استفراغ در نوزادان شیرخوار به علت مشکلات گوارشی و درمان‌های خانگی

استفراغ در نوزادان شیرخوار به علت مشکلات گوارشی و درمان‌های خانگی

بالا آوردن، فرایند پس زنی زوری مقدار زیادی از محتویات درون شکم از طریق دهان است. در مقابل، استفراغ همان بالا آوردن بدون تلاش مقداری به اندازه یک یا دو دهان کامل محتویات درون معده است که اصولا در کودکان کوچکتر از یک سال دیده می‌شود. با این وجود به یاد داشته باشید که گاهی همین استفراغ نیز با تلاش و به صورت پرتابه خواهد بود ولی ناراحتی برای کودک ایجاد نخواهد نمود.

معمولا هر بار استفراغ نوزاد برای مدت زمان زیادی طول نخواهد کشید و با اینکه می‌تواند باعث ترس شود، ولی به ندرت نشانه‌ای از یک بیماری جدی است. استفراغ در کودکان می‌تواند عامل کم آبی بدن باشد، به خصوص زمانی که با اسهال همرا شود و این حالت می‌تواند خطرناک باشد. در صورت بروز استفراغ طولانی یا همراه با اسهال و تشدیدشونده حتما در اسرع وقت به پزشک متخصص اطفال مراجعه نمایید تا از بروز مشکلات حادتر جلوگیری کنید. برای رزرو وقت ملاقات با متخصص کودکان در کلینیک تخصصی کودکان من و کودکم می‌توانید با شماره‌های  03136826450  تماس حاصل فرمایید.

چه مسائلی ایجاد کننده استفراغ نوزاد هستند؟


چه مسائلی ایجاد کننده استفراغ نوزاد هستند

هر چیزی من جمله مریضی یا سرفه‌ها و گریه‌های طولانی می‌تواند منجر به بروز استفراغ نوزاد شود. همچنین در سرماخوردگی‌هایی که کودک مقدار زیادی خلط می‌بلعد و یا دیگر عفونت‌ها بخصوص عفونت‌های گوش و ادرار می‌تواند باعث ایجاد استفراغ شود. رفلاکس اسید ممکن است در کودکان رخ داده و دلمه شدن پس از غذا را به همراه داشته باشد. گاستروانتریت عفونتی در کبد است که معمولا در نتیجه یک ویروس رخ خواهد داد. معمولا منجر به اسهال و استفراغ، درد شکم و تب ناگهانی خواهد شد. معمولا استفراغ برای یک یا دو روز به طول خواهد انجامید، در صورتیکه اسهال می‌تواند بین 5 تا 7 روز ادامه یابد. خطر اصلی گاستروانتریت، کم آبی بدن است. عادات بهداشتی خوب مانند شستن کامل دست‌ها پس از جابجایی پوشک‌های کثیف، با استفاده از صابون و آب ولرم می‌تواند به پیشگیری توسعه گاستروانترتیت کمک کند، چرا که میکروب‌های ایجاد کننده آن معمولا از طریق دست‌ها به دهان منتقل می‌شود.

تنگی مجرای پیلور (باب المعده)

این حالتی است که منجر به استفراغ با فشار (به صورت پرتابی) و مداوم، نیم ساعت پس از غذا خواهد شد. از هر 400 کودک، یک کودک تحت تاثیر این وضعیت قرار می‌گیرد و پسران بیش از دختران در معرض آن هستند و این حالت معمولا بین 3 تا 6 هفته پس از تولد رخ خواهد داد، ولی حوالی 4 ماهگی کودک نیز ممکن است رخ دهد. پیلور (باب العمده) قسمتی از سیستم هاضمه کودک است که بین معده و روده کوچک قرار دارد. تنگی پیلور با کلفت شدگی عضلات این ناحیه و نازک شدگی پیلور ایجاد می‌شود. در نتیجه این تنگ شدگی، شیر نمی‌تواند از آن رد شود تا هضم شود. این مساله منجر به استفراغ نوزاد پس از خوردن غذا خواهد شد که در ابتدا با مقدار بسیار کمی آغاز شده و در طول چند روز بدتر خواهد شد. اگر فکر می‌کنید که کودکتان دارای مشکل تنگی پیلور است، برای بررسی او را نزد پزشک اطفال ببرید. درمان آن شامل مراجعه به بیمارستان و عمل کوچکی تحت بیهوشی کلی به منظور جدا کردن عضله باب المعده و گشاد نمودن آن برای عبور دادن غذا است.

چه موقع باید نگران باشیم؟


چه موقع باید استفراق نوزاد نگران باشیم؟

استفراغ نوزاد به نردت نشانه‌ای از یک بیماری جدی‌تر مانند مننژیت یا دیگر عفونت‌ها یا انسداد کبد است. اگر هر کدام از علائم هشدار دهنده بیماری‌های جدی زیر در کودکتان افزایش یافت، با پزشک اطفال به منظور کمک‌های پزشکی تماس گرفته و بچه را به نزدیک‌ترین بیمارستان برسانید:

 • استفراغ پی در پی که کودکتان نمی‌تواند مایعات را هم نگه دارد و یا استفراغ با فشار زیاد (بصورت پرتابی) باشد.
 • راشی که با فشردن پوست از میان نمی‌رود.
 • خواب آلودگی یا کج خلقی‌های غیرطبیعی
 • وجود یک نقطه نرم یا سفت روی سر کودک
 • کوتاهی تنفس
 • شکم متورم
 • خون یا زرداب (مایع به رنگ زرد یا سبز) درون استفراغ
 • نپذیرفتن غذا
 • دمای بالای بدن یا تب

کم آبی بدن

استفراغ نوزاد به خصوص زمانی که با اسهال همراه باشد، می‌تواند منجر به افزایش کم آبی بدن شود. کودکان زیر 6 ماه بیش از کودکان بزرگتر، در معرض کم آبی قرار دارند. اگر به کم آب شدن بدن کودکتان شک دارید، هر روز او را توسط متخصص اطفال بررسی نمایید.

علائم کم آبی بدن عبارتند از:

 • پوشک‌های خیس کمتر از معمول و ادرارهای با رنگ زرد تیره
 • یک نقطه فرورفته نرم
 • لب‌ها یا پوست خشک
 • چشمان گود افتاده
 • خواب آلودگی بیش از حد

چه کمکی به کودکم که استفراغ می‌کند، می‌توانم بکنم؟


مقدار کافی آب به بدن کودکتان برسانید، چرا که او در هر مرتبه استفراغ مقدار قابل توجهی از مایعات را در حال از دست دادن است و لازم است که این مقدار را جایگزین کنید. او را تشویق کنید که به دفعات وعده‌های کوچکتری از مایعات را بنوشد، چرا که این وعده‌های کوچک راحتتر جدی می‌شوند. اگر تا به الان از سینه به کودک شیر داده‌اید، همین روند را ادامه دهید، چرا که شیر سینه از هر مایع دیگری قابل تحمل‌تر بوده و آنتی بیوتیک‌های موجود در شیر شما به او در مبارزه در مقابل بیماری کمک خواهد نمود. ممکن است پزشک متخصص اطفال، نوشیدنی‌های کمکی برای جذب مایعات به منظور کمک به جایگزینی مایعات از دست داده تجویز کند، اینها را باید دقیقا همانطور که در دستورالعمل آورده شده ساخته شوند و هیچ چیز دیگری نباید به آنها افزوده شود، چرا که آنها دقیقا حاوی مقدار درست شکر و نمک محلول در آب به منظور کمک به جذب مایعات است. داروهای متوقف کننده استفراغ و اسهال به کودکان زیر 12 سال داده نمی‌شود. پس از قطع استفراغ، اگر کودکتان یبوست داشت باید به مدت 24 ساعت غذاهای ملین (برای مثال موز، برنج و نان) به او بدهید. از دادن نوشیدنی‌های گازدار و آب میوه خودداری نمایید. کودکتان پس از 24 ساعت می‌تواند به رژیم غذایی معمولی‌اش برگردد، ولی حتما مقادیر زیادی مایعات به او بدهید. اگر تا چند روز کودکتان میل زیادی به خوردن غذا نداشت، نگران نباشید. مایعات دارای اهمیت بیشتری در بهبود او دارد و اشتهای او در چند روز به حالت عادی باز خواهد گشت. در موارد شدید، ممکن است مراجعه به بیمارستان برای درمان از دست دادن مایعات ضروری باشد. درمان شامل خوراندن مایعات جاذب آب، حال از طریق قطره چکان یا سوند بینی یا معده‌ای که از طریق بینی و به صورت مستقیم وارد معده می‌شود، می‌باشد. اگر کودکتان دارای پرستار است، او را تا 48 ساعت پس از آخرین مرتبه استفراغ در خانه نگاه دارید تا از گسترش ویروسی که منجر به بیماری شده، جلوگیری نمایید.

چه زمانی می‌توانم به نوزادم غذای جامد بدهم؟

چه زمانی می‌توانم به نوزادم غذای جامد بدهم

اگر کودکتان برای حداقل یک ساعت توانسته صرفا مایعات را به اندازه 2 تا 3 اونس و بدون بالا آوردن تحمل کند، می‌توانید دادن مواد جامد به او را آغاز کنید. در این موقعیت اگر کودک می‌تواند چیزی بخورد، نصف یک تکه نان تست، یک مشت غله خشک یا چند تکه بیسکوییت‌های نمکی (graham crackers) را به او بدهید. تا چند ساعت چیز دیگری برای خوردن به او ندهید، تا ببینید موادی که تاکنون به وی دادهاید را چگونه تحمل می‌کند. در حین خوراندن غذای جامد، مایعات را همچنان ادامه دهید. اگر کودک با خوردن مواد غذایی سخت، استفراغ کرد، دوباره به حالت مایعات تنها برگردید. کودک را مجبور به خوردن مواد غذایی سخت نکنید، اشتهای او به تدریج بهتر خواهد شد.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است"