیرخشک باید استفاده کرد؟ 

بطری ها در شکل ها و اندازه های مختلفی وجود دارند. جنس آنها نیز ممکن است از شیشه یا پلاستیک باشد. امکان دارد که بطری ها قابل استفاده مجدد بوده و یا دارای محفظه یکبار مصرف (برای راحتی بیشتر نوزاد هنگام خوردن شیر) در داخل بطری باشند. بعضی از نوزادان تمایل به استفاده از شکل خاصی از بطری ها  داشته یا با وجود محفظه یکبار مصرف که در داخل بطری قرار دارد احساس راحتی بیشتری می‌کنند.

آیا نیازی به ضدعفونی کردن شیشه شیر می باشد؟ 

قبل از اولین استفاده بایستی شیشه و پستانک را به مدت 5 دقیقه در یک ظرف در حال جوش ضدعفونی کنید. همچنین می‌توان از ضدعفونی‌کننده‌های مایکرو ویو  استفاده کرد؛ البته عمل جوشاندن هم همین کار را انجام داده و هزینه‌ای نیز در بر ندارد.

نحوه تهیه و آماده کردن شیرخشک 

مقدار کافی از پودر شیرخشک را با آب مخلوط کنید. می‌توانید از دستورالعمل ذکر شده در برچسب روی بسته شیرخشک استفاده کرده و از میزان دقیق مصرف مطلع شوید.

نحوه گرم کردن شیشه شیر 

نوزادان ممکن است شیشه‌های سرد یا گرم را ترجیح داده یا تمایل به شیشه در حرارت معمولی داشته باشند و معمولاً به حرارتی که در ابتدا به آن عادت کرده‌اند متمایل هستند. ولی چنانچه نوزاد از شیشه گرم استفاده می‌کند، به هیچ عنوان از مایکرو ویو برای گرم کردن استفاده نکنید زیرا که باعث ایجاد لکه‌های داغی می‌شود که خطرناک هستند.

زمان آماده‌سازی شیرخشک در شیشه شیر 

بعضی از والدین عادت دارند که فقط هنگام هر بار مصرف شیشه را آماده مصرف کنند، ولی برخی دیگر مقدار قابل‌ مصرف در کل روز را در یخچال نگه می‌دارند. برای مثال چنانچه نوزاد هر 3 تا 4 ساعت شیرخشک مصرف می‌کند، می‌توان شش تا هشت بطری آماده در یخچال نگهداری کرد.

تا چه مدت می‌توان شیرخشک مخلوط با آب را در یخچال نگهداری کرد؟ 

برای جلوگیری از رشد باکتری بایستی شیشه شیرهای محتوی شیرخشک که برای مصرف بعدی نگه داشته شده‌اند و همچنین هرگونه بسته محتوی شیرخشک های آماده یا کنستانتره را در یخچال نگهداری کرد. شیرخشک های مخلوط با آب را پس از 24 ساعت و شیرخشک های آماده یا کنستانتره را پس از 48 ساعت به دور بیاندازید.

تا چه مدت می‌توان شیشه شیر حاوی شیرخشک را در دمای اتاق نگهداری کرد؟

هرگونه شیرخشک آماده که تا یک ساعت در دمای اتاق مانده باشد را به دور بیاندازید.