انواع تب سنج(ترمومتر) کودکان و نوزادان و نحوه استفاده از آنها

در زمان مواجهه با تب عود کننده در کودکان یا بزرگسالان، عجیب نیست که دغدغه‌ی انسان، بهترین راه اندازه‌گیری تب باشد. متدهای مختلف اندازه‌گیری تب، خوانش‌های میانگین متفاوتی را ایجاد می‌کنند. با این حال، مطالعات زیادی نشان داده اند که متدهای متعددی که دمای درونی را اندازه می‌گیرند، مانند روش دهانی، زیر بغل، مقعد، شقیقه و گوش، همگی روش‌های دقیقی برای اندازه‌گیری دمای بدن می‌باشند. نکته‌ی مهم این است که با هر روشی که به کار می‌برید، دمای بدن را به درستی اندازه‌گیری کنید، چرا که اگر این کار را به صورت نادرست انجام دهید، نتیجه می‌تواند غیر دقیق بوده و به طور کلی دمایی پایین‌تر از دمای واقعی بدن را نشان دهد.

اگر کودکتان به نظر گرم یا سرد می‌رسد، احتمالاً زمان آن است که دمای بدن او را اندازه بگیرید. این کار به نظر بسیار ساده می‌رسد، اما اگر بخواهید برای بار اول آن را انجام دهید، ممکن است پرسش‌هایی داشته باشید. کدام نوع دماسنج برای کودکتان مناسب است؟ و آیا طریقه‌ی مصرف دماسنج‌ها در نوزادان و بچه‌های بزرگتر، متفاوت می‌باشد؟ در اینجا، آنچه که نیاز است بدانید تا از کودک خود مراقبت کنید را آورده ایم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع تب سنج و نحوه استفاده از آنها زیر نظر پزشک متخصص در کلینیک من و کودکم با شماره های  03136826450  تماس حاصل فرمایید.

تب چیست؟


تب، به عنوان دمای مقعد، گوش یا شریان موقتی به اندازه‌ی (100.4ºF  (38ºC یا بالاتر در نظر گرفته می‌شود. اگر از دماسنج دهانی یا دماسنج پستانک دهانی برای اندازه‌گیری دما استفاده می‌کنید، بسیاری از پزشکان همان مقدار بالاتر از (100.4ºF (38ºC را به عنوان تب در نظر می‌گیرند، اما برخی از آنها در این صورت ممکن است دمای تب برای کودکان را 100ºF or 37.8ºC در نظر داشته باشند. درباره‌ی بازه‌ی دمایی که به عنوان تب مطرح می‌شود و درمان‌های توصیه شده، با پزشک خود صحبت کنید.

تب‌سنج‌های مختلف


زمانی، یک دماسنج جیوه‌ای شیشه‌ای در اکثر کابینت‌های دارو پیدا می‌شد. امروزه اما، دماسنج‌های جیوه‌ای دیگر توصیه نمی‌شوند چرا که ممکن است بشکنند و جیوه تبخیر شده یا استنشاق گردد. در زمان انتخاب دماسنج، این گزینه‌ها را در نظر بگیرید:

دماسنج‌های دیجیتال

این دماسنج‌ها از سنسورهای گرمایی الکتریکی برای ضبط دمای بدن استفاده می‌کنند. این دماسنج‌ها می‌توانند در مقعد، دهان و زیر بغل استفاده شوند. دمای زیر بغل معمولاً نسبت به دو گزینه‌ی دیگر، دقت کمتری دارد.

دماسنج‌های دیجیتال گوش (غشای تمپان)


این دماسنج‌ها از اشعه‌ی مادون قرمز برای اندازه‌گیری دمای درون کانال گوش استفاده می‌کنند. به خاطر داشته باشید که واکس گوش یا کوچک یا منحنی بودن کانال گوش، می‌تواند در دقت اندازه‌گیری این نوع دماسنج‌ها، خلل ایجاد کند.

دماسنج‌های شریان موقتی


این دماسنج‌ها از یک اسکنر مادون قرمز برای اندازه‌گیری دمای شریان موقتی در پیشانی استفاده می‌کنند. این نوع دماسنج می‌تواند حتی در زمان خواب کودک استفاده شود. دماسنج‌های پستونکی دیجیتال و نوارهای تب، توصیه نمی‌شوند.

نکات ایمنی در استفاده از دماسنج


دستورات دماسنج را با دقت بخوانید. پیش و پس از هر بار استفاده، سر آن را با مالیدن الکل یا صابون و سپس آب ولرم تمیز کرده و بعد با آب سرد شستشو دهید. اگر از دماسنج دیجیتال برای اندازه‌گیری دمای مقعد استفاده می‌کنید، دماسنج دیگری را برای دمای دهان به کار ببرید. بر روی هر دماسنج برچسب زده و از یک دماسنج برای هر دوی این محل‌ها استفاده نکنید. برای ایمنی، واطمینان از اینکه دماسنج در محل خود قرار گرفته است، هیچ‌گاه در زمان گرفتن دمای بدن کودک، او را تنها نگذارید.

راهنمایی‌های مربوط به سن


در برخی از موارد، بهترین نوع دماسنج، یا بهترین مکان برای قرار دادن دماسنج، به سن کودک بستگی دارد.

زمان تولد تا سه ماهگی

از یک دماسنج معمولی دیجیتال برای اندازه‌گیری دمای مقعد استفاده کنید. تحقیقات جدید بیان می‌کنند که یک دماسنج شریان موقتی نیز ممکن است اندازه‌های دقیقی را در نوزادان نشان دهند.

سه ماهگی تا چهار سالگی

در این بازه‌ی سنی، می‌توانید از دماسنج دیجیتال برای اندازه‌گیری دمای مقعد یا زیر بغل و یا از دماسنج شریان موقتی استفاده کنید. با این حال، صبر کنید تا کودک شما حداقل شش ماه داشته باشد و سپس از دماسنج دیجیتال در گوش استفاده کنید. اگر نوع دیگری از دماسنج برای اندازه‌گیری دمای کودک استفاده می‌کنید و نسبت به نتایج آن مطمئن نیستید، دمای مقعد را اندازه بگیرید.

چهار سالگی و بزرگتر

در سن چهار سالگی، بیشتر بچه‌ها می‌توانند دماسنج دیجیتال را در مدت کوتاهی که طول می‌کشد تا نتایج دمای دهانی نشان داده شود، در زیر زبان خود نگه دارند. شما همچنین می‌توانید از یک دماسنج دیجیتال برای گرفتن دمای زیر بغل، یا از یک دماسنج شریان موقتی یا دماسنج دیجیتال درون گوش استفاده نمایید.

چگونه ازانواع ترمومتر برای اندازه گیری تب کودک استفاده کنیم؟


دماسنج دیجیتال را روشن کرده سر آن را با ژله‌ی نفتی چرب کنید. کودک را بر روی کمر او قرار داده، ران‌ها او را بلند کرده و دماسنج چرب شده را 1/2  تا 1 اینچ (1.3 to 2.5 سانتی‌متر) در مقعد او فرو ببرید. هیچ‌گاه برای گذشتن از هیچ مقاومتی، دماسنج را به زور داخل نکنید. دماسنج را در محل نگه دارید تا سیگنال اتمام کار شنیده شود. دماسنج را خارج کرده و عدد را بخوانید.

دماسنج دیجیتال را روشن کرده سر آن را با ژله‌ی نفتی چرب کنید. کودک را بر روی کمر او قرار داده، ران‌ها او را بلند کرده و دماسنج چرب شده را 1/2  تا 1 اینچ (1.3 to 2.5 سانتی‌متر) در مقعد او فرو ببرید. هیچ‌گاه برای گذشتن از هیچ مقاومتی، دماسنج را به زور داخل نکنید. دماسنج را در محل نگه دارید تا سیگنال اتمام کار شنیده شود. دماسنج را خارج کرده و عدد را بخوانید.

دماسنج دیجیتال را روشن کنید. سر آن را در زیر زبان کودک قرار دهید در حالی که به سمت عقب دهان قرار گرفته و از کودک بخواهید که لب‌های خود را بسته نگه دارد. زمانی که سیگنال پایان اندازه‌گیری شنیده شد، دماسنج را خارج کرده و عدد را بخوانید. اگر کودک چیزی خورده یا نوشیده است، 15 دقیقه صبر کنید و سپس دمای دهان را اندازه بگیرید.

دماسنج دیجیتال را روشن کنید. زمانی که آن را در زیر بغل کودک قرار می‌دهید، مطمئن شوید که با پوست و نه لباس کودک تماس دارد. دماسنج را محکم در محل نگه دارید تا زمانی که سیگنال پایان اندازه‌گیری شنیده شود. دماسنج را برداشته و عدد را بخوانید.

تب‌سنج را روشن کنید. به آرامی آن را در گوش کودک قرار دهید. از جهت‌های مورد بر روی دماسنج استفاده کنید تا مطمئن شوید که آن را در فاصله‌ی درست در کانال گوش قرار داده اید. دماسنج را محکم در آن محل نگه دارید تا زمانی که سیگنال پایان اندازه‌گیری نشان داده شود. دماسنج را خارج کرده و عدد را بخوانید.

تب‌سنج را روشن کنید. به آرامی تب‌سنج را در راستای پیشانی کودک خود عقب و جلو ببرید. تب‌سنج را جدا کرده و دما را بخوانید. زمانی که دمای بدن کودک را به پزشک گزارش می‌دهید، عدد خوانده شده را بگویید و توضیح دهید که این دما را چطور گرفته اید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟


تب، یک نشانه‌ی رایج بیماری است، اما لزوماً چیز بدی نیست. در واقع، تب‌، یک نقش کلیدی را در مقابله با عفونت‌ها بازی می‌کند. اگر کودک شما بیشتر از 6 ماه دارد و مایعات زیادی می‌نوشد، خوب می‌خوابد و می‌تواند بازی کند، معمولاً هیچ نیازی به درمان تب نیست.
اگر می‌خواهید برای درمان تب به کودک خود دارو بدهید، تا شش ماهگی، فقط استامینوفن (تیلنول و شکل‌های دیگر) را امتحان کنید. با این حال، اگر کودک کمتر از سه ماه دارد، تا زمانی که به پزشک مراجعه نکرده اید، استامینوفن هم ندهید. هیچ‌گاه بیش از مقدار نوشته شده بر روی برچسب دارو، به کودک دارو ندهید. بدانید که برخی از داروهای بدون نسخه، ممکن است در ترکیبات خود حاوی استامینوفن باشند.
برای دانستن دوز صحیح دارو، برچسب آن را به دقت بخوانید. برای درمان تب در هر کسی که کمتر از 18 سال دارد، از آسپرین استفاده نکنید.
کودک شما مبتلا به تب است اگر:

  • دارای دمای مقعد، گوش یا موقتی شریان به اندازه‌ی (100.4F (38 C یا بالاتر باشد.
  • دارای دمای دهانی (100F (37.8 C یا بالاتر باشد.
  • دارای دمای زیر بغل (99F (37.2 C یا بالاتر باشد.

به یاد داشته باشید که دمای زیر بغل ممکن است دقیق نباشد. اگر درباره‌ی مقدار خوانده شده از زیر بغل تردید دارید، از روش دیگری برای اندازه‌گیری تب کودک استفاده کنید. به طور کلی، با کودک خود به پزشک مراجعه کنید اگر:

  • کودک شما کمتر از سه ماه دارد و دارای دمای مقعدی (100.4F (38 C یا بالاتر می‌باشد.
  • کودک شما بین 3 تا 6 ماه دارد و دارای دمای (102.4F (38.9 C بوده و به نظر تحریک‌پذیر، بی‌حال یا ناخوش احوال می‌رسد یا دارای دمایی بالاتر از (102.4F (38.9 C می‌باشد.
  • کودک شما بین 6 تا 24 ماه دارد و دارای دمای بالاتر از (102.4F (38.9 Cکه بیشتر از یک روز طول کشیده می‌باشد اما هیچ نشانه‌ی دیگری را بروز نمی‌دهد. اگر کودک دارای علائم دیگری مانند سرماخوردگی ، سرفه  یا اسهال بود، با توجه به شدت این علائم ممکن است زودتر به پزشک مراجعه کنید.